Przejdź do komentarzyO pewnym Bolku
Tekst 227 z 232 ze zbioru: Limerykolekcja
Autor
Gatuneksatyra / groteska
Formafraszka / limeryk
Data dodania2018-01-14
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń90

Emeryt Bolek z wioski Niedary

wygrywał  diabłom co dzień fanfary.

Anioły zaś wyśmiewał

piosnki bezwstydne śpiewał.

Innym wytykał  zasady wiary.


  Spis treści zbioru
Komentarze (7)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Proste oczywiste - czyli prawda w oczy.
Taki to Legionista .
avatar
Arsenie, kolejne bingo. Grzmią ludzie o tolerancji, a sami jej nie mają ni grama. Naparzają wszysekich w imię tolerancji, a przypominają Krzyżaków, którzy w morzu krwi szerzyli wiarę w Boga, nie mając z Bogiem żadnych konotacji. Uważają siebie za "noszących" prawdę, a w rzeczywistości realizują swój brak tolerancji z czystej megalomanii, albo wyobrażeń o niej, bo najgorzej jest być niezauważanym. Tego szara masa teraz nie cierpi, więc krzykliwie daje znać o sobie, żeby z szarej masy uwolnić się za wszelką cenę, bo bycie nikim jest nie do zniesienia.

Pewien Bolesław z Nielegancji,
robił wykłady o tolerancji.
Innych napierdalał,
po forach szalał,
bo szukał stale swoich racji.

"Człowiek mógłby żyć samotnie przez całe życie. Tak, mógłby. Ale chociaż sam mógłby wykopać swój własny grób, musi mieć kogoś, kto go pochowa" - James Joyce
avatar
Tylko emeryt i ksywa Bolek się nie zgadza, reszta ok.
Von Knoedel też ma rację z tym uwalnianiem się z szarej masy. To zdaje się oczywiste dla każdego, ponieważ wypływa z logiki.

Gorsze od samotności jest skazanie człowieka na towarzystwo ludzi, którzy światopoglądowo znajdują się na przeciwległym biegunie.

A co do tolerancji, powiem tak:
Gówno mnie interesuje światopogląd Kowalskich, Nowaków itd... Nawet jeśli ich są miliony, a ja jestem jeden. I wice wersa: Kowalskich, Nowaków i innych nie powinien zajmować mój światopogląd.
Bóg dał ogromne przestrzenie i wolną wolę, żeby ludzie nie musieli jeden drugiego swoim towarzystwem zadręczać. Dał narzędzie - Internet, żeby ludzie mogli się odnaleźć i podzielić według własnych poglądów i zainteresowań. I tak będzie, ponieważ podziały nie są narodowościowe, one leżą zupełnie gdzie indziej.
Przyjdzie czas już niedługo, że narody będą wymieszane jak nigdy dotąd, a wówczas ludzie podzielą się według prawidłowego klucza. Jeszcze raz powtórzę: granice administracyjne państw są sztucznym i wszyscy to już wiedzą. Czas podpalić lont i podzielić się zgodnie z prawdą.
avatar
zdziwisz się Legionie
ale to nie o Tobie ten limeryk...
wbrew pozorom o podobnym światopoglądzie do twojego
znalazłoby się na tym forum jeszcze parę osób...
o Tobie póki co jeszcze nie napisałem
i może nie napiszę bo kiedy mam jakiekolwiek wątpliwości do twoich tekstów zawsze mi próbujesz je wytłumaczyć...
A jest to dla mnie cenny materiał nie tylko do naukowych badań i analiz.
avatar
Jestem nieco zaskoczony, bo z boku patrząc nie mogę nie zauważyć podobieństw, w związku z czym uznałem, ze limeryk jest dobry - trafny. Rozar też zauważył podobieństwo, a von Knoedel dobił swoim trafnym spostrzeżeniem, które jednak poprzedzał, jak zawsze pokrętny wywód; o krzyżakach tym razem. A było tak, przez ponad sto lat Polacy żyli z Krzyżakami w wielkiej komitywie, dopiero potem się zaczęli różnić. Jak w małżeństwie - każdy chciał iść na swoje i na tym tle doszło do wojny w efekcie pod Grunwaldem. Proponuję obejrzeć np. krótki - jak msza film dokumentalny na YouTube o historii tego zakonu.
avatar
starszne a nawet przerażające.
avatar
Arsene,
to testosteron, a każdy Diabeł ma coś z człowieka, albo odwrotnie.
© 2010-2016 by Creative Media
×