strona 1 z 1
AutorKonkursy
20 Sty 2012 o 05:38
W przeszłości, kiedy zajmowałem się metodyką i organizacją działalności kulturalnej i artystycznej, lubiłem eksperymentować. Kiedyś podczas warsztatów literackich dla młodzieży szkolnej zorganizowałem konkurs jednego wiersza. Prace składane były pod godłem, czyli anonimowo. Każdy z uczestników konkursu mógł też anonimowo oddać na kartce jeden głos na jego zdaniem najlepszy z wierszy, które też bez ujawniania autorów dwukrotnie zaprezentowało dwóch dobrze przygotowanych recytatorów. I co się okazało? Wszyscy uczestnicy konkursu uzyskali po jednym głosie. Ten sam eksperyment powtórzyłem w grupie dorosłych, spośród których wiele osób miało dość duże tzw. obycie konkursowe oraz spory dorobek literacki. Wynik konkursu był niemal identyczny. O czym to świadczy? Ano o tym, że w warunkach współzawodnictwa w swoich potencjalnych konkurentach widzimy groźnych rywali, natomiast bardzo wysoko oceniamy siebie oraz zatracamy obiektywizm ocen.
Piszę o tym dlatego, by dokonać pewnej paraleli z konkursem "Zadebiutuj z Publixo". Poprzez wzajemne pisanie komentarzy oraz wystawianie ocen też uczestniczymy w swoistej rywalizacji. Podjąłem się dokonania wycinkowej analizy statystycznej jego przebiegu. Dotychczas swoje prace zgłosiło 27 osób, czyli każdy z uczestników konkursu miał potencjalną możliwość skomentowania i ocenienia prac 26 autorów. A jak to wygląda? Nie będę ujawniał, kto i jak oceniał i komentował, a podam jedynie, jak ja to zrobiłem. Otóż skomentowałem i oceniłem 15 prac uczestników konkursu i wystawiłem 29 piątek i jedną czwórkę. Natomiast mój tekst skomentowało dwóch uczestników konkursu (Kathrin i a200640). Jakie z tego wynikają wnioski? Na pewno nie takie jak w przytoczonych powyżej przykładach, ale dość zbliżone.
---
Jan Stanisław Jeż
[...] 
[...] 
[...] 
20 Sty 2012 o 12:05
Oceny i komentarze nie maja wpływu na wyniki bieżącego konkursu. Ta formuła głosowania kompletnie się nie sprawdziła.

Skądinąd, ostatnio daliśmy też możliwość głosowania przez Facebooka, żeby nie zawężać kręgu tylko do osób zarejestrowanych na PubliXo. Niestety większość uczestników potraktowała konkurs na zasadzie "wrzucić utwór i do widzenia", co przełożyło się na zerową liczbę "lajków" w większości przypadków.
---
Uwaga, admin. Kasuje wpisy, zanim zdążycie je wymyślić.
[...] 
24 Sty 2012 o 20:40
O jaka dyskusja ;)

Najsprawiedliwiej byłoby wewnętrznie - tzn przez niezależne jury wybrac konkretne wiersze. Bo tak jak Janko mówi. Ktoś komuś skomentuje 10 utworów, a ktoś drugi się nie pokwapi do ocenienia chociażby jednego.

Tymczasem pobiegnę zobaczyc, co tam pan janko napisał :)
---
Czytać i podróżować, to żyć wielokrotnie :D
02 Lut 2012 o 18:48
A ja myślałam, że termin zakończenia konkursu upływa o północy 31 stycznia. Nie mogłam się zdecydować na wzięcie udziału. Dopiero koło dziesiątej wieczorem ostatniego dnia stycznia chciałam kliknąć na ikonkę konkursu, której już nie znalazłam. Mam świadka, stał obok. :)
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media
×