strona 1 z 2
12 > »
AutorProblem z zapisem
04 Gru 2017 o 19:37
Tu miał być tekst o naszych wątpliwościach językowych.
Otrzymuję meldunek: wystąpił problem z zapisem do bazy
04 Gru 2017 o 19:41
Temat: „super” razem czy osobno
Jeden z uczestników podaje w komentarzu do swojego utworu, jakby z góry odpierając ewentualny atak dotyczący błędu językowego, zasadę pisowni wyrazu "super". Jest pewien, że można pisać "super" z rzeczownikiem razem i oddzielnie, czyli wedle życzenia. Bardzo mnie to zainteresowało, bo uważałam, że pisząc na przykład o pewnej "odprawie, która jest super", powinno się pisać o niej, jeśli już jednym słowem, to "superodprawa" – czyli tylko łącznie.
Ponieważ dzisiaj mamy superpełnię i nowy powód zainteresowania cząstką „super”, za radą tegoż uczestnika przyjrzałam się problemowi. Oto wyjaśnienie Poradni Językowej Słownika Języka Polskiego (online):
04 Gru 2017 o 19:50
Pytanie:
Według panującej opinii obowiązuje jednak łączna pisownie przedrostka „super” niezależnie od znaczenia (superczłowiek, supersamochód superlaska). W USJP nastąpiło zróżnicowanie w haśle super. Proszę o komentarz.
Odpowiedź:
Przykład „To była naprawdę super okazja” w USJP jest odosobniony: w haśle nie widać próby uzależnienia pisowni od znaczeni, raczej już od funkcji składniowej, gdyż przykład ilustruje przymiotnikowe użycie słowa super. Jestem zdania, że taki przymiotnik istnieje, ale powinien być używany predykatywnie, np. „Okazja była naprawdę super”, natomiast w pozycji przed rzeczownikiem super powinno funkcjonować jako quasi-przedrostek (ewentualnie pierwszy człon wyrazu złożonego), jak w setkach podobnych przykładów, por. superkomputer, hipermarket, mikroświat, minireportaż (przykłady z WSO PWN). Wprawdzie WSO podaje też przykład top modelka, ale wyjątek nie uchyla reguły.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
04 Gru 2017 o 19:54
Znalazłam jeszcze inną informację:

Pytanie: Jaka jest prawidłowa pisownia słów z cząstką super?
Jaka jest prawidłowa pisownia słów typu superoferta, supercena? „Super” powinno być pisane z rzeczownikami razem czy oddzielnie?
Odpowiedź:
Łaciński przedrostek super „nad, dodatkowo” we współczesnej polszczyźnie coraz częściej tworzy nowe rzeczowniki i przymiotniki. Cząstkę super piszemy razem z wyrazami pospolitymi, np.: superman, supermarket, superprodukcja; supergigant, superkomfortowy, supermodny, supernowoczesny, superważny. W zapisie występuje łącznik, gdy super łączy się z nazwami własnymi, np.: super-Europejczyk, super-Polak.

Beata Burska-Ratajczyk (Poradnia Językowa Uniwersytetu w Łodzi)
04 Gru 2017 o 19:57
Jeszcze jaśniejsza odpowiedź:
link :
Pytanie:
Dlaczego zatem w różnego rodzaju ulotkach promocyjnych występują niemal bezwyjątkowo formy super okazja, super cena czy super promocja? Ponieważ super- jest w podanych wyrazach przedrostkiem, jest to niewątpliwie zapis błędny.
Odpowiedź:
Wyraz super bywa jednak w języku polskim używany także jako przymiotnik o znaczeniu „świetny”, „wspaniały” oraz jako przysłówek o znaczeniu „świetnie, wspaniale”. Użytkownicy języka polskiego na ogół nie odróżniają tych różnych funkcji jednej formy i popełniają liczne błędy. Wyraz super może być używany dwojako, albo jako przysłówek, np. zrobić coś super, ona wygląda super (por. zrobić coś świetnie, ona wygląda wspaniale), albo jako przymiotnik, np. ta sukienka jest super, kolacja była super (por. ta sukienka jest wspaniała, kolacja była świetna). Zarówno przymiotnik, jak i przysłówek super piszemy osobno z innymi wyrazami.
Ponadto cząstka super może być łączona z rzeczownikiem, przymiotnikiem czy przysłówkiem dla utworzenia nowego wyrazu, np. superagent, superlekki, superszybko. Taką całość piszemy łącznie, ponieważ super pełni w tym nowym wyrazie funkcję przedrostka, tak jak w rzeczownikach supermarket czy superman, których łączna pisownia nie budzi na ogół wątpliwości. Błędna pisownia rozłączna wyrazów podanych w pytaniu jest zatem konsekwencją uzyskania w polszczyźnie przez cząstkę super – ale tylko w niektórych użyciach – statusu samodzielnego wyrazu.
04 Gru 2017 o 19:59
Oczywiście nie jest to wielki problem, drobny błąd językowy, jeśli napiszemy „super pełnia” czy „super odprawa”. Ale jeśli stajemy w szranki o sprawę poprawności zapisu, warto odróżniać różne funkcje, wiedzieć, czy mamy do czynienia z przysłówkiem, z przymiotnikiem czy z przedrostkiem.
Jeśli mówimy, że liczyliśmy na jakąś superodprawę, to myślimy o jednym określeniu, chodzi o coś najwyższego lotu (rzeczownik). Z przymiotnikiem mielibyśmy do czynienia, jeśli powiedzielibyśmy "moja odprawa była super" (jaka?), z przysłówkiem "zrobiłem to super".

Miałam problemy ze wstawieniem tekstu ze względu na znak apostrofu, który zastąpił w cytatach cudzysłów.
04 Gru 2017 o 22:16
Lilly, świetnie, że podjęłaś ten wątek. Po tych wyjaśnieniach już chyba nikt myślący nie będzie miał wątpliwości w tym zakresie. Podobny wątek w komentarzach podnosiłem już wielokrotnie. Zawsze dotyczyły one cząstek stanowiących przedrostki rzeczowników. Były to między innymi takie słowa: minispódniczka, miniorganizm, milimetr, centymetr, kilometr, makroorganizm, kilowat, megatona, pseudoliterat, pseudofachowiec, supercena, superoferta, superpierdoła.
---
Jan Stanisław Jeż
[...] 
[...] 
[...] 
[...] 
[...] 
[...] 
05 Gru 2017 o 10:11
Arsenie, przeczytaj uważnie cytaty przeze mnie umieszczone.
Profesor Mirosław Bańko w pierwszym cytacie pisze właśnie o tym nieporozumieniu. Pisze, że w Uniwersalnym Słowniku Języka Polskiego podana jest pisownia: super okazja, ale że jest to przykład odosobniony. W innym miejscu profesor Bańko napisał, że wprowadziło to trochę zamętu (to wtrącenie niestety wycięłam, gdyż całość zabierała dużo miejsca, ale można w każdej chwili cały cytat sprawdzić w sieci).
Jeśli ograniczysz się tylko do powoływania się na ten, już starszy, bo z roku 2003 (jak piszesz) zapis, to robisz błąd.
I tylko tyle, nic więcej.
Gdybyś nie napisał pod swoim limerykiem tego trochę nieprzyjemnego w moim odczuciu komentarza, pewnie nie spojrzałabym dokładniej na problem pisowni słów z takimi przyrostkami jak super, mini.
Używanie super w tym sensie to sprawa językowa stosunkowo nowa, ale najwyraźniej już okrzepła. Zapewne w następnych zaktualizowanych wydaniach słowników językowych sytuacja zostanie lepiej wyjaśniona.
Przeczytaj jeszcze raz zacytowane wypowiedzi.
A jeśli masz zamiar dalej pisać na przykład "dał im super odprawę", to licz się z tym, że pisownia ta uznana będzie za błędną.
[...] 
05 Gru 2017 o 10:39
Stawiasz sprawę w tym momencie na głowie.
To nie jeden profesor ma inne zdanie, wszyscy inni są zgodni co do tego. To w starszym słowniku USJP pojawił się jeden przykład, który odstaje od reszty.
Ale rzeczywiście nie ma co kontynuować tego tematu.
[...] 
[...] 
05 Gru 2017 o 10:48
Poza tym, Arsenie, napisałeś pod swoim limerykiem "O skąpym prezesie" tak:
Arsene (autor), 3 dni temu (2017-12-01 21:20)
Wyraz super może być używany dwojako, albo jako przysłówek, np. zrobić coś super, ona wygląda super (por. zrobić coś świetnie, ona wygląda wspaniale), albo jako przymiotnik, np. ta sukienka jest super, kolacja była super (por. ta sukienka jest wspaniała, kolacja była świetna). Zarówno przymiotnik, jak i przysłówek super piszemy osobno z innymi wyrazami. Ponadto cząstka super może być łączona z rzeczownikiem, przymiotnikiem czy przysłówkiem dla utworzenia nowego wyrazu, np. superagent, superlekki, superszybko. Taką całość piszemy łącznie, ponieważ super‑ pełni w tym nowym wyrazie funkcję przedrostka, tak jak w rzeczownikach supermarket czy superman, których łączna pisownia nie budzi na ogół wątpliwości.

A przedtem:
Arsene (autor), 3 dni temu (2017-12-01 21:14)
do wiadomości janko :
wpisz słowo superodprawa zamiast super odprawa
do google
a zobaczysz co ci odpowie.
A na drugi raz zajrzyj dla pewności do słownika.
Autor



W twoim komentarzu dajesz sam przykłady na pisanie osobno:
Sukienka jest super.
Ona wygląda super.

Sam sobie więc zaprzeczasz, bo w limeryku użyłeś rzeczownika z przedrostkiem:
"liczyli wszyscy choć na super odprawy".
[...] 
strona 1 z 2
12 > »
© 2010-2016 by Creative Media
×