strona 1 z 1
Autor'Ludzkie zoo' - krwawa historia naszych przodków...
07 Gru 2018 o 00:01
Witam.
6 grudnia 2018 roku miała miejsce premiera mojej debiutanckiej książki pt. "Ludzkie zoo". Jest to powieść częściowo pisana na podstawie faktów, a jej osią przewodnią jest tematyka rasizmu i nienawiści. Rasizm jednak niejedno ma imię. Nie o każdej formie rasizmu wiemy w takim samym stopniu jak o innych. W drugiej połowie XIX wieku, w Europie i Stanach Zjednoczonych popularne były tzw. "ludzkie zoo" - miejsca w których obok egzotycznej roślinności i zwierząt, główną atrakcję stanowili niewolnicy z Afryki... Starałem się by książka była szczera, bezkompromisowa, miejscami brutalna. Wszystko po to by jak najdokładniej przedstawić sytuację w jakiej wtedy znaleźli się Afrykańczycy.
Książkę można dostać w księgarni wydawcy Mybook.pl.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania, lub przeczytał i chce się podzielić swoimi wrażeniami - zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam,
MC.
---
(...)"Jedyny element odróżniający go od znanego wszystkim człowieka stanowiła skóra. Był czarny. Z przerażeniem obejrzał się po okolicy, ale szybko zmarszczył się i zamknął oczy."(...) - Ludzkie zoo
07 Gru 2018 o 16:19
Podjąłeś ważny temat, Mateuszu. Gratuluję napisania takiej książki.

Gwoli uzupełnienia - ruch abolicjonistyczny (zniesienie niewolnictwa) rozpoczął się w okresie Oświecenia. W. Brytania stopniowo znosiła niewolnictwo w I połowie XIX wieku; podobnie Francja i inne kraje, potem USA w trakcie wojny secesyjnej.

PS. Niestety, istnieje dalej niewolnictwo (zwłaszcza na określoną liczbę lat za niespłacone długi) w zacofanych rejonach części państw afrykańskich i arabskich.
07 Gru 2018 o 17:00
Hardy napisał:
Podjąłeś ważny temat, Mateuszu. Gratuluję napisania takiej książki.

Gwoli uzupełnienia - ruch abolicjonistyczny (zniesienie niewolnictwa) rozpoczął się w okresie Oświecenia. W. Brytania stopniowo znosiła niewolnictwo w I połowie XIX wieku; podobnie Francja i inne kraje, potem USA w trakcie wojny secesyjnej.

PS. Niestety, istnieje dalej niewolnictwo (zwłaszcza na określoną liczbę lat za niespłacone długi) w zacofanych rejonach części państw afrykańskich i arabskich.


Dziękuję bardzo za przychylne słowa. To prawda, że choć niewolnictwo dzisiaj kojarzy się nam z melodią przeszłości, to nadal na świecie są miejsca gdzie to zjawisko występuje. By jednak skutecznie je zwalczać należy dobrze zapoznać się z historią, byśmy my (i kolejne pokolenia) nie popełniali takich błędów jak nasi przodkowie.
---
(...)"Jedyny element odróżniający go od znanego wszystkim człowieka stanowiła skóra. Był czarny. Z przerażeniem obejrzał się po okolicy, ale szybko zmarszczył się i zamknął oczy."(...) - Ludzkie zoo
08 Gru 2018 o 04:31
Hardy napisał:
Niestety, istnieje dalej niewolnictwo (zwłaszcza na określoną liczbę lat za niespłacone długi) w zacofanych rejonach części państw afrykańskich i arabskich.

Aby nie tylko słowa, ale też obrazy przemówiły, to pozwolę sobie podać linki do strony, na której można przeczytać o współczesnych niewolnikach w Pakistanie:

Uwalnianie rodzin >> link
Według danych na w/w stronie, dzięki zbiórkom pieniędzy

Uwalnianie rodzin – jak do tego doszło >> link

najnowsze 28 listopada 2018 >> link

Pod ostatnim linkiem widnieje wspaniała informacja, że w końcu listopada br. została z niewoli wykupiona już 11 rodzina!
Dalsze wykupienia prawdopodobnie będą, gdyż Fundacja Wszystko Jest Możliwe prowadzi cały czas zbiórkę środków na ten cel...
Nie namawiam, ale informuję, że można się przyczynić do tego, że jakaś zadłużona, a przez to zniewolona przez wierzyciela (właściciela pakistańskiej cegielni) rodzina, znów może żyć na WOLNOŚCI.
To straszne, co człowiekowi człowiek złego czyni. Na szczęście są też działania przeciwne!
---
Ten świat nie jest domem mym - dlatego tęsknię za Domem Ojca w niebie...
09 Gru 2018 o 21:04
Zbyszek napisał:
To straszne, co człowiekowi człowiek złego czyni. Na szczęście są też działania przeciwne!


Niewolnictwo towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i prawdopodobnie towarzyszyć będzie dalej. Najważniejsze jest jednak to by ludzie tacy jak my - z pozoru mali i nieznaczący, nie przechodzili obojętnie wobec tego zagadnienia, a starali się to zmienić. Wydaje się to niemożliwe, ale w dobie internetu i technologii wszystko jest możliwe.
---
(...)"Jedyny element odróżniający go od znanego wszystkim człowieka stanowiła skóra. Był czarny. Z przerażeniem obejrzał się po okolicy, ale szybko zmarszczył się i zamknął oczy."(...) - Ludzkie zoo
10 Gru 2018 o 05:27
Książki nie znam, ale, sądząc po podjętej w niej - i to z otwartą przyłbicą - tematyce, bardzo potrzebna.

Niewolnictwo zaczyna się tak naprawdę w 4 ścianach naszych domowych pieleszy. W każdym ludzkim zoo zawsze i wszędzie musi być jakiś szefa Szefa SZEF, wódz, król, zbawiciel, ojciec narodu, nieomylny pasterz, guru, pomazaniec boży etc., etc., cała zaś reszta - to te mniej lub bardziej "ważne" pojedyncze pionki, dalej szara masa oraz... niewolnicy
10 Gru 2018 o 13:53
Mateuszu, gratuluję wydania. Temat niezwykle aktualny.
Rasizm niejedno ma imię*. Zdanie to brzmi prawdziwie, zwłaszcza wtedy, gdy rasistowskie poglądy przedstawiane są przez szowinistów. Albowiem bezkrytyczne i bezrefleksyjne uwielbianie własnych racji można zakwalifikować do zaburzeń osobowości, na podłożu których powstają podobne poglądy. Ideolgia nienawiści i dyskryminacja kulturowa to moim zdaniem etnocentryczne wyznawanie wyższości.
Rasistowskie poglądy miały miejsce nawet na tym portalu.
Krytyka bezpodstawna, nieprofesjonalna, pozbawiona obiektywizmu...w stosunku do emgrantów( Polaków emigrujących do Niemiec).
Zajmuję się od wielu lat psycholgią sądową i z przykrością stwierdzam, że temat rasizmu, jest coraz częściej dyskutowany, szczególnie w Europie Zachodnej.
Warto poświęcić Twoim refleksjom czas.
Ja równeż interesuję się problemem rasizmu...chętnię drogą dedukcji docieram do żródeł, udwadniających ścisłe powiązania między ideologią nienawiści i szowinzmu.
Pozdrawiam, miło poczytać o Twoim osiągnięciu wydania ciekawej,zapewne książki.
10 Gru 2018 o 17:16
To tak na marginesie:

link

"Mówiące narzędzia"; "zwierzęta pociągowe"; "dromadery" w itp. sposób wypowiadali się starożytni o swoich niewolnikach. Także nowożytna "Chata wuja Toma" autorstwa Harriett Beecher Stove.

Przykłady mnożyć można prawie w nieskończoność, nie mówiąc o samej teorii ewolucji, która wykreowała, co wykreowała ;)
---
Hellsichtige [Jasnowidząca]
10 Gru 2018 o 17:23
befana_di_campi napisał:
Przykłady mnożyć można prawie w nieskończoność, nie mówiąc o samej teorii ewolucji, która wykreowała, co wykreowała ;)

Całym sercem jestem przeciwko ewolucjonizmowi! Popieram każdego, kto też jest przeciw :)
---
Ten świat nie jest domem mym - dlatego tęsknię za Domem Ojca w niebie...
10 Gru 2018 o 18:13
Zbyszek napisał:
befana_di_campi napisał:
Przykłady mnożyć można prawie w nieskończoność, nie mówiąc o samej teorii ewolucji, która wykreowała, co wykreowała ;)

Całym sercem jestem przeciwko ewolucjonizmowi! Popieram każdego, kto też jest przeciw :)

Możesz sobie być. Ewolucji nie zaszkodzi, tylko tobie. Na szczęście. to już nie średniowiecze i czasy Giordano Bruno, skazanego na straszliwą śmierć na stosie przez inkwizycję krk, walczącą z nauką i postępem.
PS. Nie odpowiadaj. Rozmawiam z normalnymi ludźmi, nie fanatykami. Na nich szkoda czasu, do nich prawda i argumenty, empiria nie dociera.
10 Gru 2018 o 18:46
Hardy napisał:
Zbyszek napisał:
befana_di_campi napisał:
Przykłady mnożyć można prawie w nieskończoność, nie mówiąc o samej teorii ewolucji, która wykreowała, co wykreowała ;)

Całym sercem jestem przeciwko ewolucjonizmowi! Popieram każdego, kto też jest przeciw :)

Możesz sobie być. Ewolucji nie zaszkodzi, tylko tobie. Na szczęście. to już nie średniowiecze i czasy Giordano Bruno, skazanego na straszliwą śmierć na stosie przez inkwizycję krk, walczącą z nauką i postępem.
PS. Nie odpowiadaj. Rozmawiam z normalnymi ludźmi, nie fanatykami. Na nich szkoda czasu, do nich prawda i argumenty, empiria nie dociera.


Z tego, co się zorientowałam, to my nie rozmawiamy na temat ewolucji, ale o problematyce (za)proponowanej książki... I tak np. był też swego czasu program satyryczny autorstwa Marcina Wolskiego pt. „Polskie zoo”, gdzie:

• Leszek Balcerowicz – koń
• Jan Krzysztof Bielecki – ryś
• Ryszard Bugaj – jeż
• George H.W. Bush – indyk
• Wiesław Chrzanowski – łoś
• Włodzimierz Cimoszewicz – szakal
• Bill Clinton – bizon amerykański
• Andrzej Drzycimski – szop pracz
• Bronisław Geremek – kozioł
• Maciej Giertych – nosorożec
• József Antall – antalop
• Aleksander Hall – kumak
• Václav Havel – świstak alpejski
• Gabriel Janowski – motyl
• Wojciech Jaruzelski – gawron
• Borys Jelcyn – niedźwiedź polarny
• Marek Jurek – szczur
• Jarosław i Lech Kaczyńscy – chomiki
• Helmut Kohl – mors
• Piotr Kołodziejczyk – pingwin
• Janusz Korwin-Mikke – mucha
• Krzysztof Król – mysikrólik
• Jacek Kuroń – hipopotam
• Aleksander Kwaśniewski – dzik
• Maciej Jankowski – żubr
• Antoni Macierewicz – wyżeł
• John Major – jednorożec
• Tadeusz Mazowiecki – żółw
• Adam Michnik – lis
• Andrzej Milczanowski – ogar
• Leszek Miller – pająk
• Alfred Miodowicz – truteń
• François Mitterrand – kogut
• Leszek Moczulski – krogulec
• Stefan Niesiołowski – nietoperz
• Andrzej Olechowski – kangur
• Józef Oleksy – dinozaur
• Jan Olszewski – koala
• Janusz Onyszkiewicz – tygrys
• Jan Parys – pancernik
• Waldemar Pawlak – byk
• Janusz Rewiński – goryl
• Jan Rokita – diabeł
• Ewa Spychalska – łasica
• Andrzej Stelmachowski – suseł
• Krzysztof Skubiszewski – bóbr
• Hanna Suchocka – lama
• Donald Tusk – Kaczor Donald
• Stanisław Tymiński – kondor
• Danuta Wałęsa – mysz
• Lech Wałęsa – lew
• Wiesława Ziółkowska – dudek

Stojący nieodłącznie przy lwim tronie, Andrzej Zaorski i Jerzy Kryszak reprezentowali odpowiednio: prezydenckiego kapelana ks. Franciszka Cybulę oraz szefa gabinetu prezydenta Mieczysława Wachowskiego. Parodiowali też inne postacie polskiej polityki: Leszka Bubla, Andrzeja Leppera, Barbarę Labudę, Jana Piątkowskiego, Ryszarda Kuklińskiego, Anastazję Potocką, Hannę Gucwińską, Feliksa Dzierżyńskiego, Janusza Zaorskiego, Madonnę, Stańczyka, Karola Marksa, Jerzego Koniecznego oraz Stanisławę Gierek. W szopce noworocznej 1991/1992 pojawił się też Marian Opania w roli Mieczysława Rakowskiego. Szczególnym przypadkiem był Edward Gierek, który nie pojawiał się ani w formie zwierzęcej kukiełki, ani nie był grany przez żadnego z aktorów. Innym wyjątkiem był Stanisław Kociołek, który w programie pojawił się jako mówiący kociołek.

Kukiełki zwierząt z „Polskiego zoo” zostały wykorzystane w szopce noworocznej Marcina Wolskiego i Marka Majewskiego z 1997. Do grona wyobrażonych przez nie polityków dołączyli:

• Maciej Płażyński – płaz
• Wiesław Walendziak – waleń
• Jerzy Buzek – kobuz
• Marian Krzaklewski – rosomak.

W jednym ze specjalnych odcinków, jako zwierzęta pojawili się prowadzący: Jerzy Kryszak – chart i Andrzej Zaorski – zając.

W 2005 wydano komiks zatytułowany Zoomiks Golden Fisza, przedstawiający perypetie mieszkańców zoo podczas wyborów.

W świetle niniejszego [dotyczy oczywiście książki] to sam temat, o czym już wspominałam, do nowatorskich się nie zalicza ;)
---
Hellsichtige [Jasnowidząca]
10 Gru 2018 o 22:19
Dziękuję wszystkim za pozytywny odzew. Cieszę się, że książka wydaje się być interesująca i mam nadzieję, że nie zawiedzie tych oczekiwań wobec osób które zdecydują się na lekturę. Starałem się by w mojej książce znalazło się parę wątków, które jednak tworzą spójną całość. Taki właśnie jest rasizm. To problem wielowątkowy który dotyka różnych sfer życia. Starałem się to odwzorować w swojej książce i mam nadzieję, że mi się ta sztuka udała. Jeśli choć jedna osoba zostanie skłoniona do refleksji po lekturze "Ludzkiego zoo", myślę że mój prywatny cel zostanie osiągnięty. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z powagi niektórych słów. Używają pewnych określeń, nie wiedząc jaki jest ich kaliber. Liczę na to, że po przeczytaniu mojej książki zastanowią się nad tym i dojdą do pewnych wniosków.

Przy okazji również chciałbym wszystkich zainteresowanych zaprosić na mój profil Facebookowy o nazwie "Pisarska przygoda Mateusza Chudzickiego". Znajduje się tam więcej informacji o mojej książce, a także innych pisarskich projektach o których niebawem będzie głośniej.
---
(...)"Jedyny element odróżniający go od znanego wszystkim człowieka stanowiła skóra. Był czarny. Z przerażeniem obejrzał się po okolicy, ale szybko zmarszczył się i zamknął oczy."(...) - Ludzkie zoo
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media
×