strona 1 z 1
AutorPoeci!
02 Lut 2012 o 07:24
Poeci, urońcie łzę! Zmarła największa z was. Zmarła Wisława Szymborska!
[...] 
02 Lut 2012 o 15:43
Ogromna siła słów Szymborskiej ma niesamowitą doslownosc każdego wiersza. Dociera swą prostotą, ale też każe zastanowic się jak mali jesteśmy wobec tego co nas otacza.
I pozostaje tylko niesmak, bo jednak podpisała się pod REZOLUCJA ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH.
10 Lut 2012 o 16:44
Od trzech dni poczytuję jej wiersze. Zawsze miałam parę tych starszych w głowie, na przykład "Nic dwa razy", "Przy winie", "Ścięcie". Teraz odkryłam, że poruszam się dzięki niej w świecie, który ma więcej wymiarów niż nasze zwykłe długość, szerokość i głębokość.
Poza tym, przy czytaniu jej wiersza "Wieczór autorski" otrzymałam odpowiedź na wątpliwości w moim wierszu "Przed wiosną" - dotyczyły "i" na końcu wersu. A w "Wieczorze" Szymborskiej przeczytałam:

W pierwszym rządku staruszek słodko sobie śni,
że mu żona nieboszczka z grobu wstała i
upiecze staruszkowi placek ze śliwkami.
Z ogniem, ale niewielkim, bo placek się spali,
zaczynamy czytanie. Muzo.

I za ten wiersz też Jej jestem bardzo wdzięczna.
10 Lut 2012 o 21:32
Jej wiersze mają niesamowitą jasność przekazu. Czytając jej wiersze wszystko wydaje się o wiele prostsze. Jej każdy wiersz, to kolejna opowieść, o tym co wokół nas, o nas.
W dniu pogrzebu byłem na krakowskim rynku i ... o co ? Pustka ! Dosłownie pustka garstka ludzi, a czytałem o jakiś tlumach krakowian. Po Wislawie Szymborskiej jednak tą pustkę wypełni jej poezja, nie tylko w Krakowie.
10 Lut 2012 o 21:57
Szkoda, że było pusto na Rynku. Ale to dla Niej nic nie znaczy, tylko dla nas, tych, którzy pozostali, czują, że jej już nie ma i chcieliby, żeby to Pożegnanie było na miarę jej poezji.
Wpadłam przy tej okazji na jej "czerwone" wiersze. Trudno. Myślę, że wierzyła w Ideę jak wielu innych ludzi. Zamknięty rozdział - na szczęście.
10 Lut 2012 o 22:15
Mi trudno podjąć temat wierszy, który naruszyła w tej kwestii kara. Też jakiś czas temu zetknąłem się tą częścią jej poezji.
Za to mam coś wspólnego z Panią Szymborska. Oglądaliśmy tylko jedną edycję Tańca z gwiazdami i mieliśmy w niej jednego tego samego faworyta :-)
10 Lut 2012 o 22:18
No to gratuluję!
10 Lut 2012 o 22:24
Dziękuje bardzo, bardzo !
Dobrej nocy :--)
10 Lut 2012 o 22:45
A na koniec limeryk Szymborskiej:

Pobożny kleryk z Limerick
używał pseudo Fryderyk
bo tak w atakach paniki
sygnował sprośne wierszyki
No cóż, kleryk histeryk!

Dobranoc.
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media
×