strona 1 z 1
AutorPUSTYNNE 'ZIELONE'
16 Maj 2014 o 10:51
Na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku Irak przyspieszył prace nad budową reaktora jądrowego Osirak w Al Tuwaitha oraz wybudował i uruchomił kopalnię odkrywkową fosfatów w Akashat i fabrykę nawozów sztucznych w Al Kaim.
Wydobywane fosfaty zawierały znaczące domieszki związków promieniotwórczego uranu 235. W Al Kaim produkowano nawozy sztuczne, ale też oddzielano te związki uranu, które jako tzw. „yellow cake” mogły być używane zarówno do produkcji paliwa jądrowego, jak i broni atomowej.
Reaktor Osirak był budowany przy współpracy Francji, a kompleks Akashat-Al Kaim zbudowała belgijska firma Sybetra, której podwykonawcą był m.in. polski Mostostal. Wszystkie te inwestycje miały na celu zbudowanie irackiej bomby atomowej.
Reaktor Osirak zbombardowali Izraelczycy w roku 1981 w ramach operacji „Opera”, a fabrykę w Al Kaim Amerykanie dopiero w czasie operacji „Pustynna Burza” w roku 2000.
Pracowałem w Al Kaim w latach 1985-1987 jako automatyk na wydziale „100”, gdzie odbywała się wstępna przeróbka zawierających uran fosfatów. Nikt z pracujących tam Polaków nie wiedział nic o „yellow cake”, chociaż strzeżony pilnie i obsługiwany tylko przez Irakijczyków tzw. „wydział czekolady” wzbudzał pewne podejrzenia.
W tym czasie trwała również wojna irańsko-iracka.
Książka ta zawiera moje wspomnienia – nieświadomego niczego, mimowolnego uczestnika irackiego programu atomowego z tamtych lat.
16 Maj 2014 o 22:52
Ciekawy temat. Czy pojawi się jakiś fragment na publixo?
17 Maj 2014 o 10:37
To jest w sumie sporo ponad sto stron. Może jakiś jeden rozdziałek mógłbym opublikować. Myślisz, że warto?
17 Maj 2014 o 11:32
Myślę, że zawsze warto dla reklamy wstawić jakiś mały zgrabny i ciekawy fragment. Są większe szanse na zainteresowanie ludzi całą książką.
(Chociaż sama tak nie zrobiłam, ale za to mam kilka opowiadań do poczytania).
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media
×