strona 1 z 1
AutorCzarna lista - co to i z czem sie je
24 Wrz 2018 o 11:03
Na początek definicja ze słownika: czarna lista (dalej w tekście zamiennie jako CL) to "spis ludzi, którzy zrobili coś złego lub rzeczy, które są uznawane za niepożądane".

W internetach jest mnóstwo czarnych list wszelkiego rodzaju, ale skupię się tutej na forumowych CL, jako że zdarzało mię się nie raz być zaczernianą i zaczerniać innych.

No to teraz garść informacji praktycznych i refleksji z pierwszej ręki.

Zaczerniający robi sobie największą szkodę i krzywdę, zaczerniając interlokutora, gdyż pozbawia się dobrowolnie komentarzy. Nadmięnię, iż komętarzy potencjalnie pomocnych, serdecznych i wesołych.

Umieszczanie awatarów na czarnej liście powinno być traktowane jako środek prewencyjny w przypadku gdy zaczerniany wykazuje np. tendencje komęcenia nie na temat. Takie zaczernienie powinno mieć charakter czasowy, nie stały, gdyż-albowiem każdej osobie należy się szansa. Wszak Jezus tego nauczał!
Pewnego razu apostoł Piotr zadał Jezusowi pytanko: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?". Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy".

Motywacje i zalecenia do umieszczania awatarów na CL oraz wymiar czasowy zablokowania powinny mieć wymierne podstawy. Warto dla siebie samego sporządzić listę z przewinieniami i punktacją, alby sprawiedliwie traktować każdego awatara w podobnej sytuacji. Dobrą praktyką jest informowanie zaczernianego o przyczynach zaczernieniu i o wymiarze czasowym blokady.

Oczywistym jest, że w społecznościach internetowych tworzą się grupki, kółeczka graniaste i koła różańcowe. Osoby spoza kręgu "swojaków" mogą być postrzegane jako "persona non grata" i z automatu zostają zaczerniane. Chcę stanowczo sprzeciwić się tej praktyce, jako niegodnej i niezgodnej z savoir-vivre i bon-ton. Nie należy skreślać człowieka na starcie tylko dlatego, że jest czarny, żółty, fioletowy albo tęczowy. Można przecież toczyć kulturalne dyskusje z odmiennymi kulturowo, bez wszczynania awantur i wzajemnych oskarżeń.

Osobną kategorią wśród awatarów najczęściej trafiających na CL są osoby pokroju Angeliki, czyli Cudaczki-Wyśmiewaczki. Są to awatary nieszkodliwe i wesołe, jednak mocno działają na nerwy osobom pragnącym uchodzić za mędre i poważne. Osoby które dokonują zaczernienia Cudaczka-Wyśmiewaczka są jak król, który wydaje wyrok śmierci na swoim błaźnie. Błazen, jak wiadomo, żartowniś, jednak szpileczkę diabelskiej ironii wbić potrafi nawet królowi. Jeśli królowi brak dystansu i poczucia humoru, trupy błaznów ścielą się gęsto.

Uważam, że to dobre miejsce, bym przypomniała jeden ze swych wybitnych arcywierszy o tey tematyce, mjanowicie "Wieszania Stasia Gąski":

jestem błazen - instytucja
śmiechem cię raczę mój królu
mogę być małpą na sznurku albo twym zwieraczem
umiem wiele - bawię cię mój burku
ojoj... chyba przesadziłem
trochę
wybacz że cię zeszmaciłem
tyś król mądry i "spolegliwy"
wybacz staremu błaznowi
jam nieszkodliwy
nie wieszaj na haku jak ciołka
krzykiem się tylko ośmieszasz
bądź sprawiedliwy
ulegaj
by cię nie wzięto za wołka
i z tronu byś nie spadł mój miły...


ʕ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔʕ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʕ•̫͡•
26 Wrz 2018 o 04:42
Wedle maksymy "kto mieczem wojuje i szmaci innych, sam się szmaci - i od miecza ginie". To pakiet ZAWSZE posuwisto/zwrotny.

Humanizm, pół tysiąca lat temu tak owocnie owocujący, czyżby wydał dzisiaj same tylko zgniłe robaczywki?
27 Wrz 2018 o 19:52
Angela...
W końcu coś z sensem :) i humorem :) ( a to już tradycja ;P )
---
Czarownica ;)
28 Wrz 2018 o 13:56
No. Czarne listy to przeżytek. Powinniśmy zastąpić czerń kwiatami. Flower power mejk pis not war :)))
To je HUMANIZM Emily, co nie?
29 Wrz 2018 o 07:26
Jakaś nowoczesna współczesność bez poszanowania dla każdego KAŻDEGO istnienia?? JUŻ możemy zacząć pakować wszystkie swoje lary i penaty!

Ostry konsumpcjonizm dawno wszystkim się przeżarł... co młodzi na szpitalnych salach liposukcji, detoksu, by-passów, ujędrniania i odwyku odczują za lat góra 5, a czego my-starzy, dzięki Bogu, nie dożyjemy.

Z zegarkiem w ręku
29 Wrz 2018 o 08:54
No właśnie, Emily. Czarne listy to występek przeciwko godności i wolności ludzkiej. To obstracyzm nieuzasadniony, godzący w najbardziej pierwotne prawo człowieka - PRAWO DO ISTNIENIA.
Istnieję, więc oddycham, piszę, udzielam się. I bach - nagle czarna lista... To boli mię.
13 Gru 2020 o 14:06
Co to je czarna lista?

Czarna lista - to je to, czego sie wstydzi i za co w te własne grzeszne piersi bije współczesny chrześcijanin
10 Gru 2023 o 12:08
Ponieważ sam znalazłem s8ę na czarnej liście, doskonale wiem, czym ona jes5: to lista, którą zawsze da się obejść. Głównie przez samego blokera. Befana, to do Ciebie, Kobieto, piję! Zablokowałaś mnie, żebym n8e mógł Tobie niczego zripostować? Odpowiadam wobec tego tutaj na Twój dzisiejszy zarzut zamieszczony pod Twoją recenzją: kol9salna różnica między cytatami, jakie Ty przytaczasz u siebie i przytaczam ja w mojej p4acy o Herbercie, jest taka, że Ty cytujesz całe w8ersze, a ja wyłącznie poszczególne ich wersy. Gdybyś znała "Strunę światła", dobrze rozumiałabyś, że Twój atak to porażka i Twój blamaż.
10 Gru 2023 o 20:02
belino napisał:
Ponieważ sam znalazłem s8ę na czarnej liście, doskonale wiem, czym ona jes5: to lista, którą zawsze da się obejść. Głównie przez samego blokera. Befana, to do Ciebie, Kobieto, piję! Zablokowałaś mnie, żebym n8e mógł Tobie niczego zripostować? Odpowiadam wobec tego tutaj na Twój dzisiejszy zarzut zamieszczony pod Twoją recenzją: kol9salna różnica między cytatami, jakie Ty przytaczasz u siebie i przytaczam ja w mojej p4acy o Herbercie, jest taka, że Ty cytujesz całe w8ersze, a ja wyłącznie poszczególne ich wersy. Gdybyś znała "Strunę światła", dobrze rozumiałabyś, że Twój atak to porażka i Twój blamaż.


Uhuhuhu! Uhuhu! Uhuhu!

Znam chyba lepiej "belino", literacki "kreteku" od wystawiania zer za "językową poprawność", bo zanim tu nastałeś, to skromna b_d_c zdążyła opublikować [także w książce] swój esej:

link

Cytaty "Psalmików" zostały do końca przemyślane, gdy tymczasem twoje wypocone kompilacje znaleźć można bądź gdzie... Z nimi do szkolnej gazetki w niechlubnej pamięci gimbazie.
---
Hellsichtige [Jasnowidząca]
12 Lut 2024 o 09:15
Czarna lista -
W czerni dni.
Kto ją spisał?
Od nas lepszy ty?
22 Lut 2024 o 09:12
Jeżeli piszesz swoje teksty, blokując jednoczrśnie do nich dostęp, to wyraźnie działasz w bańce ostrej schizofrenii. Dialog na dwa k4zesła, z których to ostatnie jest puste, to nie dialog, a monolog, czyli znane "gadał dziad do obrazu". To, że blokując innych, sam siebie izolujesz i zamykasz, to nie nasz, a twój big problem.
29 Lut 2024 o 18:01
belino napisał:
Jeżeli piszesz swoje teksty, blokując jednoczrśnie do nich dostęp, to wyraźnie działasz w bańce ostrej schizofrenii. Dialog na dwa k4zesła, z których to ostatnie jest puste, to nie dialog, a monolog, czyli znane "gadał dziad do obrazu". To, że blokując innych, sam siebie izolujesz i zamykasz, to nie nasz, a twój big problem.


Nie jestem autorką "Dialogów na dwa krzesła", dwugłowy - z Pieńkowską E. - publixowy użytkowniku.

Natomiast schizofrenia jest chorobą twórców, ale ja na nią nie choruję, autorytatywnie stwierdził kiedyś specjalista.
---
Hellsichtige [Jasnowidząca]
02 Mar 2024 o 11:59
Befano, a ja ignoruję patologiczne stosowanie techniki manipulacji, polegające na m.in. wmawianiu chorób psychicznych. Najlepsza reakcja to brak reakcji.
---
"Albo człowiek ma rację, albo się myli, albo jedno i drugie." - Charles Bukowski – Szmira
02 Mar 2024 o 13:35
gruszka napisał:
Befano, a ja ignoruję patologiczne stosowanie techniki manipulacji, polegające na m.in. wmawianiu chorób psychicznych. Najlepsza reakcja to brak reakcji.


Kie3dy mnie to bawi, że ja... schizofreniczna "wariatka gupia" :-D :-D :-D
---
Hellsichtige [Jasnowidząca]
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media
×