strona 1 z 1
AutorCzarna lista - co to i z czem sie je
24 Wrz 2018 o 11:03
Na początek definicja ze słownika: czarna lista (dalej w tekście zamiennie jako CL) to "spis ludzi, którzy zrobili coś złego lub rzeczy, które są uznawane za niepożądane".

W internetach jest mnóstwo czarnych list wszelkiego rodzaju, ale skupię się tutej na forumowych CL, jako że zdarzało mię się nie raz być zaczernianą i zaczerniać innych.

No to teraz garść informacji praktycznych i refleksji z pierwszej ręki.

Zaczerniający robi sobie największą szkodę i krzywdę, zaczerniając interlokutora, gdyż pozbawia się dobrowolnie komentarzy. Nadmięnię, iż komętarzy potencjalnie pomocnych, serdecznych i wesołych.

Umieszczanie awatarów na czarnej liście powinno być traktowane jako środek prewencyjny w przypadku gdy zaczerniany wykazuje np. tendencje komęcenia nie na temat. Takie zaczernienie powinno mieć charakter czasowy, nie stały, gdyż-albowiem każdej osobie należy się szansa. Wszak Jezus tego nauczał!
Pewnego razu apostoł Piotr zadał Jezusowi pytanko: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?". Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy".

Motywacje i zalecenia do umieszczania awatarów na CL oraz wymiar czasowy zablokowania powinny mieć wymierne podstawy. Warto dla siebie samego sporządzić listę z przewinieniami i punktacją, alby sprawiedliwie traktować każdego awatara w podobnej sytuacji. Dobrą praktyką jest informowanie zaczernianego o przyczynach zaczernieniu i o wymiarze czasowym blokady.

Oczywistym jest, że w społecznościach internetowych tworzą się grupki, kółeczka graniaste i koła różańcowe. Osoby spoza kręgu "swojaków" mogą być postrzegane jako "persona non grata" i z automatu zostają zaczerniane. Chcę stanowczo sprzeciwić się tej praktyce, jako niegodnej i niezgodnej z savoir-vivre i bon-ton. Nie należy skreślać człowieka na starcie tylko dlatego, że jest czarny, żółty, fioletowy albo tęczowy. Można przecież toczyć kulturalne dyskusje z odmiennymi kulturowo, bez wszczynania awantur i wzajemnych oskarżeń.

Osobną kategorią wśród awatarów najczęściej trafiających na CL są osoby pokroju Angeliki, czyli Cudaczki-Wyśmiewaczki. Są to awatary nieszkodliwe i wesołe, jednak mocno działają na nerwy osobom pragnącym uchodzić za mędre i poważne. Osoby które dokonują zaczernienia Cudaczka-Wyśmiewaczka są jak król, który wydaje wyrok śmierci na swoim błaźnie. Błazen, jak wiadomo, żartowniś, jednak szpileczkę diabelskiej ironii wbić potrafi nawet królowi. Jeśli królowi brak dystansu i poczucia humoru, trupy błaznów ścielą się gęsto.

Uważam, że to dobre miejsce, bym przypomniała jeden ze swych wybitnych arcywierszy o tey tematyce, mjanowicie "Wieszania Stasia Gąski":

jestem błazen - instytucja
śmiechem cię raczę mój królu
mogę być małpą na sznurku albo twym zwieraczem
umiem wiele - bawię cię mój burku
ojoj... chyba przesadziłem
trochę
wybacz że cię zeszmaciłem
tyś król mądry i "spolegliwy"
wybacz staremu błaznowi
jam nieszkodliwy
nie wieszaj na haku jak ciołka
krzykiem się tylko ośmieszasz
bądź sprawiedliwy
ulegaj
by cię nie wzięto za wołka
i z tronu byś nie spadł mój miły...

ʕ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔʕ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʔ•̫͡•ʕ•̫͡•ʕ•̫͡•
26 Wrz 2018 o 04:42
Wedle maksymy "kto mieczem wojuje i szmaci innych, sam się szmaci - i od miecza ginie". To pakiet ZAWSZE posuwisto/zwrotny.

Humanizm, pół tysiąca lat temu tak owocnie owocujący, czyżby wydał dzisiaj same tylko zgniłe robaczywki?
27 Wrz 2018 o 19:52
Angela...
W końcu coś z sensem :) i humorem :) ( a to już tradycja ;P )
---
Czarownica ;)
28 Wrz 2018 o 13:56
No. Czarne listy to przeżytek. Powinniśmy zastąpić czerń kwiatami. Flower power mejk pis not war :)))
To je HUMANIZM Emily, co nie?
29 Wrz 2018 o 07:26
Jakaś nowoczesna współczesność bez poszanowania dla każdego KAŻDEGO istnienia?? JUŻ możemy zacząć pakować wszystkie swoje lary i penaty!

Ostry konsumpcjonizm dawno wszystkim się przeżarł... co młodzi na szpitalnych salach liposukcji, detoksu, by-passów, ujędrniania i odwyku odczują za lat góra 5, a czego my-starzy, dzięki Bogu, nie dożyjemy.

Z zegarkiem w ręku
29 Wrz 2018 o 08:54
No właśnie, Emily. Czarne listy to występek przeciwko godności i wolności ludzkiej. To obstracyzm nieuzasadniony, godzący w najbardziej pierwotne prawo człowieka - PRAWO DO ISTNIENIA.
Istnieję, więc oddycham, piszę, udzielam się. I bach - nagle czarna lista... To boli mię.
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media