strona 1 z 1
AutorWitam :)
25 Maj 2021 o 15:22
Nazywam sie Adam. Przybyłem tu do was w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytania. Mianowicie , zastanawia się nad pewna kwestią, dotyczacą zaczerpywania wiedzy, z różnych źródeł np: chce dodać w swojej powieści sf elementy naukowe, nie same cytaty lecz podobne pomysły co do naukowców. Chcę stworzyć wątek łączenia wielowymiarowego, innych światów... A jednocześnie nie chce , zahaczać o plagiat lub kradzież intelektualną ... Mam wykreowany świat na własnym pomyśle lecz nie wiem jak to ugryźć
25 Maj 2021 o 19:17
Witaj, Boleborze, Adamie.
Wyjaśnianie w powieści pewnych treści naukowych jest dość trudne. Jednym z często stosowanych zgrabnych rozwiązań jest prowadzenie rozmowy przez postacie, w trakcie której jedna osoba wyjaśnia innej takie treści. Przeważnie są one wtedy rozluźnione różnymi zwykłymi zwrotami, zręczne wprowadzenie pytań daje autorowi możliwość zwrócenia uwagi na trudności, jakieś szczegóły itp. W odpowiedzi postaci może użyć porównań ze znanej rzeczywistości. Czasem (widziałam niedawno taką sytuację na filmie) rozmówca, któremu trudno jest coś zrozumieć, mówi: "pomyślisz może, że jestem trochę tępy, ale czy to jest tak...?"
Wplatanie dłuższych fragmentów suchych informacji o charakterze naukowym itp. jest niebezpieczne, czytelnik może się znudzić. Ewentualnie można te informacje jakoś dzielić, zastosować fikcyjne cytaty z jakiś pism, dzienników, notatek itd. Możliwości jest dużo. Ale jeśli chcesz wykorzystać cytaty z innych książek, musisz je jako cytat oznaczyć.
Pozdrawiam serdecznie.
26 Maj 2021 o 21:27
Witaj Bolebor.
Moim zdaniem odpowiedzi można znaleźć w powieściach znanych autorów.
---
Eu sou uma borboleta czyli motyl w kuchni
https://www.youtube.com/watch?v=28iW_O5qWfU
27 Maj 2021 o 13:59
Bolebor napisał:
Nazywam sie Adam. Przybyłem tu do was w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytania. Mianowicie , zastanawia się nad pewna kwestią, dotyczacą zaczerpywania wiedzy, z różnych źródeł np: chce dodać w swojej powieści sf elementy naukowe, nie same cytaty lecz podobne pomysły co do naukowców. Chcę stworzyć wątek łączenia wielowymiarowego, innych światów... A jednocześnie nie chce , zahaczać o plagiat lub kradzież intelektualną ... Mam wykreowany świat na własnym pomyśle lecz nie wiem jak to ugryźć


Poczytaj sobie Tomasza Manna [z wyjątkiem jego opowiadań i "Budenbrooków"] to ci się odechce ;-)
---
Hellsichtige [Jasnowidząca]
29 Gru 2021 o 10:43
Też witam. I uprzedzam, że na postawione pytanie jedna jest tylko odpowiedź:

sztuka - w tym sztuka słowa /liyeratura/ - z chwilą jej upublicznienia przestaje być własnością Autora, jest Jego darem dla każdego z nas.

Oczywiście nie ma mowy o żadnych plagiatach, ale z tego dobra w s p ó l n e g o wszyscy mogą czerpać pełnymi garściami
strona 1 z 1
© 2010-2016 by Creative Media
×