Go to commentsAutorytet
Text 30 of 37 from volume: przemyślenia
Author
Genrenonfiction
Formarticle / essay
Date added2017-02-16
Linguistic correctness
Text quality
Views1882

Kolejne moje przemyślenia dotyczą autorytetów. Co to jest takiego ? Jedna z definicja wyjaśniaśnia :


Autorytet (łac. auctoritas - powaga, znaczenie) – pojęcie mające kilka odmiennych, choć nakładających się często znaczeń. Społeczne uznanie, prestiż osób lub grup bądź instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach


O jakie wartości chodzi? Najczęściej ludzie mają na uwadze wyższe wykształcenie na renomowanej uczelni, odkrycia naukowe,  ilość tytułów przed nazwiskiem, ilość napisanych książek i wygłoszonych publicznie wykładów. Oczywiście różne nagrody z Noblem wyłącznie. Warto spojrzeć na to z innej strony, co zamierzam uczynić. Powiedzmy lekarz pięknie wygłasza wykład na temat zdrowia, niestety kurzy papieroski. Czy jest autorytetem ?

Wykształcony prawnik jest podziwiany, ale potajemnie bierze łapówki. Profesor na  uniwersytecie naucza studentów, przy okazji oszukuje żonę flirtując z jedną ze swoich uczenic. Pan policjant cichaczem korzysta z usług prostytutki, o czym nie ma ,,zielonego pojęcia `` jego żona. Nie jeden wykształcony polityk ,,zabawia`` się z panienkami do towarzystwa.


Jakie naprawdę wartości ceni społeczeństwo ? Może się mylę, wychodzi na to że rozpustę, cudzołóstwo, nieuczciwość, nałogi , niewierność małżeńską itd. Biorąc to na ,,chłopski rozum`` można by podać inną definicję słowa autorytet- ,,Nie ważne jak żyję ale ważne co mówię`` Jeżeli nie zwraca się uwagi na moralny aspekt zagadnienia, jak można danego człowieka uznać za autorytet ? Jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem a nawet nieuczciwe.Dla mnie osobiście takie jednostki nie są przykładem ani żadną inspiracją życiową. Chyba że dla innych,,,dziękuję

  Contents of volume
Comments (4)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Podniosłeś kolejny, ważny i trudny temat, dotyczący kondycji społeczeństwa.Człowiek młody wyrasta często w klimacie pewnych autorytetów, z których chciałby czerpać przykłady, a potem po jakimś czasie uświadamia sobie, jak jeden po drugim upadają jego wzorce.Każda dziedzina życia ma swoje autorytety, jako pewne wzory do naśladowania.Podobnie inne będą autorytety w czasie np. wojny, inne w czasie pokoju. Autorytety dla młodych, to też pewne ideały. Można jeszcze czerpać wzorce z postaci historycznych, czy bohaterów literackich, jako autorytetów. Gdy człowiek zbiera własne doświadczenia, staje się dorosły, co z tego zbioru autorytetów, zostaje? Pamiętam tylko niektóre autorytety z moich lat młodzieńczych, dziś tylko niektóre pamiętam. Czy kogoś dziś naśladuję? Trudne pytanie - musiałbym się przygotować, nie umiem odpowiedzieć bez dłuższej chwili namysłu. Znowu dyskusja na miesiące.
avatar
Autorytet, podobnie jak inne pojęcia ogólne, ma wiele definicji; w psychologii uważa się, że dzieci - jak te np. świeżo wyklute kurczaki kwokę - naśladują rodziców, i to oni wraz z ciotkami, wujkami, babkami/dziadkami są dla nich żywym chodzącym autorytetem i matrycą do powielania. Zupełny w ich głowie misz-masz tworzy obraz WIELOKROTNY trzeźwego ojca & pijanej matki oraz wszystkich innych "najbliższych", z których każdy sobie rzepkę skrobie i śpiewa swoje własne piosnki, a maluch musi z tych puzzli poskładać jakoś te wszystkie wartości do kupy :( ZGODNY CHÓR W TRAGEDII GRECKIEJ NIE JEST WYNALAZKIEM PRZYPADKOWYM. Tylko jednogłos rodzicielski i rodzinny uczy dziecko stabilnych zachowań.
avatar
Bardzo Wam dziękuję za treściwe wypowiedzi. Sama przyjemność czytać komentarze mądrych osób
avatar
W którymś z tekstów to napisałem - ludzie oczekują pewnych punktów odniesienia, wiarygodnych wzorców. Złodziej oczekuje, że spotka na swojej drodze życiowej uczciwych ludzi. Oszust chciałby spotkać wiarygodnych i prawdomównych. Ludzie, których znam - część z nich jest przewidywalnych i ich realizacje są zgodne z deklaracjami. Mam takich - ja nie wiem, ale wiem kogo w temacie zapytać. Tuż obok mam takie autorytety w kilku aspektach życia.
© 2010-2016 by Creative Media