Go to commentsZ ,,motyką na księżyc''.
Text 57 of 37 from volume: przemyślenia
Author
Genrenonfiction
Formarticle / essay
Date added2018-02-15
Linguistic correctness
Text quality
Views1466

Po tysiącach lat  doświadczeń w samodzielnym rządzeniu się, po wspięciu się na szczyty „postępu” naukowego ludzkość stanęła na krawędzi katastrofy. O czym to świadczy ? O tym że ludzie są uparci, zadufani w sobie i po prostu  głupi.  Ludzkość grzęźnie w błędach i przez to cierpi, problemy się zwielokrotniają i są coraz bardziej złożone. Rządy mogą dokonywać nieznacznych przesunięć, aby coś skorygować i nieco polepszyć ludziom warunki. Okazuje się jednak, że taka pomoc bywa powierzchowna i chwilowa. Jeden z najmądrzejszych władców, jacy kiedykolwiek żyli, król Salomon, powiedział według Księgi Koheleta 1:15: „To, co krzywe, nie da się wyprostować, a czego nie ma, tego nie można liczyć”. Istnieje tyle skomplikowanych problemów, tyle zwalczających się frakcji i sprzecznych interesów oraz tyle niewiadomych, iż żadne przedsięwzięcie ludzkie, choćby podjęte w najszczerszej intencji, nie jest w stanie wydostać świata z matni.

Historia zna mnóstwo przykładów osób, które ułożyły sobie życie według własnych norm i wskutek tego popadły w ogromne kłopoty. Dlaczego dzieje się to tak często? Ponieważ ludzie mają za mało wiedzy, mądrości i zrozumienia, by mogli samodzielnie pokierować swym postępowaniem. Co gorsza, mają wrodzoną skłonność do podejmowania błędnych decyzji. Ponad 2500 lat temu pewien prorok i historyk napisał: „Nie w mocy człowieka leży kierować swoimi krokami, gdy idzie” (Jeremiasza 10:23, BT). Chyba nigdy nie było to tak oczywiste, jak obecnie. Dlatego historyk William H. McNeill powiedział: „Dzieje człowieka na tej planecie to niemal nieskończony ciąg kryzysów burzących ustalony porządek społeczny”.

Co niektórzy uśmiechną się ironicznie czytając ten artykuł. Uważają się przecież za inteligentnych , piszą  artykuły często nadużywając wyrazów obcych i pompatycznych fraz- próbując wykazać swoje kompetencje. Nie mają zamiaru paść ofiarą prostych pojęć Capriego- to dobre dla naiwnych i osób bez wykształcenia.

Ja podpisuję się pod słowami historyka Davida Fromkina który powiedział: „Rządy składają się z ludzi, dlatego są zawodne, a ich perspektywy — niepewne. Dysponują jakimś zakresem władzy, ale w ograniczonym stopniu” (The Question of Government). Nic dziwnego, że Biblia ostrzega, byśmy nie pokładali ufności w człowieku (Psalm 146:3).

Podsumowując : Oczekiwanie że ludzkie rządy zaprowadzą na ziemi pokój i sprawiedliwość są marzeniem ,,ściętej głowy``, albo jak kto woli porywaniem się z ,,motyką na księżyc ``.





  Contents of volume
Comments (4)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
„Nie w mocy człowieka leży kierować swoimi krokami, gdy idzie” (Jeremiasza 10:23, BT). Dla mnie esencja prawdy o ludzkich możliwościach, które są bardzo ograniczone, pycha człowieka zaś jest ponadczasowa. W obecnych czasach wydaje się wiodącą, stąd upadek.
avatar
Dziękuję Erato za bardzo treściwy i mądry komentarz. Pozdrawiam serdecznie
avatar
Gdyby chłopców wychowywali r ó w n i e ż /jak w starożytnej Sparcie/ ich ojcowie, a po nich t a k ż e nauczyciele /płci męskiej/, nie byłoby ni poprawczaków, ni więzień, ni prostytucji.

Niestety, mężczyźni przełomu XX/XXI stuleci wychowanie swych synów w całości przekazali kobietom,

i efekty tego mamy dzisiaj jak na dłoni
avatar
Tylko co nas-Polaków 9bchodzą mądrości króla Izraela Żyda Salomona... który po pierwsze, wcale nie znał języka polskiego... którego po drugie, zdetronizowano trzy tysiące lat temu i... który po trzecie, żył i panował w Jerozolimie na Półwyspie Arabskim cztery tysiące kilometrów od nas? Przecież mamy własne staropolskie mądrości, o których nikt nic nie w8e!
© 2010-2016 by Creative Media