Temat: komentarze (24)
06 Kwi 2011 o 13:27
W komentarzu do wiersza "Analiza", którego autorem jest dbspider, zgubiłem literkę "c" w słowie "chęciami", co spowodowało, że wygląda to na błąd ortograficzny. Zapewniam, że jest to tylko popularne "zjedzenie" literki, co mi się, niestety, czasami zdarza, podobnie jak tzw. czeskie błędy. Bardzo za to przepraszam.

Natomiast przy okazji spróbuję odnieść się do sposobu oceniania i pisania komentarzy. Około miesiąc istnienia w portalu literackim pozwala mi podzielić się kilkoma uwagami i spostrzeżeniami. Wśród piszących wyróżniam następujące kategorie respondentów:
- Pierwsza to ci, którzy dużo piszą dobrych tekstów literackich i również zamieszczają podobne ilości komentarzy. Ich oceny są na ogół pełne oraz uzasadnione fachowo i racjonalnie. A to wymaga dużych umiejętności i odpowiedniej wiedzy. Tę grupę cenię najwyżej;
- Druga to ci, którzy nie zamieszczają w ogóle tekstów literackich i ograniczają swoja aktywność wyłącznie do ocen i komentarzy, ale komentarze te zazwyczaj nie grzeszą fachowością. Na szczęście takich osób jest bardzo mało;
- Trzecia to ci, którzy zamieścili kilka tekstów literackich różnej jakości, natomiast "specjalizują" się w ocenianiu innych. Zazwyczaj mają swoich idoli i im serwują najwyższe oceny, komentując je zwrotami typu: Świetne!, Bardzo mi się podoba! Natomiast o tekstach tych, którzy nie przypadli im do gustu, wyrażają krótkie negatywne opinie bez żadnego uzasadnienia. Tych osób jest rownież niewiele.
- Czwarta kategoria to ci, których aktywność ogranicza się do zamieszczania bardzo wielu tekstów literackich. Nie zamieszczają żadnych komentarzy, ale część z nich ma niemal etatowych komentatorów z grupy trzeciej.

Jako nieprawidłowość oceniam brak możliwości odpowiedzenia na komentarz do własnego tekstu oraz powtórnego wypowiedzenia się. Wyklucza to wszelką możliwość polemozowania i wymiany zdań. Ponadto nie bardzo rozumiem, dlaczego jakakolwiek krytyczna ocena tekstu jest traktowana negatywnie, a wręcz jako czepianie się. A przecież merytoryczna i fachowa ocena może tylko pomóc każdemu, nawet bardzo doświadczonemu piszącemu. Tak ja to widzę.
Temat: NOMINACJA (3)
31 Mar 2011 o 16:00
Gratulacje.
Oczywiście - już się robi:) - klikam
Kasia
30 Mar 2011 o 18:15
Z radością informuję, że moja książka „Dziewczyna ze starej fotografii”, została nominowana w Plebiscycie na najpopularniejszą tarnobrzeską książkę pierwszego dziesięciolecia XXI wieku.
link
Będę szczerze zobowiązany za wsparcie. Wystarczy kliknąć na poniższy link:
link
i wypełnić 4 proste rubryki wpisując w ostatnim okienku:
Dawid Bartela „Dziewczyna ze starej fotografii”
Z góry DZIĘKUJĘ wszystkim sympatykom publixo za poświęcony czas.
Z ukłonami Dawid Bartela
Pełny regulamin głosowania tu:
link
Temat: Konkurs 'Mocne postanowienie' - czekamy na utwory! (11)
30 Mar 2011 o 00:32
O Mybooku mało kto słyszał, a o publixo nie wie nikt! No poza wyjątkami, czyli nami :)
29 Mar 2011 o 14:47
Ostatnio sporo szperałam po necie w poszukiwaniu konkursów literackich. Tylko raz wyświetlił mi się wasz konkurs w wyszukiwarce. Wyświetla się jedynie po wpisaniu pełnej nazwy. Więc ludzie buszujący po necie w poszukiwaniu konkursów mają małe szanse na znalezienie go. Sugeruję posłanie wici do witryn publikujących konkursy np. link Takich portali jest sporo.
Pozdrawiam
29 Mar 2011 o 14:35
Mamy dopiero 2 zgłoszenia. Czyżby tak trudne było pisanie na zadany temat? Jeśli pisujecie na innych portalach literackich, zachęćcie innych, bo jeśli tak się sprawy będą miały dalej, konkurs w ogóle nie ruszy.
Temat: o sobie (2)
26 Mar 2011 o 11:50
Skończyłam 71 lat. Pracowałam w branży technicznej. Dwa lata temu postanowiłam coś napisać. Zaczęłam od powieści, którą nazwałam DROGA. Zaprezentowane fragmenty są wprowadzeniem do akcji toczącej się niejako na uboczu głównych wydarzeń. Obecnie, pisząc drobne utwory, chcę przypomnieć, że w społeczeństwie istnieją nie tylko ludzie młodzi. Ci dojrzalsi też są godni uwagi i zainteresowania. Za sympatyczne wpisy do moich utworów bardzo dziękuję.
Temat: Wydawnictwo My Book (7)
19 Mar 2011 o 09:13
Wczoraj miałam kolejne spotkanie z czytelnikami. Nawiasem mówiąc, bardzo udane; mała wieś, a przyszło ok. 40 osób. Na każdym takim spotkaniu pada pytanie: dlaczego tak trudno zdobyć moje książki? To pytanie stawiają ludzie starsi, których tematyka moich książek szczególnie dotyczy bo pamiętają te czasy. Ludzie starsi mają czasem trudności z komputerem i poruszaniem się w sieci. Ale od czego mają dzieci i wnuków. Właśnie wczoraj przekonałam się, że ta mała wieś jakoś sobie radzi i sołtyska, młoda kobieta, i w kwestii czytelnictwa pomaga swoim mieszkańcom. Co jakiś czas zamawia zbiorówkę po kilka książek, co wychodzi taniej, bo opłata za przesyłkę jest jedna.
Z doświadczenia wiem, że poza mediami spotkania z czytelnikami są najlepszą reklamą. Nawet jeśli na spotkanie przyjdą 2 czy 3 osoby, to już jest coś. Jeśli im się spodoba, powiedzą innym. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
18 Mar 2011 o 16:18
Wydałem w Wydawnictwie MyBook 15 lutego 2011 roku książkę pt. "Człowiek, którego nigdy nie było". Na naszym portalu zamieszczony jest fragment I rozdziału owej pozycji wydawniczej oraz post na forum, gdzie znaleźć można kilka słów ode mnie, jako jej autora. MyBook sprawnie wydał moją książkę, koszty też nie były zbyt duże (zważywszy na bardzo dużą objętość książki - 449 str. B5). Warunki są jasne, proces wydawniczy krótki. Licho jest wszak z reklamą oraz warunki zakupu książek w wyd. pozostawiają wiele do życzenia. O reklamę zadbałem więc sam. W momencie jak piszę tego posta o mojej książce znaleźć informacje można w takich serwisach jak: portal-pisarski.pl, salonliteracki.pl, iik.pl, lubimyczytac.pl itp.
Temat: Interpunkcja (14)
17 Mar 2011 o 14:52
Uwielbiam czytać teksty dobre i poprawnie zapisane. A Szanownego Kolegę Tomlake(ego) informuję, że we fraszce Anetki przecinek przed literą "A" jest jak najbardziej potrzebny.
17 Mar 2011 o 14:17
Czyżbyś Panie, czy Pani janko wolał/a czytać słaby tekst z dobrą interpunkcją, niż dobry tekst z interpunkcją słabą? Inaczej, niż to uważa tomlake? Więc tekst byłby dla interpunkcji, a nie interpunkcja dla tekstu?
17 Mar 2011 o 13:34
Pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią Alfa.
16 Mar 2011 o 21:54
Przychylam się do zdania tomlake w tej sprawie. Nie znaczy to, że lekceważę znaczenie interpunkcji. Na szczęście, w praktyce nieczęsto spotykamy się z przytoczonymi przykładami podręcznikowymi, gdy źle postawiony przecinek zmienia sens zdania. Myślę też, że nie ma tu reguł tak ścisłych i jednoznacznych, jak w matematyce i niekiedy o interpunkcji decyduje indywidualne wyczucie tekstu.
Warto też może zauważyć, że interpunkcja w tekstach prawniczych, a także specjalistycznych, naukowych, może,jak mi się zdaje, pełnić specyficzne funkcje,może być więc, i czasem jest, nieco inaczej stosowana, niż w tekstach typowo literackich.
16 Mar 2011 o 16:43
Jeśli miałbym wybór między dobrym tekstem ze złą interpunkcją a złym tekstem z dobrą, to wybrałbym to pierwsze...ale może dlatego, że też mam z tym problemy.
(PS sprawdziłem, przed "a" w tekście powyżej nie stawiamy przecinka ;) )
Temat: Witam. (1)
16 Mar 2011 o 16:30
Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem tego Portalu. Debiutuję tu również z moimi tekstami, na razie zamieściłem jeden ale to na pewno nie koniec, szczególnie po bardzo miłych komentarzach użytkowników a200640 i anetka, za które bardzo dziękuję.
Pozdrawiam Tomek.
Temat: witam (2)
15 Mar 2011 o 06:49
Poranna kawa rozjaśniła mój umysł i pozwoliła jasno spojrzeć na świat i zauważyć, ze zapomniałam przedstawić się z imienia. Jestem Karolina. Pracuję na dwóch etatach jako mama i żona i staram się żeby w życiu moim i moich bliskich nie wiało nudą. Jeszcze raz witam wszystkich ciepło w pochmurny dzień.
14 Mar 2011 o 22:09
Pewnego dnia, zdaje się, ze już po moich narodzinach, okazało się, że Bóg i odziedziczone geny zaszczepili we mnie niezwykła umiejętność posługiwania się wyobraźnią. Wykorzystując ten dar czerpałam z niego jak ze studni bez dna. To tu to tam opowiadając niezwykłe historie. Teraz życie pisze mi scenariusz a ja od czasu do czasu robię korektę życiowej bajki. uwielbiam pisać, opowiadać bajki i tworzyć świat, który zakorzeniony jest głęboko w mojej duszy. Witam wszystkich portalowiczów serdecznie i z pokorą.
Temat: Interpunkcja (14)
14 Mar 2011 o 16:00
Niejako na zamknięcie tej dyskusji napisałem okolicznościową fraszkę:

Groźna jest dysleksja,
Groźniejsza dysfunkcja,
Ale najgroźniejsza
Kiepska interpunkcja.
14 Mar 2011 o 12:06
Szczególnego zamieszania potrafi narobić gubienie tzw. przecinków zamykających w zdaniach złożonych. Przykład:

1) Pies obszczekał kota, który się wystraszył i uciekł.
2) Pies obszczekał kota, który się wystraszył, i uciekł.

W pkt. 1 uciekł kot, w pkt. 2 - pies.

Najłatwiej powiedzieć "nie umiem stawiać przecinków". Dokształcenie się w tym względzie to naprawdę nie jest wielki wysiłek. Świetny, wielokrotnie wznawiany poradnik "Gdzie postawić przecinek" można kupić na allegro za kilka złotych.
Temat: Zakończenie cyklu 'Przyjaciele z dzieciństwa' (1)
14 Mar 2011 o 07:59
Informuję znudzonych moim cyklem "Przyjaciele z dzieciństwa", a szczególnie Anetkę, że dotarłem do końca tych opowieści. Co prawda były jeszcze w tzw. obejściu i inne zwierzęta, ale z kurami, owcami, a nawet myszami i szczurami, które też sie pojawiały, jakoś się nie zaprzyjaźniłem. Dlatego na dzisiaj cykl uważam za zamknięty. Pozdrawiam.
© 2010-2016 by Creative Media
×