Go to commentsO kacu
Text 218 of 254 from volume: Najnowsze limeryki dolnośląskie
Author
Genrehumor / grotesque
Formepigram / limerick
Date added2017-07-27
Linguistic correctness
Text quality
Views3033

O kacu


Pewien turysta gościł w stolicy,

a kiedy analazł się na ulicy

przed wielkim pałacem,

to powrócił z kacem

jak z sanatorium w górskiej Krynicy.

  Contents of volume
Comments (6)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Janko się nie popisał.nie oceniam.
avatar
Ze stolicy można obecnie wrócić z kacem w różnym rozumieniu.

Mała literówka się wkradła, jak już "zwrócił uwagę" bronmus (nie będę nawet komentował - chyba nie jest trudno zauważyć, że "a" jest nad "z" na klawiaturze). Z przecinkiem po "kacem" to nie wiem, ale chyba w tego rodzaju porównaniu nie powinno go być - w końcu nie ma tam drugiego orzeczenia. Tak przynajmniej mi się wydaje, chociaż specjalistą nie jestem, więc jak najbardziej mogę się mylić.
avatar
Bronmusie - po pierwsze Twój pierwszy komentarz jest wyraźnie złośliwy co do literówki. Po drugie - jeżeli chodzi o możliwość poprawiania własnych tekstów po komentarzach czytelników z merytorycznymi uwagami - jestem przeciwko temu. Dopóki nie ma komentarzy - można jeszcze poprawić. Kiedy się ukażą - już nie. Dlaczego? - Aby można było prześledzić te poprawy i dlaczego. Widać tekst, widać uwagi w komentarzach. To pozwala również innym uczestnikom na "dokształt". Gdyby była jeszcze możliwość poprawy tekstu na portalu, komentarze często stracą sens, gdyż nie zawsze wiadomo, do czego się odnosiły.
Gdzie natomiast autor może nanieść poprawki? Oczywiście - u siebie w folderowym kompie, w oryginalnym tekście.
Na niektórych portalach jest taka możliwość "poprawy tekstu po komentarzach". Nigdy z tej furtki nie korzystam, z powodów jak powyżej.
avatar
Bardzo dziękuję za komentarze. Rzeczywiście pojawiła się literówka. Natomiast ma rację adk, że przed "jak" nie powinno być przecinka. Przytoczę fragment zapisu z "Podręcznego słownika interpunkcyjnego", który dotyczy akurat tej sytuacji: "Jak - spójnik służący tworzeniu wyrażeń porównawczych. Zazwyczaj obu członów porównania nie oddzielamy przecinkiem, chyba że to porównanie (...) przybiera postać zdania złożonego - wówczas stawiamy przecinek". I słusznie adk napisał, że nie ma tu orzeczenia, czyli nie ma zdania zdania złożonego.
Już przywoływałem znane przysłowie, jak to uczył Marcin...
Nie dziwię się temu komentarzowi, bo ten użytkownik po prostu musi. Ale zgodnie z jego życzeniem oraz moją deklaracją napuszę grzecznie, że omijam go wielkim łukiem. Na tyle bowiem zasługuje. Złośliwość bowiem nie zawsze jest przejawem niespożytkowanej inteligencji. On po prostu tak musi.
avatar
W takim razie wspomnę o przysłowiu dotyczącym plucia komuś w oczy.
avatar
Już od samego stania przed pałacem
wracasz do domu z potężnym kacem.
© 2010-2016 by Creative Media