Przejdź do komentarzyNagroda dla Olgi
Tekst 106 z 107 ze zbioru: Garb
Autor
Gatunekpoezja
Formawiersz / poemat
Data dodania2019-10-10
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń138

Nagroda dla Olgi


Następna to blacha

Jak ,,ptak malowany”

I ,,złote to żniwa”

Rezonem głośno odbija

I niesie po świecie

Pieśń  stuletnią

Melodię Nowojorskiego

Starego bogatego  Żyda

On w  tą blachę pałką wybija

Rytm co rozum światu  odbiera

Myśmy są winni

Śmierci Żydów

Komuna  jest na city

Ona  nigdy nie umiera


  Spis treści zbioru
Komentarze (13)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Byłbym ostrożny w zachwycie, a nawet nieco zachowawczy.
Aby ocenić prestiż noblowskich nagród, nie bez kozery (Andrzeja) trzeba dodać, że wśród wielu "wielkich zasłużonych" do pokojowego Nobla, a wystawionych przez znamienitych profesorów do "nobliwej nagrody" byli między innymi takiej kategorii politycy, jak Adolek Hitler, Benek Mussolini, czy Józef Józefowicz Stalin. Ten ostatni nawet dwa razy. Benek Mussolini był nominowany do tej nagrody w 1935 przez francuskiego profesora, co nie przeszkadzało włoskiemu dyktatorowi wypróbować w tym samym roku gazu musztardowego w krwawym podboju Etiopii przez faszystowskie Włochy.

Akademia przyznaje w 1936 roku pokojowego Nobla dziennikarzowi niemieckiemu Carlowi von Ossietzkyemu, dręczonemu przez rodzimych nazistów, a w 1938 nominowano Adolka Czesanego Na Lewo, który raczej jest znany ze światowego dręczycielstwa. A za co go nominowali? Za "pokojowy" pakt monachijski, dzięki któremu Niemcy zabrali Czechom spory kawałek ziemi, a brytyjski premier Neille Chamberline, który był również nominowany do Nobla, chwalił się, że utrzymał w tym rejonie pokój bez rozlewu krwi.
Dochodzimy wreszcie do Imć Wisarionowicza ze Stali.
Raz w 1945 za zakończenie drugiej wojny światowej, a 3 lata potem, profesor z Czech zawnioskował o Nobla dla Józwy ale we wniosku niestety nie wspomniał o milionach ofiar tyrana.

Lewicy odrastają głowy, jak hydrze i wykorzystuje każdą okazję do powrotu na światowe salony polityczne.

"Prestiżową" nagrodą manipuluje się sytuacjami politycznymi w wielu krajach.
Ciągnie się niesława, za Wisławą, za Cześkiem, a teraz za Olgą, która uświadomiła całemu światu, że nikt inny tak okrutnie nie mordował Zydów, jak Polacy.
Wypada schylić głowę i... przeżegnać się nogą. Najlepiej prawą, bo lewa usycha bezwstydnie.
avatar
Co ma stary nowojorski piernik (patrz kolejne wersy) do szwedzkiego Nobla?? Czy to z TEJ kieszeni żołd sztokholmski?!

Cieszmy się z KAŻDEGO dla Polaków wyróżnienia, które dostrzega wielkość naszego dorobku literackiego, naukowego czy innego politycznego, bo to z kolei ubogaca cały nie tylko nasz kraj - ale i świat?

Bez zawsze dyskusyjnych Oskarów, bez kontrowersyjnych Grammy, bez zaskakującego Nobla czy innych Olimpiad, na których rozdawano i cofano medale - jaki byłby ten parciany wokół nas real??
avatar
New York Times ma od stu lat śpiewke o sześciu milionach ofiar. To od nich idzie ta narracja, być może i tam są inspirowane różne komunizmy pogromy , mordy na Żydach itp.
Np. sukces Kosińskiego i jego ,,malowanego ptaka " -chyba tylko za opluwanie Polaków .
Powinnaś odkryć dziję oraz zbierzność . Filmy Pokłosie , Ida , Malowany Ptak , Bracia Bielscy itp są jakby na zamówienie i kreują historię i to w sposób plugawy. Oscary i Nobel to nagrody przejęte przez grupę polityczną i wypisz wymaluj pasuja do City.

Doskonale opisuje Nobla Sir- Theodor . Ja mogę dodać Wałęsę Szymborską , Obamę , gościa od klimatu itp.
Biznas , biznes i nic więcej .
Teraz mamy interes Holokaust - więc i kreujemy go nagradzając różna ła.zy z piekła rodem.
avatar
Co byś powiedział o Noblu, gdybyś to właśnie Ty, Przyjacielu, go dostał?

Cieszmy się! Dar codziennej radości jest w dzisiejszej Polsce tak rzadki jak deszcz na Saharze
avatar
No, i - na Boga! - czytajmy! Czytajmy więcej SAMI, bez tłumaczy na nasze, bez bryków, bez instrukcji obsługi, czytajmy SAMI i W ORYGINALE! - dużo więcej niż tylko 1 (SŁOWNIE JEDNA) książka rocznie.

Czytanie w oryginale niebywale poszerza horyzonty - i uczy pokory
avatar
Nie można odmówić kolejnym polskim literackim noblistom od Henryka do Olgi znakomitego warsztatu literackiego. Że przekaz ideowy jest lewicowy? Lewica zawsze poszukuje nowych dróg, nowych form, nowych idei, a prawica usiłuje konserwować zastany porządek lub usiłuje wrócić do dawnego. Dlatego większe szanse na nagrody i wyróżnienia mają ci z lewej. A że poszukiwanie nowych idei i co gorsza usiłowanie narzucenia ich otoczeniu, w skrajnym przypadku całej ludzkości, kończy się częściej poobijaną głową jeśli nie milionami ofiar, no cóż, taki jest świat. Niech ci co chcą szukać, szukają, a ci z prawej niech patrzą, żeby lewicowe dzieci świata znów nie podpaliły. Co do antypolskich wystąpień laureatki. Cieszmy się, że był Sienkiewicz i Władysław.
avatar
Oczywiście: gratulacje dla noblistki!
avatar
Czy wy nie widzicie że Nobel to tuba propagandowa i to wymierzona przeciwko Polsce jej torzsamości itp.
Głos noblistki jest jak dzwon jaj sprzeciw jest jak tarcza choć Olga Tokarczuk ma albo podłe intencje albo świadomość dość ograniczoną .
Tu nie ma z czego się cieszyć ani gratulować.
avatar
Czy poprawiłaby nam nasz typowo polski kwaśny humor ODMOWA przyjęcia Nobla przez naszych Noblistów?

Literackiej nagrody nie przyjęło dwóch laureatów: Rosjanin, Borys Pasternak (w 1958r.) i Francuz, J.P. Sartre (6 lat później)
avatar
Muszę się pochwalić swoim wpisem na portalu "poezja-polska" pl.:

Autor RE: ...Nobel Dla Olgi Tokarczuk!
abirecka
Użytkownik

Postów: 897
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 11.10.2019 13:37

W beczce miodu, łyżka dziegciu. Olga Tokarczuk i Peter Handke:

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-tokarczuk-z-literackim-noblem/fakty/news-kontrowersje-wokol-nobla-dla-handkego-coz-za-haniebny-czyn,nId,3272727

jakieś to niezbyt strawne. Feministka, obrończyni demokracji, ekolożka [dziwnie nie wypowiedziała się na temat gnojowicy z "Czajki"?], obrończyni demokracji w towarzystwie: kogo? czego? Pana, energicznie negującego zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii :]

Ciekawe, czy podczas rozdania nagród, "Pani Olga", owa niezłomna obrończyni demokracji w Polsce, poda panu Peterowi Handkemu - fanowi Slobodana Miloszevicza - rękę???

Cieszta się bracia... czym? Ano nadzieją!

P.S. Raduje mnie niezmiernie, iż pan Adaś Zagajewski [*1945] będzie jeszcze czekał na swojego Nobla przez kolejne dwie dekady ;)
avatar
Przeczytałem utwór i komentarze. Spojrzałem w lustro. Z czerwonymi, załzawionymi oczami i otwartymi ustami łapię powietrze jak ryba. Moja twarz przypomina twarz profesora Strzembosza, który nie może złapać powietrza każdego dnia od występu Marka Asta w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego. Czekam na swoją furę z gnojem.
avatar
Legion fura gnoju już była ale od Olgi Tokarczuk .
,,Polacy to właściciele niewolników i mordercy Żydóew"
To jest fura gnoju od laureatki.
Ten wiersz to tylko reakcja .
avatar
Przypominam też niezwykłą karierę Kosińskiego .
Jego ,,Malowany ptak" był cynicznym paszkwilem na Polskę i zdziczenie Polskich chłopów która mści się na żydowskim dziecku . Faktycznie było odwrotnie , było poświęcenie , praca oddanie - no i w końcu przeżył. Kosiński został uznany w New Yorku itd. wwwwielka kariera - za co ?

Ida - Pokłosie jakim cudem powstały te filmy w czasie gdy mamy przywracać prawdę itp .
No i nagrody dla Idy ? za co ? przecierz to kiepski film podobnie jak Pawlikowskiego Zimna Wojna (produkcja dana za idę ) - szmira która miała być ach- och .

Podobnie ma sie sprawa z aktorem który gra główną rolę w filmie bracia Bielscy -dzielni Żydzi w lesie którzy walczą o przetrwanie ( faktycznie burdel dla partyzantki ruskiej) potem zostaje Jamem Bondem


To tylko niektóre przypadki nagradzania za antypolonizm.
Jest mechanizm i nie da go się ukryć .
© 2010-2016 by Creative Media
×