Przejdź do komentarzyAgonia Europy a gwiazdy już wydały wyrok
Tekst 1 z 3 ze zbioru: Światopogląd
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaproza
Data dodania2022-10-15
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń1637

Tym razem nie trzeba odwoływać się do astrologii i horoskopów lub słuchać bredni i majaczeń bogatych polityków, bo jasno widać, że cywilizacja europejska umiera, a wraz z nią kończy się człowieczeństwo. To wstyd i hańba, że w Europie jest wojna, a ludzie są bezradni, lub szukają korzyści w tej tragedii. 

Fundament europejskiej cywilizacji: prawo, etyka oparta o miłosierdzie, dążenie do prawdy oraz organizacja państwa służącego ludziom się załamały. Teraz to czas mordowania i czerpania z tego korzyści, czyli to koniec człowieczeństwa.

Niby to, co napisałem to frazesy, ale czas pokaże swoje racje..., a gwiazdy już wydały wyrok. Kiedyś człowiek był dumny, powtarzając słowa słynnego imperatywu kategorycznego Immanuela Kanta, z jego dzieła `Krytyka praktycznego rozumu`: `Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie `.

Dziś może tylko powiedzieć: `Niebo gwiaździste nade mną a bezprawie moralne we mnie` - oto nowy imperatyw kategoryczny.

  Spis treści zbioru
Komentarze (2)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Prawo moralne w każdym z nas /od zawsze/ ma i n n ą twarz. Taki jest sens tej Kantowskiej myśli. To dlatego "co wolno wojewodzie, to nie tobie, /pułkowniku/".

I to dlatego w Historii świata były tak częste związki kazirodcze i krwawe zbrodnie zabójstwa w dynastiach panujących, był krwawy kapral Napoleon Bonaparte, i krwawy kapral Hitler i syn szewca, tow. Dżugaszwili krwawy "Stalin", stąd na całej Ziemi pękające w szwach więzienia, stąd podlatarniane dziewki, stąd prokuratura i wydział sprawiedliwości, w którym jedne sądy uniewinniają za to samo, za co skazuje sąd apelacyjny /i vice versa/,

stąd święci i męczennicy, stąd niewinne dzieci.

"Kodeks Hammurabiego"/"Biblia"/ "Kodeks Karny" jest, ale że nikomu nieśpieszno do lektur, to każdy w gwiazdach czyta co innego
avatar
Na wykładach z obrony cywilnej w WCKS w Gdańsku Wrzeszczu pół wieku temu słyszeliśmy zapowiedź, że jakiekolwiek uruchomienie potencjału nuklearnego ó w c z e s n y c h mocarstw zniszczy planetę Ziemię /i w konsekwencji cały Układ Słoneczny/.

W tłumaczeniu z ichniego na nasze oznacza to, że jeżeli d z i s i a j powtórzą się Hiroszima i Nagasaki, to tylko ten jeden scenariusz "się" /już bez nas/ sprawdzi
© 2010-2016 by Creative Media
×