Przejdź do komentarzySpotkanie miłości.
Tekst 2 z 15 ze zbioru: Historie...
Autor
Gatunekromans
Formaproza
Data dodania2014-10-04
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń3309

Ewa i Marek znali się dopiero od dwóch miesięcy i już zdecydowali, że zamieszkają razem. Ewa jako że dysponowała własnym mieszkaniem, zaprosiła Marka do siebie. Wszyscy znajomi i krewni jej to odradzali, bo która rozsądna, dojrzała kobieta zaprosiłaby dopiero co poznanego faceta. Nie była rozsądną kobietą to znaczy była, ale w tym przypadku postanowiła postąpić inaczej. Po swojemu. Tak jak czuła. Jak jej podpowiadało serce i intuicja.


- Oszalałaś! Przecież ty go wcale nie znasz - krzyknęła Krystyna.

- E tam nie znam. To poznam, będę miała czas, przecież przyjedzie i zostanie na kilka tygodni. Zresztą już zdecydowałam - odparła Ewa.

- Widzieliście się dopiero raz - nie dawała za wygraną Krystyna.

- No i co z tego przecież rozmawialiśmy przez telefon godzinami - mruknęła Ewa.

- Może być jakimś zboczeńcem, albo psychopatą - dorzuciła siostra Ewy Anna.

- To normalny, zwyczajny facet - broniła się Ewa. Wydaje się być rozsądny, stateczny i uczciwy. No i zaiskrzyło między nami od razu. Czuję jakbyśmy się znali od lat.

- Właśnie wydaje się - naciskała Krystyna.

- Dajcie wreszcie spokój. Nie wycofam się. Zdania nie zmienię, a przyjeżdża jutro - zamknęła dyskusję Ewa.


Poznali się przez ogłoszenie w czasopiśmie. Ewa miała już dość samotności i szukała partnera. Księcia z bajki jak lubiła mawiać jej siostra. Tym razem była zdecydowana. Ewentualny wybranek  miał być w miarę przystojny, wolny, odpowiedzialny, opiekuńczy, nierozrywkowy i co ważne miał być zdecydowany na stały związek, bo przygody były wykluczone. Nie miała wielkich nadziei, że kogoś znajdzie, ale ogłoszenie zamieściła. Po raz kolejny. Czemu więc to zrobiła? Sama nie wiedziała. Może posłuchała tego cichutkiego głosiku gdzieś wewnątrz siebie, który ją do tego namawiał? Może zaufała gwiazdom wszak horoskop, który sobie zrobiła obiecywał miłość, taką na zawsze. Może była już tak zdeterminowana, że chwytała się ostatniej nitki nadziei. A zdeterminowana była naprawdę. Ciężko jej się żyło w samotności - pusty dom i cisza aż dzwoniąca w uszach, samotne wieczory i noce. Sama była piętnaście lat od kiedy to z hukiem zakończył się jej związek, mający być tym na całe życie. Małżeństwo trwało dwa lata. Aż dwa lata awantur, kłamstw i wzajemnych pretensji. Rozstania i powroty. Wielka namiętność z której nic nie wynikło. Nie musiała być sama, ale była. Jakoś tak wyszło, że przez te lata nie miała szczęścia poznać nikogo odpowiedniego. Zresztą gdzie miała poznać, u siebie w domu. Przecież żyła prawie jak pustelnica - nigdzie prawie nie wychodziła i nawet pracowała w domu? Co z tego, że podobała się mężczyznom, skoro ci nieliczni, których poznała nie myśleli o niej poważnie. Nie chcieli wspólnego domu, nie myśleli o wspólnej przyszłości. Oferowali co najwyżej spotkania i to raczej ukradkowe jakby na nic lepszego nie zasługiwała. Jakby parę chwil miało ją uszczęśliwić i dać siłę na samotne borykanie się z życiem.


W tym dniu Ewa wstała wcześnie. Ogarnęła mieszkanie, rozpaliła w kominku, ponieważ wrzesień tego roku był chłodny. Później wybrała się na zakupy, bo nie chciała, żeby zastał pustą lodówkę. No a poza tym planowała przygotować pyszną kolację. Jeszcze później narwała astrów, marcinków i gałęzi. Całą masę gałęzi otulonych liśćmi w ciepłych, rdzawych barwach. Chciała przyozdobić dla niego dom, uwić gniazdko. Chciała stworzyć przyjemną atmosferę, by poczuł się dobrze i swojsko. Później już tylko czekała. Kilka godzin śledziła wskazówki zegarka. Czas biegł wolno, bardzo wolno. Próbowała się czymś zająć, ale wszystko jej leciało z rąk. Próbowała czytać, ale nie potrafiła się skoncentrować. W końcu tuż po dziewiętnastej usłyszała pukanie do drzwi. Po chwili już spojrzała w uśmiechnięte oczy i utonęła w ramionach Marka. Poczuła się bezpieczna i taka szczęśliwa. Wreszcie.


  Spis treści zbioru
Komentarze (6)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Opowiadanko trochę podobne do poprzedniego, tylko że finał jest bardziej oczywisty. Brakuje mi w nim jednak choćby odrobiny dramatyzmu, zaskoczenia. Tekst jest zbyt ciepły, gładki, zbyt cukierkowy, ale za walory literackie zasługuje na ocenę bardzo dobrą. Natomiast jestem pozytywnie zaskoczony o wiele lepszą poprawnością językową, czego gratuluję. W zapisie dialogu jest tylko jedna usterka, to znaczy: brakuje myślnika przed "Wydaje się". Natomiast nad interpunkcją trzeba jednak popracować, a, o ile wiem, nie ma chyba programów z poprawnością interpunkcyjna.
Zbędne przecinki przed: albo, mający.
Brakuje przecinków przed: jako że, to znaczy, przecież, jakbyśmy, wydaje się, jak lubiła, miał być (przed drugim użyciem tego zwrotu), wszak horoskop, obiecywał, od kiedy, nie myśleli, jakby.
avatar
Oczekiwałem właśnie nieoczekiwanego zwrotu akcji. Czytało się gładko, ale... zakończenie odebrałem jako brak zakończenia. Jakby dopiero później, po krótkim okresie "wzajemnej słodkości" coś się zdarzyło.
avatar
Bardzo dziękuję za oceny. Pisania opowiadań dopiero zaczęłam się uczyć...
avatar
O, Gwiazdo Miłości,
Nie zagiń we mgle!
O, Gwiazdo Miłości,
Czy poznajesz mnie??

/Halina Kunicka, 1970/
avatar
Płytka historia, jakich wiele:

- nieszczęśliwa samotna "ona";
- ogłoszenie /matrymonialne/ w gazecie;
- przyjacielskie przestrogi;
- zabiegi dekoracyjne pani domu;
- happy end /??/, bo "on" był łaskaw przyjechać /?!/

O, Gwiazdo Miłości
avatar
historia prawdziwa:)
© 2010-2016 by Creative Media
×