Przejdź do komentarzyW obawie przed koronawirusem
Tekst 15 z 30 ze zbioru: Zapisane w pamiętniku
Autor
Gatuneksatyra / groteska
Formafraszka / limeryk
Data dodania2020-03-13
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń159

Genia z rana w `Biedronce`,

wykupiła wszystek czosnek.

Z Frankiem śpią na osobnych łóżkach,

bo boi się koronawirusa.


Jak osa zły cały dzień Franek,

myśli, jak posiąść Genię inaczej.

Nocą od góry do pasa nakrył Ją kocem

i zrobił, to co miał zrobić.

  Spis treści zbioru
Komentarze (8)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Przecinek w ostatnim wersie po "to"- przegapiłam!
avatar
Może bardzo nam pomoże,
jak się w łoże z nią położę?
avatar
Nie miałem ochoty wypowiadać się na temat tego tekstu i na pewno bym tego nie zrobił, gdyby nie wystawione dwie najwyższe oceny. A ponadto do wypowiedzi czuję się niejako sprowokowany tym, że występują w nim te osoby, które wprowadziłem na publixo chyba trzy albo cztery lata temu i przez wymieniony okres praktycznie nikt (poza Arsene) nie wprowadzał ich do swoich tekstów.
W treści widzę wszystkoizm, brak logiki oraz nie dostrzegam walorów literackich, a satyrą, w której z przymrużeniem oka można patrzeć na walory literackie, to z pewnością nie jest.
Wiersz jest stroficzny i niby rymowany, chociaż rymy w tekście rzekomo satyrycznym powinny być wyraziste, a takie one nie są. Rytmu nie ma żadnego, a kolejne wersy mają 7, 8, 9, 10 (czyżby chodziło o postęp arytmetyczny?), 9, 10, 13, 8 zgłosek. Nie można też tu mówić o jakiejkolwiek średniówce, a w wersach liczących ponad 8 zgłosek średniówka powinna być zachowana.
Teraz o poprawności językowej. Nieuzasadnione jest pisanie zaimka "Ja" wielką literą, bowiem nie jest to list, a tym bardziej jakiej pismo dziękczynne lub gratulacyjne.
Jeżeli "śpią", to też się "boją", a nie "boi" - jak napisano. Zbędne przecinki po pierwszym wersie oraz przed "to". Słusznie natomiast zostało wskazane, że brakuje przecinka przed "co".
Zwyczajowo, ale nie tylko, ocen nie wystawiam. Na pewno kontrastowałyby one z tymi wystawionymi.
avatar
Podobnie, jak Pan nie chciałam się wypowiadać, ale postanowiłam nie milczeć. Nie zawłaszczyłam sobie Pana bohaterów (Geni, Franka). Takich imion jest wiele. Gdybym wiedziała, że jest to niedopuszczalne, bym tego nie uczyniła.
Nie napisałam "Ja " tylko "Ją" ( przez szacunek).
Osobno śpią, ale tylko Genia się boi (wyraźnie napisane).
Inne uwagi:stroficzny, arytmetyczny,rymy wyraziste, średniówki itd. To dla językoznawcy, a nie dla mnie. Piszę, jak czuję i potrafię.
avatar
Domniemywam, że niewiele z tego, co napisałem, zostało zrozumiane, o czym z przykrością informuję.
avatar
Pani Jadwigo. Trochę więcej zaufania. Oswoiłem się już ze specyfiką tego portalu i muszę stwierdzić, że pan Janko zna się na rzeczy. Też wszystkiego nie rozumiem, odkryłem jednak, że te uwagi kierowane są przez miłość do literatury.
avatar
Ja ze specyfiką portalu zaczynam się pomału oswajać. Jestem na nim dopiero około 3 m-cy. Wiem, że Pan Janko zna się na rzeczy.Jednak drażni mnie podważanie opinii innych oceniających. Czy nie powinno wspólnie ustalić
kryteriów oceniania, a nie każdy sobie jak chce. Oprócz miłości do literatury dla mnie są ważniejsze wartości.
avatar
Na nic zdadzą się wartości,
kiedy dusza pełna złości,
a w dodatku, gdy zamierza,
wciąż dyskredytować Jeża.
© 2010-2016 by Creative Media
×