Przejdź do komentarzyWielcy Wielcy w rosyjskiej anegdocie /7
Tekst 116 z 254 ze zbioru: Tłumaczenia na nasze
Autor
Gatunekobyczajowe
Formaproza
Data dodania2019-03-07
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń738

*Największe odkrycie*


Pewnego dnia chemik, Humphry Davy *) otrzymał list od jakiegoś nieznanego studenta, który pisał, że nazywa się Michael Faraday **), że niedawno przypadkowo wysłuchał wykładu znakomitego profesora i bardzo prosi o zgodę, by uczony zatrudnił go przy sobie w pracach słynnego instytutu.


- No, i co ja mam z nim teraz zrobić? - chemik spytał swojego asystenta.


- Co z nim zrobić? - zdziwił się zapytany. - Każcie mu myć podłogi, sprzątać i czyścić wasze kolby i probówki. Jeśli się zgodzi, to będzie z niego dobry naukowiec, a jeśli nie - to nic tutaj po nim.


Asystent nie pomylił się. Nowy ich współpracownik z entuzjazmem przyjął stanowicko pomywacza i szybko udowodnił, czego jest wart.


Profesor Davy często potem powtarzał, że ze wszystkiego, co dotychczas dokonał w swoim życiu, największym odkryciem był dla niego... Faraday.


.................................................


*) Humphry Davy (1778 - 1829) - angielski uczony; za prace nad elektrolizą otrzymał Nagrodę Napoleona


**) Michael Faraday (1791 - 1867) - profesor Oksfordu, twórca podwalin elektrodynamiki*Komplement*Któregoś dnia Charles Darwin *) został zaproszony na wystawny obiad. Przy stole posadzono go obok pewnej pięknej młodej damy.


- Mister Darwin, - w pewnym momencie zwróciła się do niego czarująca sąsiadka, - twierdzi pan, że człowiek pochodzi od małpy. Czy to prawo ewolucji odnosi się także do mnie?


- Bez wątpienia tak, - odparł uczony, całując piękną rączkę damy, - jednak pani, mademoiselle, w prostej linii pochodzi nie od zwykłego koczkodana, a od zachwycającej cejlońskiej lori.


....................................................


*) Charles Darwin (1809 - 1882) - brytyjski biolog i geolog, twórca po dziś dzień uznawanej, twórczo rozwijanej teorii ewolucji wszystkich żywych istot na Ziemi


-

  Spis treści zbioru
Komentarze (0)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
brak komentarzy
© 2010-2016 by Creative Media
×