Przejdź do komentarzyLampa u sufitu
Tekst 88 z 99 ze zbioru: Blaski i cienie
Autor
Gatunekobyczajowe
Formaproza
Data dodania2019-05-17
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń38

Lampa u sufituUczeń przygotowany i nie przygotowany do lekcji; trzeba ich zobaczyć w klasie, bo są ewidentnie różni.  Uczeń przygotowany do lekcji jest aktywny, pogodny, nic mu nie przeszkadza, chce pokazać odrobione zadanie.  Gotowy do przyjęcia nowej porcji wiedzy.

Jest jak lampa  u sufitu, która świecąc, rozprasza mrok, niesie radość z postrzegania rzeczywistości.

Całkiem inaczej postępuje uczniem nieprzygotowanym, zakłóca porządek, jest głośny, zadufany, mający do wszystkiego pretensje. Nie pozwala przeprowadzić lekcji. Jest jak lampa o słabym świetle u sufitu. Nie posiada odpowiedniej ilości potrzebnego światła, nie chce podążać ścieżką edukacji, przeszkadza nauczycielowi i uczniom. Denerwuje!

Oczywiście, że nauczyciel spostrzega zaistniała sytuację. Często wzywa rodziców, aby zaradzili złemu postępowaniu dziecka. Jednakże nawet rodzice nie zawsze potrafią skutecznie wpłynąć na dziecko, gdyż uważają, że jak dorośnie to zmądrzeje. A taki uczeń uważa, że nauczyciele nie mają racji, nauka nic mu nie da,  swoją bufonadę ma za przejaw mądrości, uczęszczanie do szkoły to strata czasu. Znajduje się w nim niechęć do nauki, lenistwo, brak pracy nad sobą, brak rozwoju uspołeczniającego. Zdaje się być oczywistą prawdą, że bez   wiedzy, jak mówi przysłowie nawet Salomon z próżnego nie naleje. Nie zabłyśnie pełnia światła!

Jeżeli w klasie znajdzie się wiele lamp o słabym świetle, o nie odpowiedniej  ilości luksów,  to nie sposób postąpić w dalszej edukacji.   Trzeba wpierw zbadać, odszukać przyczynę, gdzie tkwi przyczyna,  co powoduje zahamowanie dopływu prądu, aby żarówka miała odpowiednią ilość lumenów światła. Przecież natężenie światła w emitowane przez żarówkę, jak i przez zdobywaną wiedzę, pozwala oku wyraźniej widzieć obraz. Intensywność zdobytego światła wiedzy ma ogromny wpływa na postępowanie, gdyż w tym świetle potrafi wybrać właściwe decyzje życiowe. Poznać swoje powołanie i realizować w działaniu. Należy usilnie dbać o światło w swoim oku.


Motto!

Odpowiednia ilość światła w oku, potrafi przeniknąć mrok i odkryć prawdę decydującą o życiu.  Spis treści zbioru
Komentarze (2)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
To wszystko prawda ale i w uczniu i w nauczycielu siła tkwi. Nauczyciel musi być czujny, aby dostrzec w porę problem , ponieważ nie zawsze lenistwo i krnąbrność są powodem nieprzygotowania. Wina i bywa po stronie nauczycieli, którym brak polotu, siły przebicia i pomysłu na zachętę dla ucznia a czasem mają naprawdę zbyt wygórowane oczekiwania.Dzisiaj w czasach, gdy nauczycielowi nie za wiele wolno a uczniowie wykorzystują to skrupulatnie - naprawdę trudno jest pracować. Rodzice często zrzucają wychowanie pociech na szkołę a potem najłatwiej jest oskarżać na nauczyciela. Tak więc owa lampa klasowa powinna mieć regulowany kabel...
Dawniej łatwiej było nieść kaganek oświaty ...mimo wszystko...niż dzisiaj, chociaż mamy sprzęt oświetleniowy :( Serdeczności :)
Ps. błąd się zakradł /nieodpowiedniej /
avatar
Prawdziwy głos nauczycielski. Serdeczne dzięki za komentarz i zwrócenie uwagi na błąd. skryba.
© 2010-2016 by Creative Media
×