Przejdź do komentarzyArkadij Buchow. Pierwsze konie za płoty /koniec
Tekst 255 z 254 ze zbioru: Tłumaczenia na nasze
Autor
Gatuneksatyra / groteska
Formaproza
Data dodania2020-04-09
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń425

Przestałem się śmiać dopiero, gdy ta dziwaczna kobyłka przecięła linię mety jako pierwsza. Po kilku minutach ujrzeliśmy niewielką grupkę kompletnych kretynów, którzy, postawiwszy na nią, odchodzili teraz od okienka z garściami pełnymi grubych banknotów. Każdemu z nich wydawano po 600 rubli.


- A te twoje ostatnie durnie teraz właśnie zgarniają... ci tam... przy kasach idioci, - przyłamanym szeptem zwróciłem się do mego kompaniona, - Po sześć stów!

- Ano, zgarniają, - z przygnębieniem odparł na to, - pewniak taki...

- Ale jak ja chciałem wykupić na niego los, - z żółcią mu przerwałem, - to coś mi wtedy doradzał?

- Ale czy na takiego konia normalnie się stawia?!

- Skoro za niego płacą takie sumy...

- Taki to już jest pewniak...

- Wiesz co, w tyłek se schowaj te swoje gadki o pewniakach! Zapraszałem ciebie, zdaje się, mój gołąbku, na jutro do mnie - czy tak? Tak było?

- No, zapraszałeś, przypuśćmy nawet...

- To ciebie przepraszam. Wybacz mi, proszę, tylko wiedz, że jutro mnie w domu nie będzie.

- Wiesz co? Ja właściwie...

- Może chciałbyś wpaść do mnie pojutrze? Albo w przyszłym tygodniu? Czy może za miesiąc? Tak, siak, owak czy na wznak - mnie w domu nie ma! Żegnam.IIINigdy już więcej nie pojadę na żadne wyścigi. Pozwolić, by wyciągano ci z kieszeni twoje własne pieniądze, i zależeć od jakiegoś konia... Nawet nie pojmuję, jak kulturalny człowiek może tak nisko upaść, żeby siedzieć na hipodromie jak jakiś debil gdzieś w jakimś kącie i gorączkowo drżeć, kiedy w końcu wydadzą mu zamiast 10 rubli 140!


Dobra książka ulubionego pisarza, poważna sztuka teatralna czy rozmowa z ludźmi, których cenisz i szanujesz - oto, czym należy wypełniać swój żywot, oddany mrówczej intelektualnej twórczej pracy.


Dopiero w czwartek tam zajrzę. Na mieście gadają, że będą wysokie wygrane, i konie są murowane. Trzeba przecież odegrać to, co się tak po duracku przegrało.1915

  Spis treści zbioru
Komentarze (2)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Nie sądziłem, że to tekst sprzed 1917r.
avatar
I co to pieniądz robi z człowieka... Od wieków go poniewiera i jego ideały.
© 2010-2016 by Creative Media
×