Przejdź do komentarzyZamek Hohenzollernów góruje nad okolicą (1)
Tekst 29 z 32 ze zbioru: Temat zawsze aktualny
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2020-09-20
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń297

Zamek Hohenzollernów góruje nad okolicą (1)


Zamek Hohenzollernów w Hechingen (Burg Hohenzollern) zwiedzałam już parokrotnie i za każdym razem jestem nim tak samo zafascynowana. Jest w nim tyle niezwykłości, tyle tajemniczości, tyle do zwiedzania. Już sama wędrówka do niego to wspaniałe przeżycie. Trzeba się też dobrze namęczyć, aby do niego dotrzeć. Zamek leży na wys. 855 m.n.p.m. Ale dotrzeć można także schodami, albo nawet kursującym co chwilę specjalnym busikiem. My, jak przystało na prawdziwych wędrowców, zasuwaliśmy na górę per pedes.Zamek Hohenzollernów góruje majestatycznie nad miastem i całą okolicą. Widoczny jest z odległości kilkunastu kilometrów. Jest własnością rodziny Hohenzollernów, która przez wieki była jedną z najznamienitszych rodzin w Europie.Ostateczny kształt budowla ta przybrała w wieku XIX. Za jej praojca uważa się Burkcharda de Zolorin żyjącego w XI stuleciu. Jego dwaj wnukowie utworzyli dwie główne linie dynastii: frańkońską i szwabską. I to właśnie z linii dynastii szwabskiej w późniejszych latach (XVII w.) powstały dwie linie: Hohenzollern-Sigmaringen oraz Hohenzollern-Hechingen. Obydwie linie w 1623 r. wyniesiono do godności książąt.

Oba miasta: Sigmaringen i Hechingen należą do Badanii-Wirtembergii i leżą w niedużym oddaleniu od siebie — ok. 45 km.

Zamek w Hechingen do dziś dnia należy rodu Hohenzollernów. Jego członkowie mieszkający w Niemczech, a należący do szwabskiej linii rodu, współcześnie noszą nazwisko: Prinz/essin von Hohenzollern.Poniżej widok na zamek o różnej porze roku widziany z odległości kilkunastu kilometrów z góry Raichberg.


***


Zamek Hohenzollernów w Sigmaringen góruje natomiast nad doliną Dunaju i też jest piękny i ogromny. Pierwsza budowla w tym miejscu powstała już w XI wieku. Pożary i zniszczenia wojenne w następnych wiekach oraz kolejne odbudowy i przebudowy miały wpływ na dzisiejszy kształt zamku. Ostatnia ważna przebudowa miała miejsce w 1895 roku. W swojej długiej historii przechodził wielokrotnie z rąk do rąk. W pewnym okresie, pod koniec II wojny św. był nawet siedzibą rządu Vichy. Dziś ta wspaniała budowla wznosząca się nad cichą naddunajską doliną jest siedzibą dyrekcji grupy przedsiębiorstw Fürst von Hohenzollern. Ale duża jej część jest także dostępna dla zwiedzających muzeum, w którym podziwiać można m.in. największą w Europie prywatną kolekcję dawnego uzbrojenia, a także porcelany.* Tylko trzecie zdjęcie od góry pochodzi z Internetu.
  Spis treści zbioru
Komentarze (2)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Jako Europejczycy jesteśmy dumni ze swojej sztuki - w tym architektury - wszędzie na naszym kontynencie prawdziwie europejskiej. Co warto podkreślić, nasze, polskie pałace i zamki w niczym nie ustępują tym we Francji, w Anglii czy w Rosji - oczywiście, jest ich relatywnie MNIEJ niż tam (bo "Polska to mala kraj" bez doświadczeń ekspansywnego kolonializmu), ale są one równie olśniewająco wspaniałe
avatar
Emilio, oczywiście że nie ustępują, i są piękne. O zamku w Mosznej już pisałam. No tak, ale ten akurat wybudowali Niemcy. Kiedyś napiszę o zamku Książ. Tam też niedawno byłam. Inne polskie zamki zwiedzałam w większości w latach szkolnych.
© 2010-2016 by Creative Media
×