Przejdź do komentarzySmutna legenda skalnego kościoła w Idar-Oberstein
Tekst 69 z 94 ze zbioru: Niezwykłe przygody i przeżycia
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2021-01-06
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń1220

Smutna legenda skalnego kościoła (Felsenkirche) w Idar-Oberstein


Idar-Oberstein to niewielkie miasto w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Znane jest jako miasto klejnotów. Już ponad 500 lat temu wydobywano tu szlachetne kamienie. Do dziś można tu zwiedzać jedyną w Europie kopalnię kamieni szlachetnych. Inną atrakcją jest skalny kościół wybudowany w XV wieku wewnątrz wysokiej skały.



Kościół ten jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście, widoczną niemal z każdego punktu miasta. Według legendy, do budowy tego niezwykłego kościoła miało dojść po ogromnej tragedii, która tu się rozegrała. Otóż dwaj bracia Wyrich i Emich von Oberstein, mieszkający w zamku Bosselstein na szczycie skały, kochali się w tej samej dziewczynie, Bercie von Lichtenburg. Kiedy Wyrich dowiedział się o zaręczynach swojego młodszego brata z Bertą, z zazdrości wyrzucił go przez okno zamku. Po tym potwornym czynie, wyrzuty sumienie nie dawały mu spokojnie żyć. Z grzechu wyspowiadał się przed opatem. A ten, jako pokutę, nakazał mu własnymi rękami zbudować kaplicę w miejscu gdzie umarł jego brat. Kiedy kaplica została ukończona, w trakcie jej poświęcenia przez opata, Wyrich poprosił Boga o znak przebaczenia. Wtedy ze skały, tuż obok ołtarza, wytrysnęło źródło. I to wprost na niego. Było tak obfite, że Wyrich utopił się w nim. Źródło to tryska do dziś.



Przedziwny to widok, taka wysoko wznosząca się skała między domami z ruinami zamku warownego na szczycie. Jeszcze większe wrażenie robi widok wtopionego w nią kościoła.



No i ten Lidl na tle starożytności... To dopiero dziwny widok. Nie podoba mi się. Ale z tego miejsca, tuż obok Galerii Kamieni Szlachetnych, mogłam przyjrzeć się, choć z daleka, to jednak dzięki aparatowi fotograficznemu, tak jakby z bliska, też i drugiemu Zamkowi Bosselstein położonemu w sąsiedztwie starego zamku (z XII w.), a właściwie jego ruin.

Zamek ten również robi duże wrażenie. Choć zbudowany został dużo później od pierwszego (ca. 300 lat), to jednak oba jednocześnie były zamieszkałe aż do roku 1600. Dziś tylko ten drugi zamek jest używany. Niektóre jego pokoje zostały stylowo odrestaurowane i są wynajmowane na różnego rodzaju imprezy, uroczystości i seminaria.



  Spis treści zbioru
Komentarze (4)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Siłą wszystkich legend świata jest przysłowiowe ziarno prawdy, zawsze w nich ukryte
avatar
Oczywiście, Emilio, tak zawsze jest... Podobnie jak z kłamstwem. ;)
avatar
Bardzo ciekawa i fachowo udokumentowana opowieść.
avatar
Dzięki, Janko! Lubię zwiedzać ciekawe miejsca i je opisywać. :)
© 2010-2016 by Creative Media
×