Przejdź do komentarzyWłaściwy wybór gatunku literackiego
Tekst 17 z 53 ze zbioru: Pisane pod ścianą
Autor
Gatunekporadnik
Formaproza
Data dodania2021-01-19
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń190

Tak więc wybrana przez ciebie tematyka - i tutaj nie ma żadnej dyskusji - m u s i mieć solidne podstawy merytoryczne, inaczej wystawisz się na pośmiewisko i wyjdziesz na dudka. Nie będziesz pisał o wróbelkach, twierdząc, że są drapieżnikami, i o arabskiej polityce dalekowschodniej, głosząc, że dotyczy Meksyku /którego stolicą jest San Escobar/. Rozumiemy tę prawidłowość już w zerówce: chcesz być wiarygodny i mieć jakiś autorytet oraz posłuch, musisz dokładnie wiedzieć,  O CZYM mówisz.


Mówienie zaś o czymś - o czymkolwiek - /podobnie jak obrany przez nas tytuł/ - zawsze finalnie wyznacza... krąg tych, którzy mogą się tą twoją tematyką potencjalnie zainteresować. Miłośnicy fantasy chętnie pochylą się nad kolejnymi przygodami Wiedźmina, fani literatury refleksyjnej wypożyczą *Kubusia Fatalistę...*, amatorzy historii Dzikiego Zachodu - *Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka* Coopera itd., itd. Nie tylko więc to ty wybierasz swojego Czytelnika, ale także - i przede wszystkim - On - ciebie. Łapiesz go, co prawda, na swój głęboko przemyślany i co najmniej potrójny haczyk, jednak to On ciebie trzyma w nieustannym szachu. /Jakim? Zaraz do tego przejdziemy./


Tym trzecim haczykiem - po tytułach i tematyce - jestWŁAŚCIWY  WYBÓR  GATUNKU  LITERACKIEGOi tutaj tak naprawdę niewiele jest już do powiedzenia, bo wszystkim wiadomo, że na bajki polecą dzieci /i idealiści!/, biografistykę wybiorą podglądacze, reportaże - mentalni bieguni, modlitwy - lud religijny i pobożny, a np. liryki patriotyczne - patrioci i/lub kibole. W praktyce bibliotecznej - jeśli nie jesteś krytykiem literackim - zwykle to gatunek determinuje wybory twojego Odbiorcy. Zwykły szary obywatel idzie do biblioteki i prosi o horrory albo /jeśli jest nastolatkiem/ - o powieści dla młodzieży itp., itp.


Dzisiaj można zrobić zawrotną karierę poetycką, obierając sobie za formę wyrazu artystycznego np. rap. Dowód? Znakomita twórczość 20 najlepszych polskich hip-hopowców Wszechczasów!


/A o kogo konkretnie z imienia i nazwiska w tym przypadku chodzi, dowiesz się choćby przy pomocy swojej wyszukiwarki./  Spis treści zbioru
Komentarze (1)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Wspaniała kontynuacja poradnika. Podanego w miłej, zabawnej formie, a i jakże dostępnej, łatwej do przyswojenia. Nauczyciele poloniści powinni go wykorzystać na lekcjach z młodzieżą. :)
© 2010-2016 by Creative Media
×