Przejdź do komentarzyBracia studenci
Tekst 47 z 63 ze zbioru: Opowieści o ludziach i miejscach
Autor
Gatunekbiografia / pamiętnik
Formaproza
Data dodania2021-05-01
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń659

„Wy nam dajecie węgiel, a my wam banana.”

Tak swojego czasu Mozambickie Czworaczki opiewały współpracę gospodarczą socjalistycznej Polski z Czarnym Lądem. Jedną z zasad głoszonych przez Związek Sowiecki, a powtarzanych potulnie przez pozostałe socjalistyczne kraje, było niesienie bratniej pomocy rozwijającym się krajom Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Mimo że u nas brakowało wszystkiego, to zgrywaliśmy chojraków i pomagaliśmy. Nie tylko wysyłaliśmy do tamtych krajów wyroby przemysłowe - złośliwi twierdzili, że kilogram maszyn za kilogram bananów - ale również masowo kształciliśmy im kadry. Prawie na każdej ówczesnej uczelni technicznej, medycznej i wielu wydziałach uniwersytetów byli jacyś czarnoskórzy lub skośnoocy studenci.

W akademiku miałem za sąsiadów trzej Etiopczyków: Kofiego, Zenebe i Dauida. Moja pierwsza rozmowa z nimi wypadła źle, bo - bez żadnych złych zamiarów - nazwałem ich Murzynami. Poczuli się urażeni i jeden przez drugiego tłumaczyli mi, że nie należą do rasy czarnej i nie mają nic wspólnego z mieszkańcami serca Afryki. Mimo tego zgrzytu dalsze nasze stosunki układały się już dobrze.

Zenebe był skryty, Dauid bał się wszystkiego, a najbardziej otwartym i chętnym do rozmów był Kofi. Od niego to dowiedziałem się, że wszyscy trzej byli oficerami wysłanymi do nas na studia przez cesarza.

W tamtym czasie w ich kraju rządził Haile Selassie I. Mimo że Polska była socjalistyczna i antyreligijna, a on był cesarzem i używał tytułu „Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży”, to jednak stosunki między naszymi krajami były dobre.

Przed wylotem do Polski Kofi i koledzy byli na audiencji u króla królów. W odpicowanych na błysk mundurach, klęcząc z pochylonymi głowami u stóp jego tronu, wysłuchali cesarskich pouczeń i łaskawych słów pożegnania. Potem wsiedli w samolot i pewnego listopadowego dnia wylądowali na Okęciu. Było zimno, padał deszcz ze śniegiem, a oni mieli tylko wiatrem podszyte płaszczyki. Z Warszawy tłukli się pociągiem do Łodzi, gdzie było studium języka polskiego dla zagranicznych studentów. Pociąg był nieogrzewany, więc się przeziębili. Rozbolały ich głowy, dostali  gorączki, a z nosów zaczęło cieknąć. O takiej chorobie jeszcze nigdy nie słyszeli i byli przekonani, że zaraz pomrą.

– To ty nigdy wcześnie nie widziałeś śniegu? – przerwałem Kofiemu. – Nie wiedziałeś, że u nas są zimy?

– Raz z daleka widziałem Ras Daszan z ośnieżonym szczytem – odpowiedział. – Mówili nam, żeby się ciepło ubrać, więc kupiliśmy płaszcze. Nikt nam jednak nie powiedział, że będzie śnieg i mróz. Zresztą u nas w sklepach i tak nie ma ciepłych ubrań.

Młodzi Etiopczycy jednak nie umarli i po kilkudniowej kuracji mogli już rozpocząć naukę języka polskiego.

Takie kursy trwały około roku, a ich absolwenci powinni poznać na tyle nasz język, żeby móc studiować. W praktyce było z tym różnie. Nieliczni mówili nieźle po polsku, ale większość bardzo słabo. Ci ostatni mieli duże problemy ze zrozumieniem wykładów i zdawaniem egzaminów. Władze uczelni przeważnie przymykały na to oko, bo w sprawie oblanych zagranicznych studentów interweniowały ambasady i rożni inni ważni, więc nie warto było kopać się z koniem.

Kofi nie najgorzej mówił po polsku i bardzo się starał, żeby to jeszcze poprawić. Mimo to nie wszystko rozumiał. Jedne z ćwiczeń na naszym wydziale prowadził asystent, który nie przebierał w słowach:

– Panie! Pańska głowa i moje uszy to istny osioł – potrafił powiedzieć studentowi. – Przecież to jest proste jak ogon zdechłego szczura.

Kofi na swoje nieszczęście miał z nim zajęcia i pewnego dnia też padł jego ofiarą:

– Panie Kofi! Widzę, że pan nic nie rozumie – warknął doktorek. – Dla pana to wszystko jest ganc pomada. Nie wiesz pan, co to jest ganc? – zapytał, widząc wielkie oczy studenta.

– Nie – wyjąkał Kofi.

– To samo co pomada – usłyszał w odpowiedzi. – Siadaj pan!

Kofi często szukał u mnie pomocy, gdy czegoś nie rozumiał, więc i tym razem poprosił o wyjaśnienie zwrotu „ganc pomada”. Bez namysłu odpowiedziałem, że to jest to samo co „wszystko jedno” i tym samym wpuściłem się w kanał, bo kolega nie znał zwrotu „wszystko jedno”.  Zwijałem się pół wieczoru, starając się mu to wszystko powyjaśniać i wcale nie jestem pewny, czy mi się udało.

Przy okazji innej językowej korepetycji diabeł podkusił mnie, żeby kazać Kofiemu powiedzieć: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”.

– W ciebciecinie ciąć bzi w cinie – wydukał, wzbudzając moją wesołość.

Zemsta nadeszła natychmiast. Urażony Kofi wypowiedział jakieś zdanie zawierające dziwne cmoknięcia czy mlaskania i kazał mi je powtórzyć. Oczywiście wymiękłem.

– Widzisz? Wy macie „w ciebciecinie”, a my mamy to – powiedział.

Dostałem nauczkę i zrobiło mi się głupio.

Zapewne pomni cesarskich nauk, moi sąsiedzi zachowywali się spokojnie. Korzystali wprawdzie regularnie z usług panienek dyżurujących w pobliskiej kawiarni, ale nie towarzyszyły temu żadne balangi ani burdy. Jedyną uciążliwością ich sąsiedztwa były dziwne zapachy pochodzące od pitraszonych czasami narodowych potraw. Na szczęście nie gotowali za często.

Choć religia im tego nie zabraniała - byli wyznania koptyjskiego - Etiopczycy prawie wcale nie pili alkoholu. Dużo natomiast pił Ugvu - Nigeryjczyk o posturze Muhammada Ali. Był praktykującym muzułmaninem. Jeśli tylko mógł, to modlił się o wyznaczonych porach, nie jadał na stołówce, bo tamtejsze jedzenie nie było halal, ale za to pił jak gąbka. Napity wszczynał burdy, a raz nawet - jak zapisano w uczelnianych aktach - „rozbił radio i oddał mocz na środku pokoju”. Był tak niebezpieczny, że nie pomogły interwencje z góry i Ugvu po dwóch semestrach wyleciał z akademika.

Mistrzami świata w porządnym zachowywaniu się byli natomiast Wietnamczycy, którzy stanowili wyizolowaną grupę studentów. Chłopcy w jednakowych garniturach, dziewczyny w takich samych spodniumach, wszyscy w brązowych lub granatowych płaszczach z ortalionu, wyglądali jak wojsko. Na ulicach rzadko widywałem ich pojedynczo, a nigdy w towarzystwie kogokolwiek z innych nacji. Nie chodzili na żadne imprezy, a jedynie na grupowe spacery lub zakupy. Podśmiewaliśmy się z nich i traktowaliśmy jak dziwolągi, bo nikt z nas nie wnikał w to, dlaczego się tak zachowywali. Nie znaliśmy ich położenia, a nie było ono łatwe. Był to czas wojny wietnamskiej i ci młodzi ludzie byli wybrańcami losu, którzy jej uniknęli. Wyselekcjonowani przez partię, w Polsce obserwowani przez swoje konsulaty i przez siebie nawzajem, mieli tylko jedną alternatywę: grzecznie studiować w bezpiecznym miejscu, lub podpaść, wracać do kraju i iść na front. Dlatego też siedzieli cicho jak mysz pod miotłą i zakuwali.

To zakuwanie bardzo denerwowało Lahara, który przybył z Indii. Jego ojciec był bogaty, ale podobał mu się socjalizm. Dlatego chciał, żeby jego syn studiował u samych źródeł tego ustroju, czyli w Moskwie. Lahar chciał do Niemiec lub Anglii, ojciec był temu przeciwny i tak w drodze kompromisu padło na Polskę. Stąd Lahar miał już blisko na Zachód i często jeździł do Berlina Zachodniego, skąd przywoził markowe ciuchy oraz różne inne dobroci. Mając takie argumenty, rwał dziewczyny aż wióry leciały, a studiowaniem zajmował się w wolnych chwilach. Był więc przeciwieństwem Wietnamczyków i - choć wcale się z nimi nie zadawał - szczerze ich nie lubił.

– Oni tylko kują i kują – mawiał. – A te ich dziewczyny są brzydkie, głupie i do tego jeszcze mają krzywe nogi.

Znając Laharową „skłonność” do Wietnamek, jakiś akademikowy dowcipniś rozpuścił wiadomość, że Hindus zgwałcił jedną z nich. Oczywiście nikt w to nie wierzył, ale ludzie robili sobie z niego jaja, pytając: „Jak było?” Lahar wściekał się i rzucał nawet do bicia, ale nie za pomówienie o gwałt, lecz za to, że na Wietnamce.

Gdy studia Kofiego i kolegów dobiegały końca, w Etiopii doszło do wojskowego zamachu stanu i władca został zdetronizowany. Wszyscy trzej znaleźli się w trudnej sytuacji, bo byli ludźmi cesarza i ich przyszłość po ewentualnym powrocie do kraju rysowała się czarno. Ze skąpych informacji wiedzieli, że część oficerów przyłączyła się do rewolucji, część porzuciła służbę i wielu z nich rozstrzelano. W ambasadzie nadal byli cesarscy dyplomaci, którzy nie udzielali żadnych informacji. Tak więc Kofi i koledzy nie wiedzieli co robić, nie mieli znikąd pomocy i byli zdani na samych siebie w obcym kraju.

Skończywszy studia, zaraz wyjechałem do innego miasta i straciłem z nimi kontakt. Po kilku latach dowiedziałem się, że Kofi ożenił się z Polką i został u nas. Dalszych losów Zenebe i Dauida nie znam.

  Spis treści zbioru
Komentarze (11)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Bardzo ciekawe wspomnienia i niezwykle barwnie, a przy tym poprawnie opisane. Rzadko mi się zdarza, bym w tekstach prozatorskich nie znalazł potknięć poprawnościowych. W tym przypadku tak jednak jest, jeśli pominę fakt, że w pierwszym wersie zamykający cudzysłów powinien znaleźć się przed kropką.
Twoja opowieść, w tym o Wietnamczykach przypomniała mi pewne zdarzenie z września 1977 roku, czyli z pierwszego miesiąca mojej pracy we Wrocławiu. Na koncerty do Polski przyjechał wówczas Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Wietnamskiej Armii Ludowej. Na jego opiekuna zostałem wyznaczony ja, jako że do końca służby pracowałem w Oddziale Kultury i Oświaty Śląskiego Okręgu Wojskowego, a nie znęcałem się nad żołnierzami, jak to wielokrotnie insynuowała befana. Ponadto zespół zamieszkał w tym samym hotelu, w którym i ja wówczas mieszkałem. Koncerty odbywały się w Hali Stulecia, zwanej wtedy Halą Ludową. Wietnamki, w odróżnieniu o opisanych przez Ciebie, były prześliczne, a szczególnie primabalerina Le Thu. Co ta dziewczyna wyczyniała? Na tym jednak skończę.
avatar
Też mam takich kolegów. Czasami stawiam im piwo. W Bonn miałem kolegę z Wietnamu. Miał knajpę `Najlepszy przyjaciel`. Bardzo dobrze mu szło. Miał pewien sposób na dobrą atmosferę. Pił z klientami. A jakżeśmy się poznali, to mu zapłaciłem 10 euro, a on mi wydał 20.
Ale wracając do tematu. Bardzo lubię wspominać tamten klimat. Tzn. Banany, Mistrzostwa Świata, a nawet kartki na cukier. Banany wtedy miały jakiś inny smak. Jakby prosto z drzewa. Pachnące. Smaczne. A te dzisiaj to mi zalatują ładownią na statku.
Tutaj jest tak, że czasem rano idę na przystanek w sweterku, a Afroamerykanin się trzęsie z zimna. Po co tutaj przyjechał, ja się pytam. Bo tam jest wojna - usłyszałem odpowiedź. Dlatego stawiam im piwo.
avatar
Dam oceny, bo to bardzo sentymentalne, ta opowieść.
avatar
Ja z kolei miałam znajomków z Wenezueli i z Kuby. Ten Wenezuelczyk, Gustavo Belisario, był pięknym jak ta malowanka facetem i studiował na oceanografii. Wszystkie dziewczyny okropnie leciały na niego, ale był kompletnie na to nieczuły. Kiedyś na stołówce przysiadł się do mnie, i razem zjedliśmy obiad. Tak się poznaliśmy. Mówił bardzo porządną bogatą polszczyzną - o wiele lepiej niż wielu moich polskich rówieśników. Miał siostrę nauczycielkę i żonę w Caracas.

Kubańczyków było w moim akademiku czterech, i wszyscy byli czarni jak heban. W Trójmieście byli znani głównie z balangowego stylu bycia - i takiego samego, balangowego "studiowania".

PRL wykształcił kupę fachowców-obcokrajowców. To dlatego do dzisiaj Polska ma dobrą prasę na świecie, i zamachy terrorystyczne nas - Bóg strzegł! - łukiem szerokim omijają
avatar
Wspaniała opowieść. Czyta się lekko i przyjemnie.
Studentom z biednych krajów chyba w większości Polska się bardzo podobała.
To pewnie też z sentymentu do Polski były nasz poseł, a obecny biznesmen w Nigerii John Abraham Godson, chce wrócić do Polski, do swojej drugiej ojczyzny.
U nas z kolei mieliśmy trzech Afganistańczyków. Bardzo szybko opanowali polski język. Byli bardzo mili i zabawni. Nieraz w niedziele całą grupą wyjeżdżaliśmy na wycieczki krajoznawcze. Koniecznie chcieli zostać w Polsce na stałe. Nie wiem, czy im się udało.
avatar
Janko, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Aż nie chce mi się wierzyć, że nie znalazłeś żadnego błędu. Jestem cały dumny.
O nogach Wietnamek nic nie powiem, bo nie badałem tego tematu. Dobrze, że chociaż Tobie danym było było nieco ten temat zgłębić.

Arcydzieło, dziękuję za wizytę i komentarz. Szkoda, że nie mam takiego zaprzyjaźnionego barmana.
Gdy pracowałem w Iraku, to w listopadzie my chodzilismy w krótkich spodenkach, a tambylcy w kalesonach i czapkach.

Emilio, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Myślisz, że zamachy dlatego nas omijają, bo kiedyś kształciliśmy obcokrajowców? Oby tak było. Myślę jednak, że to dlatego, że nie jesteśmy ważnym celem dla terrorystów. Kogo na świecie zainteresuje zamach w na dworcu w Warszawie, a kogo zamach w Londynie.

Michalszko, dziękuję za przeczytanie mojego kawałeczka.
Znam pewnego Afgańczyka, którego rodzinie spodobał się socjalizm i za czasów ruskiej agresji przyjechał do nas na studia. Potem pół jego rodziny talibowie wybili, a on pozostał w Polsce.
avatar
O, tak podejrzewałam, strzeliłam byka. Trzech Afgańczyków miało być. :)
A z moich znajomych Afgańczyków jeden ponoć już w Polsce zginął w wypadku samochodowym. Nazywał się Sahin, teraz sobie przypomniałam.
Ciekawe co teraz tam się będzie działo, skoro Amerykanie wycofują swoje wojska... Niech tych Talibów... OK., tu nie wypada przeklinać. ;)
avatar
Spędziłam prawie dwadzieścia sześć lat na uczelni jako pracownik centrum współpracy międzynarodowej.
Przyznam się, że niekiedy najtrudniej było współpracować ze studentami z czarnej Afryki. Zero poczucia obowiązku, najważniejsze pieniądze, ale wywiązywanie się z umów na poziomie zerowym.
Poznałam jednego profesora, który studiował najpierw na naszej uczelni, a potem pozostał jako nauczyciel akademicki. Mówił piękną polszczyzną i odznaczał się poczuciem odpowiedzialności.
Większość przyjezdnych studentów starała się pozostać w Polsce. Założyli rodziny i stali się polskimi obywatelami. Przypomniała mi o tym końcówka w Twoim opowiadaniu, które przeczytałam z przyjemnością.
Pozdrowienia!
avatar
BożenoJoanno, dziękuję za wizytę i obszerny komentarz.
Widzę, że poruszony przeze mnie temat jest bliski również Tobie. Bardzo mnie to cieszy.
avatar
Też miałem egzotycznych "kolesiów" na naszym UW. I - co dzisiaj kompletnie niezrozumiałe - nie pamiętam wśród nich żadnych kobiet! Sami faceci! Przy okazji tego tematu zajrzałem do wyszukiwarki, i znalazłem inną bardzo znamienną ciekawostkę. W roku akademickim 2021/2022 w Polsce wśród 86 tysięcy obcokrajowców studiujących na naszych uczelniach aż pięćdziesiąt pięć procent stanowili goście zza wschodniej granicy - Ukraińcy i Białorusini. I kobiety w tej masie są w przytłaczającej większości. Mężczyźni poszli na wojnę.
avatar
Belino, dziękuję, że wpadłeś.
W moim kręgu było parę dziewuch z NRD i dwie Etiopki, reszta to faceci.
© 2010-2016 by Creative Media
×