Przejdź do komentarzyczy to wiersz
Tekst 31 z 40 ze zbioru: Z takimi i bez takich
Autor
Gatunekpoezja
Formawiersz / poemat
Data dodania2015-03-07
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń1535

czy to wiersz wolny

czy rymowany -

frazes goni frazes

i to gonią się

chociaż najbardziej

ze wszystkiego

brakuje im polotu


a poezja czym jest

że jedni

czego tylko tkną -

grzeszą poezją

a nie skromnością

czy biciem piany -

żeby tylko

wyzwaniami

pod same niebiosa

  Spis treści zbioru
Komentarze (7)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
"Proponuję przenieść kolegę śpiewaka do sekcji sportowej, żeby nabrał optymizmu…"
... I zmienić nicka pstro na "GłupiKOowiec".
avatar
co by kto o tym wierszu nie myślał, wiersz ten w głównej mierze piętnuje wszelkiego rodzaju/pokroju truizmy/łatwizny
avatar
Wymyślmy więc nowe - nie tyle truizmy, co - "izmy" wierząc w to, że historia jest "nauczycielką życia", że "nauczka" istnieje. To co zostanie wymyślone nie musi od razu mieć zasięgu globalnego, ale taki domowy, prywatny. Pozwól być marzycielem.
avatar
ale tak przecież jest, że to, co domowe, miejscowe, indywidualne ma największy, jeżeli nie światowy zasięg. i tak właśnie jest z literaturą piękną, tylko coś jedynego w sobie może zainteresować różnych odbiorców. a już na pewno coś zunifikowanego, spłaszczonego, wypośrodkowanego nie zainteresuje, ani przeciętnych ludzi, ani koneserów sztuki
avatar
Askawinie,
śmiem twierdzić, że nie jesteś artystą, ale myślicielem. Nie tworzysz literatury pięknej, ale dydaktyczną, albo może praktyczną, nie nastawioną na uwodzenie czytelnika, ale przede wszystkim na przekazywanie mu pewnych mądrości, wskazówek. W związku z tym (przynajmniej według Tischnera) powinieneś brać większą odpowiedzialność za swoje słowa. Powtórzę jeszcze raz - to co piszesz według mnie nie jest piękne (mnie się nie podoba), jest mądre, dopóki nie tautologicznie zapętlone.

Nie zawracajmy sobie głowy koneserami sztuki. Nie myślmy o tym jak trafić w ich gusta. Jeżeli piszemy niechlujnie, niepoprawnie, nasze błędy zostaną poprawione przez naszych plagiatorów i wszystko będzie w zgodzie z obowiązującymi kanonami piękna. Cieszmy się z nieograniczonego umowami wydawniczymi przywileju niezależnego myślenia, ale bierzmy za nie odpowiedzialność. Wydaje mi się, że na dzisiaj starczy mojego moralizatorstwa. Tyle.
avatar
Nikt nie ma żadnego patentu na ostrą definicję, czym wiersz jest - a czym być nie może z takimi i bez takich (vide nagłówki). Poezja - jak wszystkie inne dziedziny Sztuki - jest przestrzenią bezgraniczną wolności stwórczej.

To ogromna dla wszystkich pociecha
avatar
Jeżeli w liryce banał goni banał i frazes - frazes (patrz 1. strofa), to nie jest to poezja, lecz makulatura
© 2010-2016 by Creative Media
×