Przejdź do komentarzyPOSPOLITE RUSZENIE
Tekst 101 z 229 ze zbioru: Sami swoi
Autor
Gatunekpoezja
Formafraszka / limeryk
Data dodania2011-10-14
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń3343

Moje spontaniczne przemyślenia, po przeczytaniu artykułu

`Cała prawda o gazie łupkowym`POSPOLITE RUSZENIE


Bądź zdrowa przykrótka kołderko

Żegnajcie przeróbki budżetu

Dobrobyt wziął kurs na stolicę

Marzenia nabrały impetu


Krucjaty czas nadszedł, więc w drogę

Przewodzą nam obce legiony

Rycerstwa i światłych strategów

Do których wzdychają dziś trony


Nadzieja w bilionach sześciennych

Więziona przez skały ilaste

Ma prawo do światła, do słońca

Więc pomóc należy - to jasne


Koncesje na wolność wydano

Pośpiesznie - nie dbając o skutki

Złe słowo `fracking` przeraża

Nie tylko GAZOWE ŁUPKI


W Lubelskim huczą wiertnice

Schlumberger płuczkę w głąb tłoczy

Pękają bezbronne szczeliny

I warstwę po warstwie już toczy


Kwas borny, toluen i ksylen

Paskudztwa i ciężkie oleje

Tysiące ton wody skażonej

I tylko NATURA boleje


Mamona oślepia pazerne

Narody i świat polityków

Czasami bogactwo się kończy

Grzebaniem w zasra...m NOCNIKU!


Kompletny tekst pod adresem: http://biznes.onet.pl/,0,4819154,drukuj


` Cała prawda o gazie łupkowym


Z wyliczeń analityków wynika jedno - rynek jest ogromny i zasoby bardzo duże. Spowodowało to, iż do Polski ściągnęła czołówka niemal wszystkich koncernów działających na rynku wydobycia paliw i gazu. Z amerykańskim Chevronem współpracuje Hallibutron. Francuski Total w Polsce zamierza „rozwijać nowe techniki wydobycia gazu”. W Polsce obecne są takie brytyjskie firmy jak Cuadrilla Resources, 3 Legs i San Leon Energy oraz amerykańskie Exxon Mobil i Marathon. W Naszym kraju zamierza tez poszukiwać i wydobywać łupki kanadyjski Talisman. Inne firmy to włoski koncern Eni i ConocoPhilips oraz lider na rynku wierceń – firma Schlumberger.


W efekcie dużego zainteresowania, w Polsce udzielono już 84 koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego w rejonie Lubelszczyzny, Mazowsza, Pomorza i Monokliny Przedsudeckiej. Obecnie ocenia się, że w Polsce gaz łupkowy może znajdować się na obszarze obejmującym ponad 35 proc. powierzchni kraju!


Jednak takie „pospolite ruszenie” na polski gaz łupkowy może przynieść nie tylko pożytki ale i potężne kłopoty.


Złe słowo „fracking”


Pietą achillesową w procesie wydobycia gazu łupkowego jest używana technologia hydroszczelinowania, znana pod angielską nazwą fracking. Chodzi w niej o stworzenie systemu otworów poziomych lub falistych dążących wraz ze złożem. W tym celu wierci się system otworów tzw. studni wiodących do poziomu złoża. W Polsce będzie to od 2800 do 4000 metrów. W momencie osiągnięcia poziomu złoża, zaczyna się odwiert poziomy, o mniejszej średnicy. W odwiert ten wtłaczana jest tzw. płuczka, która ma za zadanie wytworzyć system gęstych, pionowych szczelin i stref skruszenia warstwy. Im większe strefy skruszenia i szczeliny, tym lepiej, bo więcej gazu uwalnia się ze złoża.


W płuczce 99-99,5 proc. stanowią woda i piasek o rozmaitym ziarninowaniu. Reszta to mieszanina różnych związków chemicznych. Zwykle w początkowych stadiach eksploatacji większość dodatków stanowi kwas (zwykle kwas borny), który ma spowodować rozluźnienie środowiska złożowego i rozpuszczenie największych złogów. Później dodawane są też inne substancje – rozpuszczalniki jak benzen, toluen, ksylen oraz substancje wiążące m.in. ciężki olej. Płuczki zużywa się bardzo dużo - w warunkach polskich samo wykonane otworu wiertniczego do frackingu może zabrać 10 tys. ton wody, a eksploatacja pochłonie kilkukrotnie więcej.`


  Spis treści zbioru
Komentarze (5)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
No, proszę, poeta-kronikarz! Nigdy nie pomyślałabym, że gaz łupkowy może stać się impulsem do napisania wiersza. Ciekawie to wymyśliłeś, podoba mi się.
Napisałeś wiersz dziewięciozgłoskowcem, dlaczego więc ostatnie dwa wersy czwartej zwrotki i dwa pierwsze wersy zwrotki piątej mają ich (zgłosek) osiem? I jeszcze jedna uwaga. W województwie lubelskim, ale w Lubelskiem. Serdecznie pozdrawiam.
avatar
Mnie też wiersz się podoba, mimo że, podobnie jak moja doskonała poprzedniczka, również zwróciłem uwagę na zakłócenie rytmu w czterech wersach oraz na błąd ortograficzny. Natomiast nie jestem do końca przekonany i nie mam w tej sprawie wyrobionego zdania, czy używanie znaków przestankowych w środku wersów, przy pomijaniu ich na końcu wersów, jest do końca prawidłowe. Kiedyś też tak robiłem, ale ostatnio zaczyna mi to przeszkadzać.
avatar
Wiesz, że ja się nie zastanawiam nad mądrościami i meandrami literackimi - mnie się coś podoba albo nie i na tym polega subiektywizm spojrzenia -także i oceny;
zatem - mnie się to podoba... nawet bardzo :)
avatar
"Homo sum humani nihil a me alienum esse puto"
(Publius Terentius Afer)

Dziękuję za konstruktywne komentarze. Ortografia ciągle mnie prześladuje, a może ja ortografię :)
O interpunkcji nie wspominam :( Cieszy mnie fakt, że tolerujecie moje niechciane potknięcia :)

Wprawdzie zgłoski nie zawsze są stałą liczbą, ale podczas czytania nie mam problemu z rytmem. Chętnie wymieniłbym nasze interpretacje, jako dźwiękowe wersje. Droga przek nadal czekam :)

Mój adres: luciusannaeuso2.pl

Serdeczności
avatar
Oczywiście w adresie internetowym występuje małpka, którą zjadłem na obiad :)

Mój poprawna adres: luciusannaeus@o2.pl
© 2010-2016 by Creative Media
×