Przejdź do komentarzyWyznania pozłacanego człowieka
Tekst 96 z 117 ze zbioru: kapelutnik
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaproza
Data dodania2018-11-07
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń199

Nie wiem, dlaczego mnie ozłocili. Z początku myślałem, że to są ci, co mają dosyć złota. Ale okazało się, że złoto jest tylko na wierzchu. A w środku- ja.  

Spotkałem kiedyś żabę. Nic do niej nie miałem. Nie głosowała i nie przejawiała żadnych skłonności do liturgii. Zwyczajna, błotna żaba.  

Postanowiłem, że ją zjem.  

Uganianie się za żabą nie stanowiło by problemu, jednak, jako ktoś kto nie posiada odpowiedniego obuwia, chodzi o gumofilce, upaprałem sobie nogawki od spodni i poczułem muł między palcami. W laćkach chodzę nawet do kościoła. To znaczy chodziłem. Wiecie jak to jest, kiedy się stoi w kolejce po Słowo i nagle ktoś spojrzy nieprzychylnym wzrokiem. Może to nawet odebrać ochotę na bekon.  

Z ambony posypały się zarzuty. Że cebula za droga i że sztandar wisi krzywo. A na koniec przypomniano mi, że Mesjasze nie noszą papuci, tylko sandały.  

Żaba nie zdążyła się nawet przeżegnać. Pochwycona znienacka, nie zdążyła nawet dokończyć serwolatki.  

Myślała że ją zabiorę do Ameryki.  

Tymczasem w kotle już parowała woda.

  Spis treści zbioru
Komentarze (6)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Ale fajna opowieść, gratuluję. Złoto i błoto - cóś w tym jest. Zjedzenie błotnej żaby może przynieść ozłocenie, tak myślę. A tak w ogóle to cześc, Arc. Bajka37.
avatar
Tylko ten, co się wychyla, wie, co to jest pion.
avatar
Ciekawe i zabawne opowiadanko. Wkradło się kilka błędów, w tym jeden ortograficzny, trzy interpunkcyjne i jeden chyba typu technicznego, chociaż do końca nie jestem o tym przekonany.
Piszemy "stanowiłoby", a nie "stanowiło by". Brakuje przecinków przed: kto nie, jak to, że ją.
Wątpliwości moje budzi sposób zapisu zdania: A w środku- ja. Kreseczka nie jest ani myślnikiem, gdyż nie ma spacji przed nią. Nie jest też też łącznikiem, gdyż jest zbędna spacja po niej. A w ogóle jest ona zupełnie zbędna.
avatar
Dziękuję janko. Cieszy mnie fakt, że komuś chce się jeszcze po mnie poprawiać. Jako uważny obserwator zauważyłeś zapewne, że nie potrafię poprawnie pisać. Ale, jak powiada klasyk - woda dąży skałę.
W każdym razie dziękuję za komentarze.
avatar
Dobre.
Co do zapisu - drobne błędy, wymienił już je Janko. Jeszcze jeden zauważyłem:
*laćki - laczki (natomiast jest gwarowy zwrot "zaplątać laćki" (zawiązać buty).
Usunąłbym powtórzenie blisko siebie "nie zdążyła", np:
"nie dokończyła nawet serwolatki".
Jeszcze jedno - dobrze jest unikać też częstych powtórzeń, jak tu: "... NIE miałem. NIE głosowała i NIE przejawiała". Można inaczej, np: "... nie miałem. Od głosowań/wyborów była jak najdalej, liturgia też ją odrzucała".
avatar
Zgadzam się
© 2010-2016 by Creative Media
×