Przejdź do komentarzyKrótka lista dialogowa
Tekst 17 z 22 ze zbioru: Bizarre
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2020-01-21
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń347

KRÓTKA LISTA DIALOGOWA

Reklamują ostatnio nową część „Psów” Władysława Pasikowskiego, do tego Stefan Kropkowski  kończy realizację nowej części „Chomików”, a w tle majaczy kolejny sezon „Watahy”. Co łączy te produkcje? Krótka lista dialogowa. Wręcz nawet ascetyczna.

Gdyby ktoś zapomniał tych wszystkich rdzennie polskich słów, wystarczy obejrzeć wspomniane wyżej produkcje. Za pierwszym razem byłem przerażony skąpością słownictwa używanego. Za drugim razem już byłem zachwycony. Jak wiele można wyrazić tak niewieloma słowami – aż chciałoby się strawestować: jak wiele można powiedzieć mówiąc tak niewiele.

„ – Kurwa.

- Kurwa.”

Koniec cytatu, ale zaznaczyć trzeba że pierwsze słowo dialogu znaczy zupełnie coś innego niż drugie, mimo pozornej identyczności, bo w tym tekście nie widzimy mimiki aktorów, ich gry ciałem, gdy wypowiadają te kwestie. To nowy jest trend. Bo po co wypowiadać wiele wielosylabowych , obcobrzmiących słów, gdy w zamian można kilka krótkich, wyrazistych, wyrażając przy tym to samo co za pomocą tych pozornie elokwentnych narzędzi?

Ja wiem, że twórcy filmowi czerpią tu akurat pełnymi garściami z życia prawdziwego. Widziałem takiego osobnika u siebie na osiedlu. Dotknęła go heine – medina i kiedy nieco wypił przestawał się wyrażać zrozumiale dla większości. I widziałem go w sklepie, gdy zwrócił się do ekspedientki tak: bleouaaa, a ona podała mu wino proste. Da się? Nadchodzi minimalizm w komunikacji.


  Spis treści zbioru
Komentarze (2)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Racja! Po co nam jakiś głupi słownik, skoro i tak za Chiny nie potrafimy się dogadać??

Troglodyci wszystko ze sobą pięknie uzgadniali przy pomocy maczugi
avatar
Język kształtuje się pod wpływem dwóch tendencji: minimalizacja wysiłku energetycznego przy wysyłaniu komunikatu i maksymalizacja zrozumienia komunikatu. A i tak 70% treści, to komunikacja pozawerbalna. Reszta to kultura. Pozdrawiam.
© 2010-2016 by Creative Media
×