Przejdź do komentarzyJędrzej czyta 'Dżumę'
Tekst 18 z 22 ze zbioru: Bizarre
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2020-03-15
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń264

JĘDRZEJ CZYTA „DŻUMĘ”

Mamy epidemię i wszyscy ( prawie) dookoła zwariowali. Maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące i pomiary temperatury. A policja nie używa już alkomatów – gwizdków ( tych: jest, nie ma), ale korzysta z tych z ustnikiem ( ile tego jest). A Jędrzej czyta via internet na głos „Dżumę” Camusa, bo to mu się skojarzyło. I ma zamiar czytać tą powieść ( która zresztą nagle zyskała nową popularność) przez 2 tygodnie.

Fajnie, czujny pomysł, ale… „Dżuma”? I wielu tak to kojarzy. Ale dżuma to nuda, prawda? Wam też się to kojarzy, na pierwszy rzut z epidemią?  Bo moje pierwsze skojarzenie to de Sade’a „ 120 dni Sodomy”.  Też epidemia, ale akcja żwawsza. Tak, dość problematyczna, bo tej książki chyba nie opublikowano w polskim tłumaczeniu w pełnej wersji.

Bo i epidemie są gorsze i lepsze. Mniej lub bardziej cenzuralne.


  Spis treści zbioru
Komentarze (3)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Napisana przez A. Camusa tuż po hekatombie 2. wojny światowej "Dżuma" w swoim tle historycznym mówi językiem Ezopa TAKŻE o faszyzmie, który z Europy jak morowe powietrze dotarł nawet do Japonii i ogarnął swym niszczącym płomieniem pół świata.

DŻUMA - TO STAN UMYSŁU.

Człowiek, zjadany przez strach, to doskonała pożywka dla zła
avatar
Emilio i Branimirze, ależ Wy jesteście kosmopolitycznii i niepatriotyczni. Czy tak postępują prawdziwi Polacy? Czy tak nauczają dzisiejsze "autorytety"? Camus, de Sade - toż tak nie można.
Mamy polski problem, to i podpierajmy się polską literaturą. "Grypa szaleje w Naprawie" Kurka - tylko to powinien teraz czytać prawdziwy Polak.
avatar
Tak, przyznaję, Jalu Kurka nie czytałem. Mam jego "Janosika", ale jakoś nie miałem dość energii by ją przetrawić.
© 2010-2016 by Creative Media
×