Przejdź do komentarzySzczygieł - wydarzeniem literackim
Tekst 27 z 31 ze zbioru: Zapisane w pamiętniku
Autor
Gatunekobyczajowe
Formaproza
Data dodania2020-03-23
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń42

Izolowanie się przed zarażeniem koronawirusem i siedzenie w domu pozwoliło na przeczytanie książki, czytanej na `raty` z uwagi na jej objętość 840 stron. Książkę napisała Donna Tartt i stała się wydarzeniem literackim na rynku wydawniczym. Powieść zdobyła Nagrodę Politzera i Cornegie Medal i znalazła się na liście najlepszych powieści roku według opiniotwórczych mediów. W Polsce została wydana w Krakowie w 2015 r.

Wielu recenzentów (S. King ) uważa, że powieść trafiła do serc i umysłów czytelników (...). Tryumf literacki autorki, to odważne postawienie tezy: ` sztuka może uzależnić, ale może i uratować nas przed bezkształtnym smutkiem istot, które szamoczą się i usiłują jakoś przetrwać kolejny dzień`.

Powieść charakteryzuje wartka akcja z bohaterami z krwi i kości. Miejsca akcji rozgrywają się na Manhatanie, Las Vegas i Amsterdamie. Są to miejsca, gdzie ludzie swojemu życiu chcą nadać sens i uchronić się przed nieuchronną śmiercią. W powieści funkcjonują rozmaite uczucia obok siebie: radość, rozpacz, lęk itd.

`Szczygieł` jest  opowieścią o utracie i obsesji przetrwania i tworzenia siebie na nowo oraz bezlitosnych kolejach losu. Głównym bohaterem jest 11-letni chłopiec Theo Decker, który jako jedyny uratował się po zamachu terrorystycznym na Metropolitan Museum w Nowm Jorku. Był tam z matką, która została ranna odłamkiem  betonu i w szpitalu zmarła. Chłopiec krążąc po ruinach znalazł ulubiony obraz matki autorstwa holenderskiego malarza Fabritiusa - tytułowego `Szczygła`. Od momentu wybuchu  pośród zgliszcz zaczęła się tułaczka chłopca. Zrozumiał w jakiej znalazł się sytuacji. Z utratą  matki nie mógł się pogodzić i ze słowami takimi, jak `śmierć`, `umieranie`. Obraz zabrał ze sobą bowiem wyznaczał on granice pomiędzy względnie szczęśliwym życiem przed zamachem, a samotną egzystencją tułacza jaką mu przyszło prowadzić.

Chłopcem zajęła się opieka społeczna poszukując mu rodziny zastępczej. Ojciec jego przebywał w tym czasie w Las Vegas i nie interesował się chłopcem. W rezultacie trafił do elitarnego domu pani Barbour, gdzie żył w miarę dostatnio, lecz w dalszym ciągu czuł się samotny. Wspomnienia o matce wciąż do niego wracały  na jawie i w snach. Wymowne są rozważania prowadzone z kolegą, gdy był już dojrzałym młodzieńcem. (s.835) ` Gdzie jest książka życzeń i zażaleń`. `Dlaczego one anielice, boginie - musiały umrzeć podczas gdy nasi ojcowie mieli się w najlepsze, tankowali, leżeli rozwaleni, brnęli dalej i nie przestawali sie zataczać i dokonywać spustoszeń.`

Theo Decke -  tułacz przemierzał przez 11-mcy lotniskowe poczekalnie, hotelowe pokoje w różnych strefach przejściowych, od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po Las Vegas do antykwariatu w Amsterdamie. W podróżach zawsze mu towarzyszy `Szczygieł`, którego w żaden sposób nie chce się pozbyć. Uważa go jako polisę na dalsze życie, a myślenie że mógłby go sprzedać było naiwne.  Kiedy w gazecie ukazała się notatka, że podczas zamachu zniszczony został obraz `Szczygieł` - arcydzieło  Carela Fabritiusa z 1654 r., chłopaka ogarnął niepokój, ale postanowił obraz zatrzymać.

Bedąc u ojca w Las Vegas poznaje ciemne strony życia: narkotyki, przekręty w kasynie, prostytucję, zażywanie kokainy itd. Gdy wyjechał do Amstredamu obraz  sprowadza go do handlarzy sztuką i bohater powieści znajdzie się w śmiertelnej pułapce.


Powieść niezwykle ciekawa. Jest opisem psychologicznej postaci, a jednocześnie manifestem indywidualizmu i przypomina o egzystencji człowieka. Zachęcam do jej lektury.


  Spis treści zbioru
Komentarze (0)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
brak komentarzy
© 2010-2016 by Creative Media
×