Przejdź do komentarzyLinie podziału tereny wpływu
Tekst 127 z 160 ze zbioru: Garb
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2020-06-24
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń497

Był rok chyba dziewięćdziesiąty lub coś w okolicy tego.


Oglądałem TV, spotkanie z noblistą Lechem Wałęsą .

Na sporej sali stół prezydialny, tłumy gości i doskonała atmosfera .

Były pytania, błyskotliwe odpowiedzi Wałęsy- do czasu gdy zadała pytanie pewna kobieta .

O ile pamiętam był grubsza ubrana chyba z zielony sweter – coś jakby w stronę stroju góralskiego – krakowskiego . Tak ją pamiętam .

Pytanie sugerowało podwójną rolę Wałęsy lub nawet sugerowało jego współpracę lub szkodliwą działalność dla Solidarności. Nie pamiętam, ważne że to pytanie – stwierdzenie było jak na tamte czasy wręcz z kosmosu, śmieszne i nonsensowne .

Wałęsa jak zwykle pewny siebie powiedział coś lotnie, choć jakby zbierał się do tej odpowiedzi, by nabrać rozpędu lub tworzył szybką i ciętą ripostę .


Tłum się roześmiał w najlepsze…………..- no i ja przed TV.

A przy kobiecie zrobiło się pusto i wówczas  było ją dobrze widać , więc myślę ucieknie przez drzwi  niepyszna i niepoczytalna .

Ona jednak jakby się wyprostowała i stała pełna godności i dumy .

Ze zdumienia podszedłem do telewizora by bliżej się przyjrzeć tej scenie .

Takie zachowanie w którym jako jedyna osoba na sali przyjmuje śmiech i drwinę na klatę , że uważają ją za umysłowo chorą a  ona stoi niewzruszenie zwiastuje zupełnie coś innego , coś jest nie tak .

Wiem to i dobrze rozumiem – jestem kupcem, poznałem różne postawy i zachowania.


Takich sytuacji się nie zapomina,- dobrze, schludnie ubrana ,na wpół ludowo , grubsza kobieta  stoi jak posąg i słucha śmiechu i drwin .

To jest dopiero postawa!

Stała tak bo wiedziała już, była przekonana o swej racji oraz o niewiedzy pospołu i stawiła jej czoła!

Później wszystko co mówiła okazało prawdą . A większość Polaków do tej pory nie potrafi zrozumieć na czym polegał przekręt z Wałęsą w wykonaniu służb.

Nie jest łatwe zrozumieć kontrolowaną i zaplanowaną rewolucję .


Scena ta pozostała w mej pamięci i o dziwo zwiastowała co nastanie w następnych latach w RP .

To był pierwszy rechot ( w tym i mój) z prawdy i zdumiewającej historii.

Później zmieniały się proporcje na tej ,,sali – forum,,. Doszły dokumenty historycy itp.

Ale ona była pierwszą którą widziałem . Następnie państwo Gwiazdowie , Anna Walentynowiczi inni działacze Solidarności którzy potwierdzali jej zarzuty oraz badania IPN-u.


Myślę że zrozumienie  tamtych czasów , roli Wałęsy , służb itp. Powinno pomóc określić współczesną sytuacją . Określić linie podziału a tak naprawdę linie wpływów w społeczeństwie .Tak tak – pod czyim jesteśmy wpływem.


Potem polecam dla pewności historię  jak próbowano zrobić z Krzywonos bohaterkę ,która miała tak naprawdę zastąpić posągową Annę Walentynowicz . Tu dodać należy że Anna W. pobierała 800 zł emerytury zaś dla Krzywonos Tusk ofiarował rentę specjalną 20 tys. zł ) chyba coś koło tego .


Takie informacje wiele mówią ,pokazują punkt po punkcie kto z kim , przeciw komu , skąd pochodzą i jaką postawę zajmowali politycy i działacze .


Ten kto przeanalizuje początek III RP ten zrozumie obecna sytuację .


Ps. Około pięciu  lat temu ( o dziwo) miałem podobną sytuację gdzie zdawałem sobie sprawę że będę bezpardonowo atakowany na forum . Przyszło mi  odruchowo zachować się podobnie . Podniosłem się z krzesła i stanąłem wyprostowany , słuchałem  tak by wszyscy widzieli wobec kogo stawiane są zarzuty - pomówienia.


  Spis treści zbioru
Komentarze (1)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
O kapusiu Wałęsie mówiła śp. Pani Anna Walentynowicz w - bodajże 1983 roku - podczas jednego ze spotkań w podkrakowskim Bieżanowie.

Obecni pukali się po głowach, w tym ja, kiedy słuchałam tę relację.

To tylko celem uzupełnienia.

Bardzo serdecznie :)
© 2010-2016 by Creative Media
×