Przejdź do komentarzyNorwegia
Tekst 3 z 4 ze zbioru: Felietoony o niczym i o czymś
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2016-12-23
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń1145

Dosłownie półtora roku już pracuję w Norwegii. Zleciało, nawet nie wiem kiedy. Przez ten okres oprócz pracy, miałem w sobie sporo bystrości by zaobserwować pewne zdarzenia i zwyczaje, które panują w tymże kraju. Wstaję rano, bardzo wcześnie. Wędrówka do łazienki, robienie śniadania i picie kawy czyli standardowy rytuał.Podróż do pracy. Autobus, pociąg, czasem metro. Czasochłonne to wszystko. Powrót z pracy jest niemal identyczny jak jazda do pracy. Siedząc sobie w środkach komunikacji norweskiej obserwuję ludzi i widzę czasem zupełnie inne zwyczaje. Choćby zdjęcie cholernego plecaka, gdy stoi się w zatłoczonym pociągu czy autobusie. Czasem grozi poważnym nokautem, jak w walce Pudziana z Popkiem. Zastanawiam się ile trudu musi kosztować takiego norwega zdjęcie plecaka i położenie go sobie u stóp. Bezpieczniej dla niego, bo nikt mu tam ręki nie włoży i nie zamiesza i bezpieczniej dla kogoś stojącego za nim. Stojąc z tak założonym plecakiem, pośród tłumu ludzi wracających z pracy stwarza zagrożenie zdrowia. Jeszcze jak wykonuje gwałtowne ruchy rotacyjne tułowia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że porysuje komuś facjatę.Jest jeszcze kilka spraw, które bardzo uderzają w mój system nerwowy. Starsza pani laską podparta stoi przy szybie prawie obejmując drugą ręką poręcz. Młodzież wtedy siedzi wgapiono tymi swoimi wielkimi gałami w najnowsze smartfony, które dostali od rodziców. Żaden nie ustąpi. Co za wychowanie. Mój kolega dostał kiedyś solidny opieprz za takie zachowanie w autobusie. To było w Polsce. W kraju, gdzie ludzie są raczej nauczeni takich zachowań ustępując miejsca starszym niemal automatycznie. Więc jak to mówią `co kraj to obyczaj` i taki właśnie moim zdaniem panuje w Norwegii i nikt nie próbuje tego zmienić. Nawyki się ciężko zmienia. Jak powiedziała kiedyś pewna starsza pani w tramwaju do ustępującego jej miejsca młodemu człowiekowi- `nie wstawaj chłopcze będziesz stary to się nastoisz`

  Spis treści zbioru
Komentarze (4)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Przeczytałem - opowieść ,,fajna " zapis nawet dla mnie wymaga korekty .
Najważniejsze jednak że było ciekawe .
avatar
Niestety,ale obserwuję takie zachowania na co dzień-brak wychowania świadczy jednak o przewracaniu się w głowach DOROSŁYM,bo moja córka otrzymałaby szturchańca gdyby nie ustapiła albo co namniej głośne upomnienie,Brak wstydu to brak kultury,chamstwo w biały dzień.Ponadto wypindrzone tzw.niby paniusie-wielkości sklepowej,ktore od niechcenia obsługują klientele,bo może niezbyt zasobna w portwel,czy co?Bóg raczy wiedzieć.Czy to polityka rządowo-gospodarcza czy rodzaj wyuczonego marketingu,z którego w przebraniuze zwykłej dziewczyny robi się ekspedientkę,z naciskiem na wielkie Ę.No i ta Buta która pozwala na takie zachowania,moze warto zakładać jakieś inne obuwie?A to skakanie koło pani która je same traktuje jak POMIOTŁY zasobnym portwekem szastając-to dopiero jest WIDOK,oj jest-fascynujący,czym gorzej traktowane tym czują się lepiej-jakiś istny FENOMEN,panie dziejku,Oj dzieje się,dzieje:))Pusty śmiech ogarnia cłowieka z tzw.innej epoki.
avatar
Świetne. A zwłaszcza tekst starszej pani. Choć z drugiej strony to ta dzisiejsza młodzież ma tyle wad rozwojowych i może lepiej niech siedzą. Pięćdziesięciolatkowie są sprawniejsi.
Norweg z plecakiem? Tu obok jest niepokojąca analogia - święto miasta, deptak zastawiony kramami, mnóstwo ludzi, tłum, i wystarczy, że zacznie padać. Ja na szczęście noszę okulary, bo w tym tłumie wszyscy otwierają parasole. W tym tłumie, tym ścisku. I mamy w tym momencie pełny przekrój wiekowy.
avatar
Na stronie i poza widownią: niezależnie od "bieskulturija" młodych w Norwegii - w języku polskim, który z Dziada/Pradziada był i jest językiem WYSOKIEJ KULTURY, nazwy narodowości piszemy zawsze z dużej/wielkiej litery (w tekście w zdaniu "Zastanawiam się, ile trudu musi kosztować..." każdy nawet byle Norweg musi być należycie uhonorowany, jak się po polsku patrzy:)
© 2010-2016 by Creative Media
×