Przejdź do komentarzyZmiana preferencji politycznych (część II)
Tekst 210 z 255 ze zbioru: Czarcie kopyto
Autor
Gatunekpopularnonaukowe
Formaproza
Data dodania2018-03-26
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń920

MechanizmDla bezpieczeństwa własnego oraz portalu Publixo posłużę się przykładami wziętymi z „księżyca” po to, żeby pokazać sam mechanizm.


Krajowy producent wód mineralnych zlecił firmie X badania rynku i sprofilowanie konsumentów poszczególnych wód mineralnych. Okazało się, że konsumenci wody Nałęczowianka to mieszkańcy małych miast i wsi, z kolej wody Kryniczanka, to mieszkańcy miast pow. 100 tys mieszkańców. Ponadto konsumenci Nałęczowianki to w większości optymiści, natomiast Kryniczanki to w większości pesymiści. Zatem mamy co najmniej 4 zbiory wchodzące ze sobą w interakcję.


Operator telefonii komórkowej Play zlecił firmie X badania rynku i sprofilowanie konsumentów poszczególnych segmentów rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Okazało się, że konsumenci rozszerzonego pakietu telewizyjnego Familijny preferują kanał TVN, Discovery i MTV. Natomiast konsumenci pakietu podstawowego preferują kanał I Telewizji Polskiej oraz Telewizję Trwam. Ponadto konsumenci pakietu Familijny to głównie pracownicy administracji samorządowej oraz niższego szczebla zarządzającego w sektorze przedsiębiorstw prywatnych. Natomiast klienci pakietu podstawowego to emeryci i renciści oraz pracownicy najemni. (przepraszam, ale to tylko przykład). Zatem mamy znowu co najmniej 4 zbiory wchodzące w interakcję.


A teraz rodzyn:


Firma Breslau Analityca przeprowadziła badania na konsumentach wody Nałęczowianka. Okazało się, że w 40% korzystają oni z oferty firmy Play i pakietu telewizyjnego Familijny.

Zatem mamy kolejne zazębiające się zbiory.


Następnie przeprowadzono badania na reprezentatywnej grupie katolików w Polsce. Okazało się, że najczęściej korzystają oni z oferty firmy Play pakiet telewizyjny podstawowy – 30%, firmy Orange – pakiet niebieski – 23% oraz firmy Polsat – pakiet Dla Każdego – 17%.

Ponadto konsumują kawę Tchibo, herbatę Lipton i piwo Tyskie.

Zatem mamy kolejne zbiory zazębiające się z poprzednimi oraz otwieramy jeszcze inne dzięki danym na temat konsumpcji kawy, herbaty i piwa. Ponadto znamy już kilka produktów, które preferują katolicy. Możemy spróbować napisać algorytm pod katolików profilujący jednostki biorące udział w badaniach.


Miliony, miliardy danych spływają każdego dnia do centrów analitycznych wszystkich korporacji, agencji i ośrodków badawczych. Sztuka w tym, żeby je ze sobą powiązać. Gratuluję wielkiemu Polakowi doktorowi Michałowi Kosińskiemu ze Stanford University, ponieważ jemu się ta sztuka udała. Nobel!

Matematyka nigdy nie kłamie.

  Spis treści zbioru
Komentarze (5)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
"Oczywista oczywistość" z której mało kto sobie zdaje sprawę na co dzień. Pełnego profilowania dopełnia technologia RFDI oraz telefon, dzięki którym każdy pozostawia za sobą ślad, jak ślimak. Jak telefon, to próbka głosu i wychwyt słów kluczowych, rzecz jasna "dla bezpieczeństwa". Karta zbliżeniowa została tak zminiaturyzowana, że producent może ją ukryć praktycznie w każdym przedmiocie należącym do osoby profilowanej. Zaczęło się w USA od umieszczania chipa w damskich torebkach przez pewną firmę, która zaczęła podsuwać reklamy stosownie do indywidualnych, nawet podświadomych potrzeb. Skończyło się komisją kongresową. Sprawa miała miejsce zanim wybuchły serwisy społecznościowe i wobec obecnych możliwości była to piaskownica.
avatar
RFID. Literówka. Pozdrawiam,
avatar
Wolność jest dzisiaj frazesem. Nasza wolność polega na swobodzie decyzji w ramach jedynie naszej chleba powszedniego miski: groszek zielony z kotletem - czy kotlet mielony z groszkiem
avatar
A ja piję matę i herbatę z pokrzywy, jak mam chęć. A jak nie, to wino. A z matematyki lubię tylko tzw. Dreisatz, królewską metodę codziennych porównań. Jak to ma tyle, to tamto musi mieć tyle.
Dobrze wiedzieć, że wszystko da się policzyć. Ale dobrze też wiedzieć, jak często się robi błędy, do tego też kardynalne. Poza tym jest jeszcze oszustwo i nieszczerość, które też się śmieją ze statystyk.
avatar
Legionie, to prawda, matematyka nigdy nie kłamie, ale wprzęgnięta do statystyki, a następnie do socjologii staje się doskonałym narzędziem służącym manipulacji.
Jestem wieloletnim emerytem, ale nie jestem konsumentem pakietu podstawowego.
W swoim wywodzie popełniłeś błąd tautologii, czyli idem per idem (to samo przez to samo, masło maślane). Napisałeś bowiem: "to mieszkańcy miast pow. 100 tys. mieszkańców". Zbędny przecinek przed: to mieszkańcy.
© 2010-2016 by Creative Media
×