Przejdź do komentarzyFiołki (drabble)
Tekst 1 z 8 ze zbioru: Szorty
Autor
Gatunekproza poetycka
Formaproza
Data dodania2019-04-03
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń667

Jeszcze sześćdziesiąt lat temu najbardziej spektakularny kwietniowy symbol: sadów i trawników prywatnych posesji wywołujący natychmiastową żądzę zrywania tych wzruszająco sentymentalnych kwiatów, ich wąchania, tłamszenia w gorących garściach; wreszcie przynoszenia urobku do mieszkań, ustawiania na widocznych miejscach. A zdesperowani właściciele florystycznych dóbr z godną podziwu energią gonili szabrowników, nierzadko szczując nań stróżującym kundelkiem.

Fiołki kwitły także po parkach, nie wszędzie jednak. Lidia niekiedy  przezywana „fiołkową Damą Trefl” po latach dowiedziała się, że wonny fiołek mógłby wyświadczyć ogromną zasługę poszukiwaczom metali, gdyby ci poznali jego tajemnicę. Tam bowiem, gdzie pod powierzchnią gleby znajduje się cynk, to fiołki ścielą się aksamitnie fioletową makatą.


  Spis treści zbioru
Komentarze (3)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
No proszę i tylu ciekawych rzeczy się znów dowiedziałam a to takie cudne wonne maleństwa :) Z podobaniem i serdecznościami :)
avatar
Fiołki wonne miały zastosowanie jako surowiec zielarski. Można je było ususzyć i potem podawać napar jako lek na kaszel. Niektórzy dodawali go do zup; nie kosztowałam zupy fiołkowej. :)
avatar
Ja też nie jadłam fiołkowej polewki :-) Ale smażone w cukrze płatki już tak :)

Serdecznie :)
© 2010-2016 by Creative Media
×