Temat: Blogi, strony, profile w portalach (3)
17 Gru 2012 o 13:46
Pokornie komunikuję, że nic nie publikuję na żadnym innym portalu i nawet na nie nie zaglądam. To chyba synonim malejącej aktywności.
17 Gru 2012 o 08:09
Ciekawa jestem, czy macie, czy też chwalicie się swoją twórczością tylko u nas na PubliXo?
Zapraszam do podawania w tym wątku linków do Waszych blogów stron itp.
Temat: 'Poprawność językowa' czyli 'masło maślane' (11)
04 Gru 2012 o 16:32
Też próbowałam. Nie pojęłam. Sprowokowana przez Janka, jeszcze raz spróbowałam. Coś mi świta, chociaż mgliście, raczej w kierunku myślenia Wrzosika.
Dramatyzm języka, pozbawia mnie chęci zrobienia czegokolwiek więcej.
04 Gru 2012 o 14:02
Przed dwoma dniami na portalu pojawił się tekst pstro pt. "Modre szkło", rozdz. 6, 7, 8. Tekstu było około pięciu stron, ale jego czytanie zajęło mi w częściach kilka godzin. Mimo wielkiego wysiłku niewiele z niego zrozumiałem. Prosiłem nawet o pomoc kilka osób, które moim zdaniem piszą poprawnie, a ponadto potrafią bardzo fachowo ocenić tekst literacki. Nikt z tym "dziełem" nie potrafił sobie poradzić. Robiłem do niego kolejne podejścia i na szczęście dzisiaj on zniknął, nie doczekawszy się nawet jednego komentarza. Zapisałem sobie jedynie jego pierwsze zdanie: "Czasem dramatyzm okoliczność pozbawia sensu pytanie o chęć trwania w stanie robienia czegoś". Mimo dojrzałego wieku staram się doskonalić swoje umiejętności oraz wzbogacać wiedzę. Jeżeli więc ktoś potrafiłby mnie oświecić, będę nie tylko bardzo kontent, ale gwarantuję dozgonną wdzięczność za umożliwienie mi właściwego odbioru literatury oraz postrzegania otaczającej rzeczywistości. Tymczasem czekam na oświecenie mnie. Janko
Temat: limit utworów (3)
29 Lis 2012 o 21:36
Dzięki obojgu!
Temat: wybieramy zaufanych recenzentów (70)
29 Lis 2012 o 17:07
Lepiej późno niż wcale - kolejne piórko zaufanego recenzenta przypada wrzos10. O ile oczywiście wrzos nie ma nic przeciwko temu.

Przy okazji pozwolę sobie spytać, czy macie jakieś nowe kandydatury?
Temat: limit utworów (3)
29 Lis 2012 o 11:04
Ja tu tyko słucham. Prawdziwe podziękowania należą się naszemu Wielkiemu Informatykowi.
29 Lis 2012 o 07:39
Idąc za wskazówkami użytkowników zdecydowaliśmy się ograniczyć limit wprowadzanych jednorazowo utworów do dwóch dziennie. Przepraszamy wszystkich, którzy uważają to za niedogodne, ale na nagłym zasypaniu serwisu twórczością jednego autora traciły osoby zamieszczające pojedyncze pozycje, pozostając po prostu w tym gąszczu niezauważone.
Wielkie dzięki za wszystkie sugestie odnośnie ulepszania portalu!
Temat: 'Poprawność językowa' czyli 'masło maślane' (11)
28 Lis 2012 o 16:10
Wiem jak to wygląda, bo mnie też poprawili tekst tak, że nie wierzyłam, że ja to napisałam. Jednak w kwestii interpunkcji w prozie, są nieźli.
28 Lis 2012 o 16:07
medicus napisał:
Kto wtedy otrzyma ocenę za poprawność językową?


Dla końcowego odbiorcy to chyba nie jest istotne. Ważne, że może przeczytać staranie napisany tekst - a pozytywna ocena sygnalizuje, że nie będą oczy boleć od masy błędów.
28 Lis 2012 o 13:30
Taka ciekawostka: za około cztery złote za stronę, można zlecić profesjonalną korektę tekstu, za około sześć złotych polskich, będzie to korekta dokonana przez dwie osoby, czyli dwa razy. Kto wtedy otrzyma ocenę za poprawność językową?
Temat: Tryglaw (2)
21 Lis 2012 o 18:36
Witaj na Publixo!
21 Lis 2012 o 14:58
fan fantasy i powieści historycznych; seriali kryminalnych w TV i gier RPG (i na kompie i książkowych); Nine Inch Nails, Pantery i Slayera; urzędas z nadzieją na pisanie
pozdrawiam wszystkich
Temat: 'Poprawność językowa' czyli 'masło maślane' (11)
19 Lis 2012 o 14:05
Do tej dyskusji też dołożę swoje trzy grosze. Medicus słusznie zauważyła, że jest to portal literacki, więc poprawność językową należy oceniać jak najbardziej. Mamy społeczeństwo rzekomo wykształcone, biegle władające nie tylko językiem polskim, ale również językami obcymi. Dlatego też teksty upublicznione na portalu literackim powinny wyróżniać się poprawną polszczyzną oraz jej prawidłowym zapisem. Poprawność językową z przyjemnością widziałbym również w komentarzach, a z tym bywa różnie. Ale do tego się nie odnoszę, gdyż nie dopuszcza tego regulamin funkcjonowania portalu.
Natomiast z przymrużeniem oka wypada patrzeć na wszelkiego typu tzw. literówki, gdyż nie są one sygnałem niewiedzy, lecz skutkiem pośpiechu i pobieżnego przeczytania tego, co się napisało. A przecież najtrudniej drobne potknięcie dostrzec we własnym tekście.
Nie rozumiem więc tych, którzy nerwowo reagują na wskazane błędy oraz starają się zrewanżować, najczęściej nieudolnie i z błędami. Z drugiej zaś strony jestem pełen uznania dla tych autorów, którzy z pokorą przyjmują wskazane potknięcia, a często w prywatnej korespondencji za to dziękują. I to jest właśnie to. Przecież portal literacki spełnia również funkcje edukacyjne.
19 Lis 2012 o 13:07
Dla mnie poprawność językowa na portalu literackim jest pewną normą. W końcu to portal literacki, z samej już nazwy, zatem każdy (!) piszący, próbujący pisać w języku ojczystym, powinien dążyć do doskonałości w tym zakresie.
Dla mnie (powtarzam: dla mnie) błędy ortograficzne, gramatyczne, niechlujstwo językowe i edytorskie, są lekceważeniem czytelnika. „Wpadka” może się zdarzyć każdemu, jednak wtedy chyba sensowniej pokornie spuścić głowę i przyznać się do roztrzepania/braku staranności/pośpiechu (niepotrzebne skreślić), zamiast obrażać się i radośnie komentować twórczość krytyka.
Kto powinien oceniać poprawność językową? Ktoś, kto się na tym zna.
Przy ocenie za poprawność językową zawsze wychodzę od oceny „bezbłędnie”. Jeśli obniżam, to za błąd ortograficzny, gramatyczny, czy też inny mi znany, ale taki, który potrafię uzasadnić. W przypadku wierszy stroficznych rymowanych zwracam również uwagę na rytm. Tyle tylko, że ja nie jestem fachowcem. Bardzo często korzystam ze słowników maści wszelakiej, upewniam się i dopiero wtedy, ewentualnie, krytykuję.
Bardzo sobie cenię konstruktywną krytykę i, prawdopodobnie błędnie i naiwnie, wychodzę z założenia, że inni też. Powtarzam też po raz kolejny, że dzięki tejże krytyce, na tymże portalu, ja – kompletna amatorka, nauczyłam się (jako tako) pisać wiersze.
Nie obrażam się za oceny za wartość literacką, bo to pojęcie względne. Trochę tak jak z jazdą figurową na lodzie: poprawnie, bezbłędnie, ale szału nie ma, nowego nic i „jak zachwyca, kiedy nie zachwyca”. Jednak, kiedy wiem, że tekst jest bezbłędny a pierwsza ocena jest dziwnie niska, w dodatku bez uzasadnienia, to wyzwala to we mnie refleksje na temat sensu takiej oceny.
Wielcy Uznani? A któż to taki? W czasach kiedy każdy może wydać książkę, choćby to było „patataj” przez pięćset stron? I wiecie co? Nawet wtedy znajdzie się wielki krytyk z gatunku wszystkowiedzących, który stwierdzi, że to takie nowoczesne spojrzenie na współczesną prozę.
Ja jednak oceniam po swojemu: podoba mi się, nie podoba, przemawia, nie przemawia, nuży, zachwyca, zastanawia.
Są Autorzy, którzy piszą znakomicie (według mnie) i są tacy, których zrozumieć nie mogę. Ale jestem na portalu czytelnikiem i daję sobie prawo do wyboru tekstów, które mi się podobają. Ocenę za poprawność językową wolałabym jednak pozostawić fachowcom: Jankowi, Wrzosowi10, Lilly, Przekuli
19 Lis 2012 o 10:55
Oddzielenie ma sens - bywają teksty napisane bardzo dobrą polszczyzną, ale po prostu niedające się czytać. Na przykład koszmarnie przegadane, ślimaczące się, gdzie autor opisuje każdą czynność swojego bohatera, w stylu "wstał z fotela, poszedł do kuchni, nalał wody do czajnika, zapalił gaz, postawił czajnik, wyjął filiżankę, wsypał łyżeczkę kawy rozpuszczalnej..." - i tak przez 500 stron.
W drugą stronę też się zdarza, choć chyba rzadziej - fajny pomysł na fabułę, a język straszny.

Zamysł był taki, żeby pomóc piszącym zorientować się, nad czym muszą popracować. A tym, którzy po prostu wpadli poczytać, a nie recenzować - ułatwić odsianie tekstów mało udanych. Faktycznie, nie funkcjonuje to najlepiej. Być może dobrym pomysłem byłoby zostawienie możliwości oceniania tylko tym osobom, które mają jakieś pojęcie o języku i literaturze. Skończyłby się wtedy problem ocen "odwetowych". Oczywiście będą z kolei pretensje do oceniających, ale na szczęście mamy już działającą "czarną listę" i obie nielubiące się strony nie muszą się spotykać.

Dzięki za poruszenie tematu - ale może by ktoś jeszcze dorzucił swój głos do dyskusji?
18 Lis 2012 o 09:07
Wrzosie, chyba masz rację. Chociaż w niektórych przypadkach, kiedy autor otrzyma słabą ocenę za poziom literacki, może się pocieszyć świetną za język. (Chociaż zapewne działa to tylko powierzchownie, bo liczy się przede wszystkim poziom literacki, który właściwie trudno odgrodzić od języka.)
Niektórzy z nowych uczestników portalu wyznają pogląd, że najwyższą ocenę mogą dostać tylko Wielcy Uznani (jak na przykład Hemingway w prozie), ale ci, jak wiadomo, w życiu tego (ani żadnego innego) portalu udziału nie wezmą. Ocena taka jest więc czystą abstrakcją, ideałem nie do osiągnięcia. Jeśli jednak taki sposób myślenia rozciąga się i na język, to i "nauczyciel akademicki najstarszej uczelni w Europie", piszący tu świetne wiersze, dostanie zaniżoną ocenę. Prowadzi to do małego absurdu.
Temat: Kreatywne pisanie (7)
07 Lis 2012 o 06:53
To oczywiste, że powyższą uwagę traktuję jako dobrą radę, element doskonalenia warsztatu:)
06 Lis 2012 o 13:42
Również dziękuję, ale od warunkiem, że moje uwagi zostaną uwzględnione. Janko
05 Lis 2012 o 16:36
Dzięki za uwagę:)
© 2010-2016 by Creative Media
×