Temat: Kreatywne pisanie (7)
04 Lis 2012 o 13:50
Jak już pisałem w komentarzu, oczekuję czegoś wspaniałego, a Autorka niewątpliwie potrafi to zrobić. Mam natomiast uwagę do wypowiedzi Wojtka81. Szkolić to można kogoś lub siebie, a warsztat można doskonalić, rozwijać, wzbogacać itp., ale na pewno nie szkolić.
03 Lis 2012 o 20:39
Również czekam na tę publikację. Trzeba ciągle szkolić swój warsztat. Może też ożywi się forum dzieki temu...
03 Lis 2012 o 14:48
Czekam. Z niecierpliwością.
Wydaje mi się, że bardzo potrzebne są tego typu publikacje.
03 Lis 2012 o 12:33
Od tygodnia pracuję nad szkicem o kreatywnym pisaniu, raczej z pozycji czytelnika książek na ten temat niż własnego autorytetu. ;) Zamieszczę go w dziale "poradniki". Ciekawa jestem, czy znajdą się czytelnicy. I czy nie oburzą się, mówiąc, że można pisać z duszy, nie wiedząc nic o żadnych planach, przesłaniach itd.

Ponieważ wykorzystuję do tego sporo książek wydanych w Niemczech na temat warsztatu pisarza, a w tym momencie nie chcę pisać niczego obszernego, wybieram z nich najważniejsze rzeczy. Nie wiem, czy mój tekst wyda się spójny. Bardzo proszę o uwagi, tu na forum, albo pod tekstem.
Ponieważ jest to szkic, zawsze będę mogła go rozszerzyć i dopracować, jeśli będzie taka potrzeba z mojej czy obcej strony.
Szkic będzie miał kolejność, bo widzę go jako całość, ale zamieszczać będę po kolei krótkie teksty.
Pozdrawiam publixowiczów.
Temat: Czym jest dla Was poezja współczesna? (6)
02 Lis 2012 o 10:04
Ja też się zachwycam klasyką poezji, uważając, że jeśli się uczyć, to od najlepszych.
Ostatni tomik pokonkursowy, który czytałam bardzo dokładnie, to "Ziemia to hotel o ścianach z powietrza", wydawnictwo po XV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "O ludzką twarz człowieka". Stąd przede wszystkim te przemyślenia.
31 Paź 2012 o 19:06
Najpierw spontanicznie na temat poezji, którą się przez ostatnie lata zachwyciłam i ciągle w tym zachwyceniu trwam. To - "niestety" - klasycy. To Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz. Mam w domu ich grube tomiska. Czytam i czuję, jak poruszają mnie ich wiersze. Przemawiają do mnie i wpadam w nastrój, jakbym rozmawiała z przyjaciółmi. I tego nikt mi nie odbierze, żadne trendy i mody.
Nie mam ambicji zaistnieć jako poetka i mało interesuję się poezją współczesną. Czytam, co mi wpadnie do rąk. A że mieszkam za granicą, to nieczęsto się to zdarza.
Publixo jest przyjemnym zakątkiem, gdzie można przeczytać bardzo różne wiersze. A że nie najwyższego lotu, to mi nie przeważnie nie przeszkadza. Wiersze pobudzają moją wyobraźnię i sprawiają mi przyjemność. Przeszkadza mi jednak za częste stawianie oceny "znakomite". Powinno być to wyjątkiem, aby portal można było uważać za bardziej poważny. W dodatku często za "znakomite" uchodzą wiersze mało oryginalne, z oklepanymi zwrotami. Omijam je, ale za każdym razem złoszczę się, że nie mam odwagi ich ocenić.
Oceny są czasem jak bumerangi. A to już w ogóle ma mało sensu. Ale o tym już tyle razy pisaliśmy...
A o jakich tomikach pokonkursowych piszesz, medikusku?
31 Paź 2012 o 19:05
Najpierw spontanicznie na temat poezji, którą się przez ostatnie lata zachwyciłam i ciągle w tym zachwyceniu trwam. To - "niestety" - klasycy. To Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz. Mam w domu ich grube tomiska. Czytam i czuję, jak poruszają mnie ich wiersze. Przemawiają do mnie i wpadam w nastrój, jakbym rozmawiała z przyjaciółmi. I tego nikt mi nie odbierze, żadne trendy i mody.
Nie mam ambicji zaistnieć jako poetka i mało interesuję się poezją współczesną. Czytam, co mi wpadnie do rąk. A że mieszkam za granicą, to nieczęsto się to zdarza.
Publixo jest przyjemnym zakątkiem, gdzie można przeczytać bardzo różne wiersze. A że nie najwyższego lotu, to mi nie przeważnie nie przeszkadza. Wiersze pobudzają moją wyobraźnię i sprawiają mi przyjemność. Przeszkadza mi jednak za częste stawianie oceny "znakomite". Powinno być to wyjątkiem, aby portal można było uważać za bardziej poważny. W dodatku często za "znakomite" uchodzą wiersze mało oryginalne, z oklepanymi zwrotami. Omijam je, ale za każdym razem złoszczę się, że nie mam odwagi ich ocenić.
Oceny są czasem jak bumerangi. A to już w ogóle ma mało sensu. Ale o tym już tyle razy pisaliśmy...
A o jakich tomikach pokonkursowych piszesz, medikusku?
30 Paź 2012 o 16:44
Po przeczytaniu kilku tomików pokonkursowych, zaczęłam się zastanawiać, w którą stronę zmierza współczesna poezja? Oczywiście skupiłam się na wierszach, które konkursy poetyckie wygrywają.
Wniosek pierwszy: im mniej poezji tym lepiej. Dla mnie jest to proza, często nawet niepoetycka, zapisana w formie wiersza. Przeraża nagromadzenie słów powszechnie uważanych za potoczne, nawet wulgaryzmów.
Wniosek drugi: wiersze rymowane, rytmiczne, w takich konkursach nie wygrywają nigdy (ja przynajmniej nie znalazłam). Podobno dlatego, że to już było, że nie wnosi nic nowego do poetyki. Dlaczego to, co było jest złe? Nie wiem i trudno mi było uzyskać jakąś konstruktywną odpowiedź od krytyków, których miałam okazję zapytać.
Wniosek trzeci: pisanie o otaczającym nas świecie, o przyrodzie, o uczuciach (szczególnie o miłości), jest zdecydowanie passe. Musi być egzystencjonalnie. Im bardziej zawile, tym lepiej.
A szkoda. Tym bardziej, że wielu początkujących poetów, po kolejnym konkursie, w którym nie zostali zauważeni, nie otrzymali żadnych uwag dotyczących swojego pisania, mogą przestać pisać. Może to profilaktyka grafomanii? Skoro tak, to jakiś pożytek, ale ile talentów przy tym pójdzie w zapomnienie?
Z drugiej strony, skoro otrzymanie konstruktywnej krytyki od fachowca jest w Polsce takie trudne, że prawie niemożliwe, to dlaczego na portalach literackich (ostro krytykowanych przez fachowców), ci właśnie nie pojawią się?
Wiele pytań mi się nasuwa i, co najgorsze, trudno znaleźć na nie odpowiedź. Cieszy mnie tylko to, że rok temu znalazłam się na tym właśnie portalu, że trafiłam na Janka, Alfa, Lilly, Wrzosa i wielu, wielu innych, których uwagi pozwoliły mi doskonalić warsztat. Poetką nie jestem i nigdy nie będę, ale to, co mam do powiedzenia może mieć przynajmniej przyzwoitą formę. Chociaż w konkursach jestem bez szans. Taka jestem anachroniczna.

A co Wy na to co się dzieje we współczesnej poezji?
Temat: Interpunkcja w poezji (14)
15 Paź 2012 o 14:21
Ja też zapewniam, że kiedy leksyka, ortografia oraz gramatyka są bez zarzutu, na pewno do niczego się nie przyczepię. Ale zapewniam, że link autora oraz jego mniemanie o swojej wielkości nie mają dla mnie znaczenia. Z jednym wyjątkiem, gdyż kiedyś otrzymałem bardzo poważne, niemal chińskie ostrzeżenie, a ja uwielbiam komfort psychiczny.
13 Paź 2012 o 12:07
Kogo ja widzę lucius-kameleon:)
Temat: Moja książka (1)
03 Paź 2012 o 20:46
Witam! Końcem lutego br. w Wydawnictwie My Book wydałem książkę: " Kolej retro w opowiadaniach, przysłowiach i anegdotach ", bogato ilustrowaną archiwalnymi zdjęciami dotyczącymi kolei. Przedstawione w niej zdarzenia w formie opowiadań, przysłów i anegdot, chociaż czasem wydają się nieprawdopodobne, w zasadzie są prawdziwe. Zawarte wydarzenia obejmują okres od początku lat trzydziestych do końca lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Historie pracowników kolejowych są zawsze wplatane w tło polskiej rzeczywistości danego okresu. Czasem nawiązują do wspomnień minionych lat, w tym do koszmarnej okupacji hitlerowskiej i grożących w tym czasie kolejarzom niebezpieczeństw.
Bohaterowie zdarzeń uwikłani są czasem w smutne, innym razem zabawne historie, w większości pełne niespodzianek.
Trzy z tych opowiadań opublikowane są w " Publixo ". Zachęcam do przeczytania mojej książki i wydania opinii.
Temat: Zapytam, odpowiem szczerze (98)
02 Paź 2012 o 17:56
Ech, pewnie tanie :)
Temat: Przedstawię się i ja (3)
02 Paź 2012 o 17:43
Wita Kacper, jestem pełen podziwu Waszej twórczości
Temat: Czego aktualnie słuchasz? (34)
24 Wrz 2012 o 11:39
Aktualnie słucham utworu Riven duetu Martyny Kubeckiej i Martina Willowa : link Lubie słuchać niezależnych polskich twórców, którzy tworzą swoją muzykę z pasją i trzymają się jednego stylu. Utwór miły dla ucha, spokojny i melodyjny. Inne utwory skomponowane przez Willowa również są w tej konwencji.
Temat: Przedstawię się i ja (3)
16 Wrz 2012 o 17:21
Jak widać "warsztatu" Ci nie brakuje, a natchnienia serdecznie życzę (drzemie sobie ono w otaczającej nas codziennej rzeczywistości - wystarczy się rozejrzeć:).
Temat: Interpunkcja w poezji (14)
14 Wrz 2012 o 21:46
wrzos10 napisał:
Drodzy Państwo! Pamiętać proszę, iż każdy wiersz to swoisty graficzny zapis odautorskiej, połączonej z osobistą wrażliwością, wyobraźni, czyli:
"Poezji, mówiącego malarstwa...". Jednocześnie doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, iż owo "malarstwo" nie każdemu akurat się podoba, bo zresztą podobać się nie musi, co wcale nie znaczy, że jest kalekie.
W takim razie jeżeli się nie podoba, więc zwykła przyzwoitość nakazuje, żeby utwór pozostawić w spokoju, a nie np. zaniżać ocenę za poziom językowy, kiedy w prezentowanym wierszu leksyka, ortografia oraz gramatyka są bez zarzutu.


Trudna sprawa z tymi komentarzami. Jeśli nic nie piszę, bo tekst do mnie szczególnie nie przemawia, i inni na forum uczynią podobnie, to autor może pomyśleć, że się go specjalnie unika. Tu, gdzie silimy się na delikatność, możemy być posądzeni o specjalne, umówione ignorowanie.
Z kolei drobne proponowane poprawki w przypadku moich wierszy były mi pomocne. Co do interpunkcji - cenię ją po prostu, bo ułatwia mi odbiór tekstów.
Muszę jednak przyznać, że wiersze wrzosa są utworami pełnymi i rozumiem, dlaczego nie życzy sobie uwag dotyczących (w tym przypadku) interpunkcji.
14 Wrz 2012 o 00:35
na koniec.
jesteście do siebie tak podobni, ze bardziej już nie można.
14 Wrz 2012 o 00:33
A twojemu przedmówcy, sądząc po jego pisemnych wypowiedziach, przydałoby się jakieś łagodne uporządkowanie systemu nerwowego; może pomoże tu "medicus"? :-)


rzeczywiście.
powyższy Monolog
mogla wygłosić jednie
niepoślednia Wrażliwość
13 Wrz 2012 o 23:41
niemieckiego?
nie.
żadnego.
za to polecam niezmiennie
znakomity tekst , zresztą mego piorą,

prognoza Sumienia ,felieton

szczerze?
nie mam już siły
na taka polemikę
13 Wrz 2012 o 22:51
marcin2
3 dni temu o 17:06
Anelehd, jestem pełen podziwu dla Twojej odwagi.Krytykować kogoś, kto jest nieomylny:))
---
ha ha ha.ok?
to mój skrót myślowy.
pisząc "odważny"
w takim i samym środku - Wianuszka adoracyjnego?
to Ty
jesteś raczej herosem.
aha
a jeżeli o Twego przedmówce idzie,
to miewa się on doskonale.
© 2010-2016 by Creative Media
×