Przejdź do komentarzySłowotwórstwo
Tekst 24 z 81 ze zbioru: Zrzędzian
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaproza
Data dodania2014-11-29
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń2795

Słowa są nie po to, by gęba miała zajęcie. Mają służyć nie tylko do ciurkania elokwencji, ale i do odzwierciedlania tego, co się ma zamiar wyartykułować. Jednakże między powiedzieć,  a „powiedzieć„ rozpościera się otchłań różnic; można coś tam wyrazić, nie uzyskawszy żadnego oddźwięku.


Dzieje się tak, gdy język jest martwy, sparciały, mało elastyczny, nie zmusza do przetwarzania skojarzeń, zadowala się stwierdzeniem gołego faktu, nie rodzi konkluzji, a człowiek, po przewentylowaniu takiej myśli, nie chce zgłębiać, co te znaczenia skrywają pod podszewką.


Lecz są słowa przeciwne do tamtych: ruchome i rozhuśtane. Kiedy w zdaniu znajdziemy takich kilka znaczeń, nawet pozornie sprzecznych ze sobą, wręcz rządzących się nieznanymi prawami, to nagle się okazuje, że zbudowane z nich zdanie zawiera w sobie nowe barwy i przedtem nieprzewidywalne sensy, że tym samym są bogatsze, różnorodniejsze, ciekawsze, że są istotne, ponieważ sprawiają, że zwykła myśl, uszarpana własną miernotą, naskórkowa i „jednowymiarowa”, dzięki owym zbitkom lub skojarzeniom słów, zaczyna wyłazić na powierzchnię znaczeń w zupełnie nowej szacie, zaczyna pączkować prawdami, których nie podejrzewalibyśmy na wstępie. Mówiąc krótko: niektóre są martwe, bo pojedyncze, a inne - składane jak teleskop.


Gdy używamy pierwszych, jesteśmy szablonowi i kołczejemy z poprawności. Lecz jeśli posłużymy się słowem teleskopowym, znajdziemy się wśród barw, które nie są przedawnione, zastarzałe i passe, a nasza wyobraźnia uwolni się od stereotypów i przeniesie nas do krain zbudowanych z nowych zafrapowań, nowych pytań i nowych odpowiedzi, odsłoni przed nami las, rozarium, a nie tylko zwyrodniałe skupisko patyków.

*

Literatura za bardzo wzięła sobie do serca fakt, że mówi się o niej „piękna”. Zanadto, gdyż powinna mieć spocony kałdun wystający z niedopiętej koszuli. W moim rozumieniu nie ma nic wspólnego ze stylistycznym betonem: jest prosta, czyli ludzka. Pachnie rzeczywistością; nie nosi kagańca i przepuklinowego pasa.


Literaci uwzięli się zażywać słów przyczesanych, słów z porządnym przedziałkiem. Używane przez nich, dzielą się na dopuszczalne i zakazane. Pierwsze to te z bramy frontowej, wizytówkowe i uładzone, drugie to te, które ukradkiem przemykają się pod schodami. Słów potocznych, żywych i obrazowych, używa się niewiele. Kolokwialne, pospolite, chadzające za potrzebą i samopas, słowa na bosaka, z tłuszczykiem i przy kości, wymięte, neologizmy ulicy i bazarów, słowa przy nadziei, zamieszkałe w nieprostackiej zwyczajności nie mogą dopchać się do należnej im nobilitacji.

  Spis treści zbioru
Komentarze (5)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
https://www.facebook.com/pisarze
avatar
Czy słowa prostackie, kolokwialne, wulgaryzmy, powinny być używane w literaturze?
Jedni mówią - nie. Literatura ma być "piękna". Inni, nowogniewni - tak. Według tych drugich trzeba pisać, jak się mówi; bez ugładzeń i upiększeń.

Ja zaś stoję pośrodku - w narracji słowa kolokwialne i wulgarne - nie. W dialogu - tak, gdyż to jest przedstawienie żywej rozmowy. Nie używa się w niej "-ę", czy "-ą".
avatar
Siła wyrazu czasem zwiększa się poprzez użycie słowa rdzennie polskiego ( uzycie którego w przestrzeni publicznej jest wykroczeniem), a czasem archaizmu - odpowiedzią na kategoryczne pytanie, wyczekujące binarnej odpowiedzi, słowa "bynajmniej" to jest "siła plus gwałt" werbalna. Tu kontekst sytuacyjny i zasób słów ma olbrzymie znaczenie. Dlatego raczej unikałbym kategoryczności: tego używać, a tego nie.
avatar
Język polski jest na tyle bogaty, uważam że wulgaryzmy są zbędne. A bycie ,,postępowym czy nowatorskim`` używając wulgaryzmów nie świadczy o nadprzeciętnych zdolnościach ...
avatar
To od twojej wyobraźni O R A Z od twojego oczytania zależą twoje horyzonty myślowe

ergo język, którym się posługujesz.

kobiety mają słownik
5 x bogatszy
niż mężczyźni

bo ci /per saldo/
głównie się skupiają
na

piłce nożnej
browarkach
i d... Maryni
© 2010-2016 by Creative Media
×