Przejdź do komentarzyGwiazda Dekalogu
Tekst 62 z 133 ze zbioru: Blaski i cienie
Autor
Gatunekobyczajowe
Formaproza
Data dodania2019-05-01
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń1042

Gwiazda Dekalogu


Na świecie wszystko się zmienia, po lecie nastaje jesień, po zimie wiosna. Drzewa kwitną i wydają owoce. Cykl się powtarza. Wśród zmienności świata, w ciągłej zmianie poglądów filozoficznych, człowiek łatwo może się zagubić. Wielość dróg nie jest przekleństwem, lecz trzeba wiedzieć, dokąd każda z nich prowadzi i dokąd my chcemy dotrzeć. Człowiek może trafić na rondo i wciąż kręcić się wokół  punktu, bez podjęcia decyzji, którą stronę ma wybrać.

Dekalog dla człowieka jest tym samym, czym gwiazda Przewodnia dla trzech króli. Wobec tylu tysięcy gwiazd na niebie, które wciąż zmieniają swoje położenie,

Natomiast charakterystyczną cechą Gwiazdy Polarnej jest to, że niemal nie zmienia ona położenia w ciągu nocy. Dzięki temu była od wieków wykorzystywana przez marynarzy do nawigacji oraz do wyznaczania szerokości geograficznej. Żeby z niej skorzystać trzeba posiadać określone umiejętności, aby jej wskazania wprowadzić w czyn i pewnie zmierzać do celu. Gwiazda Dekalogu świeci wszystkim, lecz nie wszyscy z jej światła korzystają.


Motto!

Gwiazda Dekalogu winna być trwałym azymutem obranej drogi przez człowieka.


  Spis treści zbioru
Komentarze (0)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
brak komentarzy
© 2010-2016 by Creative Media
×