Przejdź do komentarzyInstrukcja
Tekst 2 z 5 ze zbioru: Miejska etnografia
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2021-04-04
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń83

INSTRUKCJA

Do ostatniego czwartku zwracałem uwagę tylko na ikonki objaśniające zasady korzystania z fabrycznego wc. Te nieakceptowalne sytuacje są zaznaczone krzyżykami: tak nie wolno. Nigdy bym nie wpadł na to, że tak można – to prawdziwe sikankowe kung fu, tyle pozycji. Tak nie wolno, tak nie wolno. A potem jest ikonka pani oprawiającej oralnie pana – ze znakiem zapytania. Ikonki mocno wyraziste, więc skupiały na sobie wzrok.

W ostatni czwartek byłem jednak tak leniwy, że nie pobiegłem do pracy po wszystkim, ale przeczytałem tekst pod ikonkami – a tekst ten to połowa powierzchni tej instrukcji. Edward Redliński popełniłbył  niegdyś kompilację nieswoich tekstów, a ja tu, w nawiązaniu do „Nikiform”, prezentuję taką niszową twórczość.

„ Korzystający z toalety winien zająć pozycję tyłem do sedesu przenosząc środek ciężkości ciała z nóg do tyłu. Należy zająć pozycję na desce klozetowej w osi symetrii. Zabrania się siadania na brzegu deski i stania na niej butami.

(…) ( tu pominę fragment mówiący o tym jak postąpić w przypadku, gdy chce nam się kupkę – traktują mnie jak niepełnosprawnego).

Aby uniknąć zanieczyszczenia moczem w/w urządzeń należy:

- odchylić deskę sedesową do pionu

- wylot narządu umieścić w świetle otworu muszli

-strumień moczu skierować w dół

-  odczekać do momentu całkowitego opróżnienia pęcherza.

Zabrania się wstrząsania narządu wydalania moczu poza światłem muszli.”

Tu nie ma jakoś nic o sikaniu na siedząco, do czego namawiają nas kobiety. Poeci poetami, ale tu dopiero, w konstruowaniu takich opisów trzeba wykazać się konkretną ekwilibrystyką słowną.

A co wstrząsania narządem wydalania moczu poza światłem muszli… Skoro twórcy instrukcji potencjalnie dopuszczają, że może mieć to miejsce…


  Spis treści zbioru
Komentarze (3)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Ikonki te prezentowały potencjalnie możliwe i może kiedyś zaobserwowane sytuacje. Ale ta gimnastyka wydalnicza dorównuje tej słownej, próbującej opisać sytuację.
Ongiś widziałem też instrukcję użycia szczotki do kibla. Tam też były potencjalnie możliwe sytuacje - potencjalnie, bo mimo ludzkiej kreatywności wątpię, by ktoś używał takiej szczotki do szorowania swoich pleców, a te jedna z przedstawionych sytuacji.
To są gotowce, takie instrukcje, dla mnie interesujące ze względu na dowcipne potraktowanie tematu.
avatar
do dupy
ta instrukcja robienia kupy
to znaczy trafiona
bo do dupy ona
avatar
W "Chemarze", w siuralni - 2 pisuary i umywalka - też była taka instrukcja. Punkt 2: stań bliżej - jest krótszy niż ci się wydaje. Piękne.
© 2010-2016 by Creative Media
×