Przejdź do komentarzyEkstaza Świętego Franciszka
Tekst 160 z 255 ze zbioru: Zlepek klepek
Autor
Gatuneksatyra / groteska
Formafraszka / limeryk
Data dodania2014-07-20
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń2090
Jeżeli ktoś nie wie to informuję, że mamy rok El Greco,świetnego malarza pochodzenia greckiego. Brałem udziałw konkursie, który polegał na napisaniu fraszki do obrazuEl Greco p.t. „Ekstaza św. Franciszka”.Oto moja niedoceniona tym razem propozycja:

Cóż to się dzieje ciemne kaplice 

Grzmi przeorysza w jednym klasztorze 

Ktoś powynosił wszystkie gromnice 

Dłużej na co dzień tak być nie może

Złe moce palców tu nie maczały 

Cicho szepnęła najmłodsza mniszka 

Myśmy po nocy kontemplowały 

Obraz „Ekstaza Świętego Franciszka”

  Spis treści zbioru
Komentarze (3)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Świetne spostrzeżenia. Gromnice zastępowane są coraz bardziej wysublimowanymi środkami. W ostatnim wersie zakłócony został rytm, gdyż zamiast dziesięciu zgłosek, jak w pozostałych wersach, jest ich jedenaście. By tego uniknąć, można zrezygnować z cudzysłowu i słowo "świętego" zastąpić słowem "ojca".

A teraz już poza oceną drobna uwaga, do czego prowadzić może niestosowanie znaków interpunkcyjnych, co w konsekwencji może stać się nawykiem. Mam na uwadze wprowadzenie. Brakuje tam spacji po wyrazach, co skutkuje łączeniem słów, oraz spacji po przecinkach. Są tam jeszcze inne drobiazgi, ale skoro nie uwzględniam tego w ocenie, nie będę wszystkiego wymieniał.
avatar
Gromnice wychodzą z mody? No cóż, moda to rzecz zmienna... zwłaszcza w dzisiejszym świecie dostępności różnorakich gadżetów.

Faktycznie w ostatnim wersie jest jedenaście głosek, ale to drobne potknięcie.
avatar
Z tymi mniszkami trzeba mocno uważać. Opowiadał mi jakiś taksówkarz w Szczecinie, że od lat też wozi miejscowym rozbrykanym klerykom niejedną chętną Franciszkę
© 2010-2016 by Creative Media
×