Przejdź do komentarzyCiało to twoja świątynia
Autor
Gatunekpublicystyka i reportaż
Formaartykuł / esej
Data dodania2017-07-03
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń1056

Na przełomie wieków ciało było różnie postrzegane . W starożytności dbano, aby ciało było piękne, zadbane i wysportowane, w renesansie podobnie . Ludzie żyjący w baroku uważali, że piękna kobieta to kobieta o bardzo krągłych kształtach . Natomiast średniowiecze to czas, gdy ciało traktowana jako ziemski przystanek dla naszej duszy, która dążyła do zbawiania . Takie podejście skutkowało brakiem higieny i absolutnym zaniedbaniem swojego ciała .

Jak jest dzisiaj ? Choć podobno nie wygląd jest najważniejszy to i tak bardzo dużą wagę przywiązujemy do naszego ciała . Tylko każdy podchodzi do tej kwestii nieco inaczej . Z jednej strony mamy osoby które są bądź chcą być fit i do przesady, mówią o jedzeniu jabłek i regularnych ćwiczeniach . Po przeciwnej stronie stoją osoby, które twierdzą, że szczupłe ciało nie jest priorytetem . Inni bojkotują zdrowy tryb życia i twierdzą że życie jest zbyt krótkie, żeby stawiać sobie ograniczenia, między innymi w kwestii żywieniowej . Dlatego wolą spędzać czas w McDonaldzie, niż na siłowni .

Zdrowy tryb życia jest jak najbardziej na miejscu, ale bycie fit jest według mnie kolejna modą . Sprawdźmy u źródeł i poszukajmy definicji . Jako, że słownik PWN nie mówi nic o byciu fit w kontekście zdrowia, postanowiłam poradzić się naszego dwudziestopierwszo wiekowego pomocnika, Wujka Google . Osoba, która mówi o sobie, że jest fit, to człowiek wysportowany,  będący w dobrej formie fizycznej . Jednak dziś definiowanie siebie w taki właśnie sposób wiąże się jeszcze z innymi obowiązkami, między innymi należy poinformować wszystkie media społecznościowe o swojej nowej diecie, pokazać zdjęcia z siłowni oraz zdjęcie tego co jadło się na śniadanie . Każdy kto jest fit powinien mieć też swoją ulubioną trenerkę i regularnie odwiedzać club fitness .

Nie chce kpić z kolejnego zapożyczenia językowego czy z osób które o siebie dbają i starają się żyć zdrowo . Chodzi bowiem o to, że prowadzenie zdrowego trybu życia mogłoby się obyć bez tego całego szumu . Dbanie o siebie na pokaz wiąże się w dużym stopniu z komercją . Hasła reklamowe typu Bycie fit jest sexy zachęcają nas do kupna różnych produktów związanych z treningami czy zdrowym odżywaniem . Dlatego uważam, że bycie fit to nie tryb życia, tylko nowa moda . Istnieją bowiem osoby, które o siebie dbają, ale nie afiszują się z tym .

Stawianie swojego wyglądu na pierwszym miejscu jest bardzo popularne . Oczywiście większość chce mieć idealną sylwetkę, ale określeniem tego ideału zajęły się media . Nie zawsze należy podążać za tym co jest nam przekazywane . Watro walczyć ze swoimi kompleksami, które często są wytworem naszej wyobraźni . Patrząc w lustro nie doszukujmy się naszych niedoskonałości, tylko odnajdźmy w sobie piękno, które jest w nas na pewno . Kompleksy i dążenie do bycia idealnym nie może przysłonić nam radości życia .

Istniej również grupa osób, która zupełnie nie dba o swoje zdrowie i ciało . Mało tego, są one posądzane o promowanie otyłości . Twierdzą, że człowiek powinien jeść to co lubi, nawet jeśli jest to niezdrowe .

Moim zdaniem nie należy popadać z skrajności w skrajność . Krytykowane są osoby bardzo szczupłe, jak i ludzie z nadwagą . Każdy ma inne upodobania i poglądy . Dlatego należy znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie . Najważniejsze jest to, abyśmy to my dobrze czuli się w swoim ciele . Stwierdzenie to jest bardzo trywialne, ale jakże prawdziwe . Lepiej jest polubić siebie i zacząć dostrzegać swoje atuty, niż ciągle czuć frustrację na myśl,  że nasze ciało nie jest perfekcyjne . Osoba, która jest niezadowolona ze swojego ciała może ciągle się zadręczać i stresować tym jak wygląda . To może prowadzić do zaniedbanie naszego zdrowia psychicznego, które jest również ważne .

Oczywiście, nie należy zupełnie się poddać, należy ciągle się doskonalić . Jednak należy wypracować w  sobie to czego my sami oczekujemy od siebie a nie to do czego skłaniają nas inni . My decydujemy o tym,  jak wyglądamy i to my mamy siebie akceptować .

Dlatego zamiast ciągle myśleć o tym jak przypodobać się innym powinniśmy zadbać o nasze ciało w taki sposób, jaki uważamy za słuszny .

Za chudy, za gruby, brzydki … Opinia publiczne nie jest istotna . Ważne jest to jak my czujemy się sami ze sobą . Jeśli jakaś zmiana jest nam potrzebna do szczęścia to dokonajmy jej a jeśli jest nie możliwie, starajmy się zaakceptować siebie nawet z niedoskonałościami . Ciało powinno być naszą świątynią .


  Spis treści zbioru
Komentarze (8)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Najbardziej z tego tekstu podoba mi się tytuł i niemal identycznie brzmiące ostatnie zdanie. Reszta to zdanie uzasadnia, ale bez tego uzasadnienia też by się obyło, gdyż nic nowego nie jest wnoszone.
Osobna sprawa to poprawność językowa. Nie wiem, dlaczego autorka uparła się, by przed każdą kropką lub innym znakiem kończącym zdanie robi spację? Naliczyłem zdań 52 i tyleż jest błędów z tej kategorii. Naliczyłem aż 24 błędy interpunkcyjne, w tym brak 22 przecinków i 2 zbędne przecinki. Z uwagi na liczbę nie będę ich wymieniał. W pewnym zdaniu "nie może" należy zastąpić "nie mogą", gdyż odnosi się to do liczby mnogiej. Je żeli ja, to "nie chcę", a nie "nie chce".
Dwa błędy ortograficzne: "nie możliwe" należy pisać łącznie. "Dwudziestopierwszo wiekowy" też należy pisać łącznie, jeżeli oczywiście musimy użyć takiego zwrotu.
avatar
Myślenie nie boli tego, kto skoncentrowany jest na własnym ciele :)

"Gdyby serce zaczęło myśleć, przestałoby bić." /Pessoa/
avatar
Widzę jeszcze kilka miejsc, gdzie poprawiłbym styl, literówki (Watro) itp. Zwrócę uwagę tylko na jedno" Dwudziestopierwszowiekowy" zapisałbym "dwudziestopierwszowieczny". Wersja w tekście oznacza, że Google istnieje już dwadzieścia jeden wieków.
avatar
CIAŁO JEST ŚWIATYNIA,DOPÓKI KTOS TEJ ŚWIĄTYNI NIE ZBRUKA,czyt-dopoki nas ktoś nie potraktuje jak ?kogo?.
avatar
Ja bym jednak skontekstualizował spojrzenie na ciało we wcześniejszych epokach. Przy okazji ślubu króla Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną wyszły na jaw różnice w podejściu do seksualności w Koronie i Litwie. Henryk Walezy w Polsce to też zderzenie kultur, jeśli chodzi o podejście do cielesności. Wschód Europy ( próg Azji?) to ludzie, którzy się myją i korzystają z bani - zachód się perfumuje.
Warto chyba też pamiętać o czasach Dyrektoriatu ( 1796 -9) i modzie na odkryte cycki, która, jak pisze Łysiak, była niezdrowa, bo prowadziła do wielu zgonów w efekcie przeziębień.
I jeszcze opinia jednego z historyków, że olbrzymie straty w czasie jednej z bitew wśród polskiego rycerstwa były spowodowane brakiem umiejętności pływania - potopili się w płyciutkiej rzeczce!
Kto dziś pamięta o tym, że japońska medycyna wojskowa na pocz. XX w. była wiodąca na świecie, by się potem tak zdemoralizować. Ja pamiętam wojskową dentystkę z Krosna Odrzańskiego - "jacy ci dzisiejsi mężczyźni są zniewieściali!" - a oni mdleli u niej na fotelu, bo taka była brutalna i z pijackim uporem odmawiała używania środków znieczulających.
To co robimy ze swym cielskiem jest wypadkową tego co sami chcemy i wpływu otoczenia.
Ja sam mam niedowagę i uważam, że jestem piękny.
avatar
Twoje ciało to świątynia, ale jakże często robisz wszystko, by zamienić ją w ciemną, zaplutą i zarzyganą spelunę
avatar
Dbanie o swe ciało DZISIAJ - to rezultat ogłupiających reklamowych zmasowanych kampanii JAK POD VERDUN, co doprowadziło naszą cywilizację zachodnią do silikonu zamiast damskich piersi, botoxu zamiast metryki i kompulsji psychiatrycznych w postaci nawracających ciał cięć i korekt

ORAZ do dryfujących po oceanach /wielkości Francji/ "lądach z plastiku".

Dawniej znaliśmy mydło dla niemowląt "bambino", a dla dorosłych "jeleń", wodę kolońską w buteleczce oraz krem nivea w blaszanym pudełeczku, gry i zabawy z dziećmi, dalekie spacery, pływanie oraz jazdę na rowerze BEZ ŚCIEŻKI ROWEROWEJ.

I to znakomicie wystarczało, by każda z nas - i nie tylko warszawianka - prezentowała się odlotowo
avatar
Ciało - w tym GŁOWA - powinno być świątynią, fakt
© 2010-2016 by Creative Media
×