Przejdź do komentarzyKuchnia ukraińska - Buliony
Tekst 114 z 146 ze zbioru: Tłumaczenia na wasze
Autor
Gatunekporadnik
Formaproza
Data dodania2022-03-23
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń472

BULION  Z  GAŁUSZKAMI  /KLUSECZKAMI/


Składniki: na 1,5 litra bulionu z mięsa, 1 szklanka mąki pszennej, 1,5 szklanki bulionu (na kluseczki), 1 świeże jajko, sól do smaku, posiekana zielenina.


Przesianą mąkę pszenną stopniowo sypać na wrzący bulion, nieustannie mieszając w garnuszku, aż do momentu, kiedy powstanie półlejące się ciasto o jednorodnej konsystencji. Schłodzić je do temperatury 55-60 stopni C i podczas nieustannego mieszania połączyć z jajkiem. Tak przygotowane ciasto przy pomocy dwóch łyżek wrzucać kawałeczkami /kluseczkami/ na wrzący bulion i odczekać, aż wypłyną na powierzchnię. Ugotowane w ten sposób gałuszki wyłowić, ułożyć po 10-12 sztuk na gorącym talerzu i zalać rosołem z mięsa. Posypać posiekaną zieleniną.ROSÓŁ  ZE  SZCZUPAKA


Składniki: na 1 kg szczupaka lub sandacza, 0,5 kg drobnej rybki, 30 raków, 0,5 kg świeżych ogórków, 0,3 kg szczypiorku, 0,15 chrzanu, 1 cebula, 1 marchew, 2 litry rosołu, liść laurowy, zielenina, sól, pieprz do smaku.


Szczupaka /sandacza/ oczyścić, umyć, oddzielić głowę, płetwy i kręgosłup, mięso ryby podzielić na porcje i ugotować. Wyjąć ugotowane kawałki i schłodzić. Porcje wyłożyć na talerzach i udekorować ugotowanym mięskiem raka, pociętym w kostkę ogórkiem, szczypiorkiem, zielenią pietruszki i kopru, a także tartym chrzanem.


Drobne rybki wypatroszyć, umyć, dodać do nich `kostki`, łeb oraz płetwy szczupaka /sandacza/, zalać gotowym bulionem /z ryby/, doprowadzić zupę do wrzenia, wrzucić pociętą marchew, cebulę i gotować około godziny. Na koniec posolić, popieprzyć i dodać liść laurowy. Po kilku minutach zdjąć z ognia i zupę przecedzić. Podać w bulionówce wraz ze schłodzoną, udekorowaną jak wyżej rybą /na oddzielnym talerzu/.


  Spis treści zbioru
Komentarze (3)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Bardzo ciekawe przepisy kulinarne. Najbardziej podoba mi się "oddzielenie głowy". Widzę w tym część naszego społeczeństwa.
avatar
W swoim tłumaczeniu korzystam z wydanej po rosyjsku,

pięknymi humorystycznymi rysunkami oraz kolorowymi zdjęciami dań ilustrowanej

książki Szalimowa i Szadury pt. "Współczesna kuchnia ukraińska", Kijów "Technika" 1977
avatar
Książka ta została wydana w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy, i 50 lat temu podczas mojego pobytu na kursie językowym w Moskwie zapłaciłam za nią całe 3,22 rb
© 2010-2016 by Creative Media
×