Przejdź do komentarzyWiedza i mądrość
Tekst 82 z 127 ze zbioru: Blaski i cienie
Autor
Gatunekobyczajowe
Formaproza
Data dodania2019-05-14
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń625

Wiedza i mądrość


Adam Mickiewicz powiada: „Wiedzę możemy zdobyć od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”. Każde dziecko i dorosły chce być mądrym. Chodząc do szkoły uczeń zasłyszą wiedzę zapisuje w zeszycie. Do utrwalenia na papierze potrzebny był dawniej atrament i pióro, dziś to zadanie spełnia długopis. Niektórzy nawet wykorzystują dyktafon, smartfon lub komputer.

Ale gdzie szukać mądrości? Dobrą wskazówkę daje nam Pierwsza Księga Samuela, podczas rozstrzygnięcia sporu matek o dziecko. (Warto z nią się zapoznać 1 Krl 3:16-27 ). W życiu Salomona uwidacznia się mądrość dana z góry od Boga. Stracił mądrość, gdy odrzucił roztropne postępowanie.  W Księdze Przysłów czytamy: „Treścią mądrości jest bojaźń Pańska, rozsądkiem – poznanie Świętego”(Prz 9,10) - bojaźń jest początkiem mądrości. Więc nabywaj wiedzę o Bogu, poznaj Słowo Boże, bo w nim kryje się mądrość Boga, ukazująca sposoby rozwiązywania problemów życiowych, abyś posiadł mądrość stosowania jej w osobistym życiu. Należy pamiętać, że ludzkie zachowania, wzorce nie zawsze są oparte o mądrość, dlatego mogą wnosić destrukcje, jeżeli będziemy starali się ich naśladować. Sama wiedza ma nie wielką wartość, jeżeli nie robi się z niej dobrego użytku.

Również uczniowie znają dobrze, co to jest ściąganie na klasówce, podczas sprawdzianu. Wszystko spowodowane jest tym, że wiedza zasłyszana od nauczycieli, zapisana zeszycie lub książce, nie została utrwalona w umyśle człowieka, w jego pamięci. Podczas sprawdzianu, inteligencja nie posiada wiedzy, by wykazać się mądrością. Korzystanie z kolegi rozwiązania nie daje satysfakcji, nie ma pewności, że jest dobre i przyniesie spodziewany efekt. Mózg ludzki podlega ciągłemu rozwojowi, jeżeli dostarcza się kolejne porcje wiedzy, tworzy nowe kombinacje, otwiera szare komórki na światło, zdobywa mądrość.

Aby tak się stało, konieczne jest światło z góry. Jeżeli w twojej duszy zasłyszana nauka stanie się światłem, to nie musisz się obawiać klasówek. Każdy, kto szczerze szuka światła, ten je znajduje. Lecz musisz wiedzieć, gdzie Go szukać.


Motto!

Tylko światłem z góry ocenisz: czy czyn człowieka jest dobry, czy zły.


  Spis treści zbioru
Komentarze (1)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Problem w tym, że

NIKT Z NAS JAKO DZIECKO NIE WYBIERA SOBIE SWOICH NAUCZYCIELI.

Jako ta tabula rasa jesteś skazany na takie szkolenie, jakie daje ci twój dostępny tobie świat. Królewicz otrzymuje królewskie nauki, żebrak - żebracze, syn alkoholika - zamiast wychowania flaszkę, córka dziwki - różową latarnię itd., itd.

Człowiek jest produktem indoktrynacji, jaką już od pieluch serwuje mu zastany real.

Nie ty wybierasz światło, które ciebie oświeca
© 2010-2016 by Creative Media
×